Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Успешен ли е "шведският модел" в борбата с COVID-19

Снимка: iStock

По улиците на шведските градове е трудно да се забележат външните признаци на пандемия, познати на други градове по света. Така нареченият „шведски модел“ за борба с коронавирусната инфекция предполага отказ от карантинни ограничения, основаващи се на развитието на стадния имунитет сред населението по естествен начин. Хората не носят маски, магазини, ресторанти и образователни институции никога не са затваряли тук. Тази стратегия е спечелила както твърди критици, така и пламенни поддръжници.

В самата Швеция моделът е широко популярен: „В противен случай щяхме да имаме икономически проблеми. Хората щяха да бездействат, нямаше да имат с какво да плащат наема си, да плащат сметки. Това би ги направило унили, което също не е добре. "

Повечето страни вече стигат до заключението, че пълната карантина не решава проблема.

В същото време в Швеция бяха въведени нови санитарни правила – забранено е да се събират повече от 50 души, необходимо е да спазват социална дистанция и за предпочитане е да се работи от вкъщи.

На пръв поглед резултатите от шведския експеримент не са обнадеждаващи. Броят на жертвите от е значително по-висок, отколкото в съседните Дания, Норвегия и Финландия. Но при всичко това броят на смъртните случаи на глава от населението тук все още е значително по-нисък, отколкото в някои европейски страни, в които бяха въведени най-строгите карантинни ограничения.

Разговаряхме с един от идеолозите на шведската карантинна стратегия, главен епидемиолог на Швеция Андерс Тегнел:

„Не можем напълно да се отървем от тази болест, така че нашата задача е да я държим под контрол. Досега успяхме. Понастоящем няма нови стационарни пациенти с COVID-19 в нашите клиники. Нашата болнична система не е претоварена. Разпространението на инфекцията е напълно приемливо. И да се надяваме, че ще се подобри с появата на ваксината. "

Но от гледна точка на онези шведи, които трябваше да понасят болестта, реакцията на властите на разпространението на инфекцията не изглежда убедителна. Шест месеца след диагностицирането с COVID-19, Ема Мартенсон все още се оплаква от постоянна тахикардия и проблеми с дишането: "Мисля, че трябваше бързо да разпознаем опасността, която представлява тази инфекция."

Сега, когато втората вълна от коронавирусна инфекция започва в много европейски страни, няма увеличение на броя на хората, заразени в Швеция. Това може да е доказателство за успеха на шведската стратегия. Но крайният резултат може да бъде извлечен само след края на пандемията.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Градски земеделци

Трета градина откриха създателите на „Градско земеделие“ във Варна

Желаещите варненци да имат градина и да отглеждат собствена земеделска продукция се увеличават. Доказателство за това е инициативата „Градско земеделие“, която се разраства и вече разполага с трета градина, каза за Радио Варна Десислава Цветкова, координатор на проекта „Градско земеделие“. Градското земеделие стартира във Варна преди 5..

публикувано на 25.04.24 в 10:30

"Царствените ботаници" в Ботаническата градина - Балчик

В Университетска ботаническа градина - Балчик е подредена изложба "Царствените ботаници". Тя е посветена на 130-годишнината от рождението на Цар Борис III Обединител и цели да покаже приноса на българските царе Фердинанд I и Борис III за развитието на ботаническата наука и естествознанието в България. Баща и син, те са едни..

публикувано на 25.04.24 в 08:40

Благотворителна кампания в Добрич осигурява храна за бедни семейства и самотни възрастни хора преди Великден

Благотворителна кампания в Добрич осигурява храна за бедни семейства и самотни възрастни хора в навечерието на великденските празници. Инициативата се организира вече осма година и е плод на общите усилия на Фондация „Милостиво сърце“, Клуба за народни танци „Жътври“, както и на десетки доброволци. Хранителните пакети винаги се подготвят и раздават до..

публикувано на 24.04.24 в 14:58

Благотворителен базар "Да помогнем на малката Софи" организират в ОУ "Ангел Кънчев"

Благотворителен великденски базар в помощ на дарителската кампания "Да помогнем на малката Софи" организират на 29 и 30 април в III Основно училище "Ангел Кънчев" във Варна.  В двора на учебното заведение в двата дни от 8 до 18 часа ще се предлагат изработени от учениците изделия.  Благотворителната инициатива е по идея на учителите, училищното..

публикувано на 24.04.24 в 11:10

24-ти април – Международен ден в памет на жертвите на геноцида над арменците

Първоначално обявен като Международен ден за солидарност с арменския народ от Европейския парламент през 1987 г. по повод годишнина от началото /1915/ на геноцида над арменците в Османската империя. За първи път се отбелязва през 1989 год. Отбелязва се от всички арменци по света. Арменският геноцид е извършен умишлено и систематично..

публикувано на 24.04.24 в 07:36

По темата "Планета срещу пластмаси" Балчик поставя кошчета за разделно събиране в детските градини

420 кг е резултатът от кампанията за разделно събиране на отпадъци от опаковки „За чиста околна среда“, организирана от Община Балчик във връзка с Деня на Земята – 22 април. Основно беше предадена хартия и по-малко пластмаса, обобщи днес управителят на сметосъбиращото предприятие БКС инж. Павел Павлов, отчитайки, че месечно машините събират между 400 и..

публикувано на 23.04.24 в 14:55

Филмират живота около влажните зони от Дуранкулак до Казашко

Започват снимки на пет късометражни филма за влажните зони в региона от Дуранкулак до Казашко. Филмите ще бъдат ползвани за обучителни срещи и ролеви игри, които ще насочат ученици да генерират идеи за устойчиво развитие на района. През август в с. Езерец ще се организира и четиридневен еко лагер, на който участниците ще се запознаят със значимостта..

публикувано на 23.04.24 в 11:23