Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Анри Кулев: Достатъчно е всеки сам да бъде откровен към изкуството си

Анри Кулев
Снимка: БГНЕС

Проф. Aнри Кулев e художник, режисьор и продуцент на игрални, документални и анимационни филми. Роден е в Шумен. Завършва висшето си образование в Държавния институт по кинематография в Москва като художник-постановчик на анимационни филми. Преподава анимационна режисура в Нов български университет от 1993 година. Директор е на Световния анимационен фестивал във Варна. Носител е на много международни награди и е част от журито на различни международни фестивали. Публикува рисунки, карикатури и комикси във вестници и списания от 1964 г. до днес.

Световната анимация не се влияе от кризи. Ако се влияе, тя е една-единствена и се нарича финансова. Ако спрат парите, и тя спира. Защото анимацията е изкуство за самотници. Ти си затворен вкъщи, седиш, бачкаш – дали пред компютъра, или пред листа с молива, няма никакво значение.

Дава ти нов сюжет?

Да, този сюжет не е нов. Човечеството се е сблъсквало със социалната изолация, откакто се помни. Друг е въпросът, че няма ваксина за поредната социална изолация. Но като намерят ваксина, всичко ще е наред.

Интересна теми ли са маските?

Не. За карикатурата – може би. Опитвал съм да правя такива картинки с маски през „24 часа”, но киното е малко по-сложно нещо. На киното, особено анимационното, което борави с философски категории, му трябва време, за да натрупа потенциал, за да преосмисли маската и да я пусне през някаква друга мелница – интелектуална, за да стане смешно, важно. Актуално, тичешком, изведнъж да направиш игрален или анимационен филм с маски и затворени вкъщи– трябва да си прекалено конюнктурен. Трябва време да се осмисли всичко. Така че това не пречи на фестивала.

Самият факт, че има 15 филма на български аниматори...?

Въпросът е изключително важен – как се развиват фестивалите, какви са особеностите на този фестивал? Смисълът на този фестивал в България е срещата на младите хора, на студентите, на току-що завършилите аниматорисъс световното кино. Част от мисията на варненския фестивал е да подкрепи първите крачки на българската анимация. Пробивът навън е много сложен, затова нашитестуденти-аниматори се нуждаят от една крачка на участие, една крачка на самочувствие. И затова тази година студентските филми, които ние с огромна радост подкрепяме,са малко повече и мислим, че това е верен ход на фестивала.

Прилича ли това, което се случва сега в България, на анимационен филм?

Тази политика винаги е приличала на анимационен филм, при това не особено добър. Така че, това е задължително. Има неща, които и анимационният филм не може да прескочи, и те са категорични. На първо място – корупцията, безобразието около нещата, които формира една власт. С това изкуството надали може да се справи. Изкуството може по някакъв начин да го отрази или, може би, силните характери на хората в изкуствототрябва да се занимават със случая. Но всяка власт натрупва негативи ипо презумпция, а когато има и доказателства, тогава вече става страшно. Тоест, трябва да се внимава много с това.

Ако импресионистите бяха зъболекари, ако аниматорите бяха политици...?

Всичко щеше да си е същото, защото всеки е със съдбата си. Импресионистите – зъболекари...Това е хубава шега, разбира се. Има една хубава циганска клетва– Пикасо да те рисува! – окото в носа и ухото в главата. Смешки, разбира се. Но истината е, че нещата се натрупват. Идват млади хора, които, независимо от духовния си потенциал, има чисто човешки неща, които омръзват и са просто нетърпими. Има някаква откровеност, някаква искреност. Има някакви граници, които не бива да се прекрачват. Арогантността на поведението дори– аз, ние, аз го мога това, аз го мога това...Има неща, които в чисто човешки план не бива да се прескачат.

Какво им казвате, освен че ги учите да рисуват? Дали има надежда това ново поколение, специално аниматорите,да формира обществено влияние, което да прерасне в нещодобро за България?

Не съм сигурен, че аниматорите, художниците или кинаджиите могат самостоятелно, но всички заедно и през творчеството си...Изкуството е като онзи цитат от Библията– ако всеки помете пред къщата си, цялото село ще светне. Достатъчно е всеки да бъде откровен към изкуството си и честно да върши работата си. Това вече формира една общност.

А какъв е новият филм на Анри Кулев?

Новият филм е една стара приказка на Валери Петров – „Меко казано”, която работим вече трета година – пълнометражен, 3-D, с много ефектни сцени. Аз вече гледах няколко цветни неща, прекрасен текст на Валери. Много добре става.

Кога излиза?

Никой не знае. Първо трябва да се намери 40% от бюджета, а това не са малко пари, така че проблемите сакакто винаги.

Филм за доброто?

Валери е само откъм страната на доброто – толкова мек и добър човек. Малко е, не може с обикновени думи да се говори за гения. Ще изцапам цялата история, ако съобщя нещо за Валери от моя гледна точка.

Цялото интервю на Даниела Стойнова с Анри Кулев чуйте в звуковия файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Арх.Христо Топчиев

Арх.Христо Точиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от 17.00..

публикувано на 24.04.24 в 07:58
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15
Илин Димитров

Илин Димитров: Има голяма вероятност заради въздушния Шенген да останем без чуждестранна работна ръка през летния сезон

Туристическият бранш и това лято ще бъде изправен пред проблема с липсата на кадри и това не е новина. Това каза в обзорното предаване на РВ „Позиция“ Илин Димитров, съветник на президента Румен Радев по туризъм, образование и култура. „При вноса на кадри тази година е пълна каша, защото Шенген по въздух, позволява на всички, които влизат в..

обновено на 20.04.24 в 15:34

Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY): Иска ми се холивудските филми за викингите да са по-достоверни

Интервю с Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY) Творческият път на LEAVES' EYES започва преди 21 години. В групата се преплитат съдбите на музикантите от ATROCITY. Няма да сгрешим, ако кажем, че ATROCITY е тяхната по-мрачна, а LEAVES' EYES – по-нежна страна. LEAVES' EYES издадоха „Myths of Fate”, заради който идеологът зад двете групи..

публикувано на 20.04.24 в 15:15

Лекото метро по бул. "Цар Освободител" може да се замени и от електрически автобуси, ако е целесъобразно

"Лекото метро" във Варна ще бъде предимно „потопено“, по земя, а не чрез повдигнато на колони. Шумовото натоварване ще бъде многократно намалено. Това предвижда проектирането на разширението на варненския булевард „Цар Освободител“ според инж. Кольо Червенков. Като част от инженерния екип в проекта, в обзорното предаване на РВ „Позиция“,..

публикувано на 20.04.24 в 15:03

Собствените несгоди в България карат хората да се съмняват в Европейския съюз

Иван Люцканов е създател на проекта "Землевеж" , който представя статистически данни, представени по достъпен начин. Той у частва в подкаста "Европеец", посветен на евроизборите и перспективите пред Европейския съюз,  а домакин на събитието беше Концертното студио на Радио Варна.  "Х аресва ми да мисля, че мотото на подкаста е: "Светът и..

публикувано на 19.04.24 в 08:25