Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Папа Франциск: Пандемията дискредитира пазарния капитализъм и неолибералните теории

Снимка: БТА

Ватиканът публикува подписаната в събота енциклика, в която папа Франциск излага визията си за света след Ковид-19, който трябва да бъде изграден върху солидарността, братството и грижата за околната среда, предаде Асошиейтед прес.

Според главата на Римокатолическата църква пандемията от коронавируса е доказала, че „магическите теории” за пазарния капитализъм са дискредитирани и светът се нуждае от нов тип политика, която стимулира диалог и солидарност и отхвърля войната на всяка цена.

Енцикликата – трета откакто папа Франциск се възкачи на Светия престол, е вдъхновена от учението на Свети Франциск и от предишните проповеди на папата срещу несправедливостите на глобалната икономика и нейното разрушително влияние върху планетата. Тези недъзи, според него, могат да бъдат преодолени само с повече човечност, братство и солидарност.

Самата енциклика е озаглавена с цитат от Св. Франциск –Fratelli Tutti („Всички сме братя”) и бе оповестена в Деня на светеца, след като ден по-рано папата посети гробницата му в Асизи при първото си пътуване извън Рим от началото на пандемията. В нея папа Франциск отхвърля дори собствената доктрина на католическата църква, оправдаваща войната, ако тя е средство за легитимна отбрана, като посочва, че тази концепция е била прилагана твърде разширително през вековете и вече не е валидна – най-спорният елемент в енцикликата според АП.

„Днес е много трудно да се позоваваме на рационални критерии, установени в предишни векове, за да говорим за възможността за „справедлива война”, гласи текстът, цитиран от АП.

Сегашните политически и икономически институции трябва да бъдат реформирани, за да отговорят на легитимните нужди на хората, най-засегнати от пандемията. Оставяйки настрана различните начини, по които различните страни отговориха на кризата, тяхната неспособност да работят заедно стана съвсем очевидна, смята Светият отец.

Според него загубата на милиони работни места в резултат на пандемията е свидетелство за нуждата политиците да се вслушат в исканията на масовите народни движения, на синдикатите и на маргинализираните групи и да разработят по-справедливи социални и икономически политики.

„Уязвимостта на световните системи пред лицето на пандемията показва, че не всичко може да бъде решено чрез пазарни реформи. Наложително е да се установи проактивна икономическа политика, която да поощрява продуктивно разнообразие и креативност на бизнеса и да прави възможно създаване на работни места, а не тяхното съкращаване“ ” подчертава папа Франциск. Той отново отправя остри критики срещу „перверзната” глобална икономическа система, която систематично маргинализира бедните и обогатява малцина. Папа Франциск отхвърля концепцията за абсолютното право на собственост на отделната личност и изтъква „социалната цел” и общото благо, които да бъдат резултат от споделянето на световните ресурси. Той се обявява срещу модерните икономически и неолиберални теории, които според него само задълбочават неравенството и пораждат нови форми на насилие, заплашващи самата тъкан на обществото.

Папа Франциск – първият, който е избрал името на своя патрон, посочва, че „всяка страна принадлежи и на чужденеца, и следователно благата на тази територия не могат да бъдат отказвани на един нуждаещ се човек, дошъл от друго място”. Той призовава хората да преодолеят страха си от мигрантите, защото този страх „предопределя начина ни на мислене и действие така, че ние ставаме нетолерантни, затворени в себе си, а може би дори и расисти, без да осъзнаваме това”.

Той предупреждава християните, че трябва да остават верни на своята вяра и да я подкрепят с практически дела, защото „вярата в Бог и почитането на Бог не са достатъчни да гарантират, че ние наистина живеем по богоугоден начин”.

Самото заглавие на енцикликата породи спорове в англоезичния свят заради критиките, че думата „братя” изключва жените. Ватиканът обаче контрира, че множествената форма на думата включва всички родове (т.е. и жените) и че това е имал предвид и самият Св. Франциск, от когото е взето заглавието на новия папски документ./ БТА




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Безплатна туристическа обиколка във Варна на 1 май

120 безплатни пешеходни туристически обиколки с професионални екскурзоводи ще се проведат във Варна през 2024 година. 98 от тях са на английски език, а останалите 22 - на български. Инициативата се провежда за единадесета поредна година, като организатори са дирекция „Туризъм“ към Община Варна и Туристическият информационен център, в партньорство  със..

публикувано на 23.04.24 в 10:22

В сряда отбелязваме юбилейното издание на "Ден без асансьори"

Тази сряда, 24 април, България ще отбележи десетото юбилейно издание на кампанията "Ден без асансьори". Целта на инициативата е да разпространи посланието за нуждата от ежедневна физическа активност и как изкачването на стълби може да бъде един лесен и достъпен начин да продължим да се движите ежедневно. „ Ден без асансьори“  е събитие, което насочва..

публикувано на 23.04.24 в 08:41

Световния ден на книгата и авторското право отбелязваме днес

Световния ден на книгата и авторското право отбелязваме днес. Във Варна в 8.30 часа в РБ „Пенчо Славейков“ започва Маратонът на четящите хора под надслов „Литературата среща образите“. XXII издание на „Маратон на четящите хора“ търси връзките между пространствата на въображението, които изгражда художественият текст, и..

публикувано на 23.04.24 в 06:27
Провадия

"Ахат" и Милена Славова с концерт за празника на Провадия

Милена Славова и рок група "Ахат" ще изнесат концерт на 27 април в Провадия по повод празника на града Цветница, съобщиха от общината. Концертът ще е с начало от 19 часа на открита сцена на централния площад. Празничната музикална програма започва на 27 април в 11.00 часа с фолклорен концерт на „Табиет лайф бенд“ и формация „Балкански..

публикувано на 22.04.24 в 16:16

Лесна работа: Денят на Земята

Обикновено през април се сещаме колко мила ни е Земята и колко много обичаме природата. Като стана дума за това, време е да спазя неотдавнашно обещание и да доразкажа история за туризъм. Връщам се във времето и ето ме като дете. Дойде ли април, с мама стягаме раниците и се втурваме напред – към природата. По онова време намирам природата..

публикувано на 22.04.24 в 15:53

Варненски младежи влизат в ролята на водещи и оператори

Ролеви игри, в които младежи ще правят реални интервюта и ще влязат в ролята на водещи и оператори, ще се състои по време на предстоящо обучение по медийната грамотност във Варна. В обучението ще се включат 20 младежи на възраст от 15 до 29 години. Младежите ще имат възможността  да проведат голяма част от обучението си в работните помещения и..

публикувано на 22.04.24 в 10:53
Планета Земя

22 април - Международен ден на Земята

На 22 април честваме Деня на Земята.  Това е най-големият нерелигиозен празник в света, отбелязван от над половин милиард хора. Идеята, което свързва хората от цял свят на тази дата, е да се обединят в защита на околната среда.  За първи път 22 април се чества като Ден на Земята през 1970 г. в САЩ и Канада. През 1990 г. започва да се отбелязва като..

публикувано на 22.04.24 в 08:47