Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дългогодишният преподавател по цигулка Грета Бурова издаде книга

| обновено на 20.02.21 в 10:01

„Цигулковата школа във Варна - спомени" е заглавието на книгата на Грета Бурова - цигуларка, дългогодишен преподавател по цигулка в Националното училище по изкуствата „Добри Христов” във Варна.

Тя е варненка, с младежки дух, винаги изискана и елегантна. Грета Бурова казва, че книгата по-скоро е хронограма на случилото се и на личностите, които са част от тази школа.

Даниела Стойнова разговаря с нея за миналото и настоящето на цигулковата школа. Чуйте цялото интервю с Грета Бурова в прикачения звуков файл: 

 

Г-жо Бурова, помогна ли пандемията да напишете тази книга?

Определено помогна, защото аз я започнах през първата изолация на пандемията, през март - април 2020 години и я завърших през януари 2021 година. Аз и в книгата го пиша, помогна защото усамотението, липсата на контакти, вкъщи какво да правиш - гледаш някаква по-интелектуална работа да захванеш и реших да напиша спомените си за Музикалното училище. Аз от 1950-а година съм в детската школа на Музикалното училище, а от 1953-а г. вече бях в гимназиалния курс на училището. През 1957 г. завърших и влязох в Консерваторията.

Книжката е сравнително тънка, успява ли да обхване цялата история на цигулковата школа във Варна?

Книгата е 100 страници, аз не претендирам за много дълбок анализ.

Това хронология ли е по-скоро?

Да, по-скоро е документална хронология. Спомних си за учителите от 50-те години. Училището е открито през 1944 г., аз само 5-6 години след откриването му вече съм била ученичка в детската школа.

А имаше ли конкурс или ви приемаха по желание?
Задължително с конкурс изпитват, проверяват музикалността. И тогава, и до ден днешен продължават тези конкурси.
И коя беше първата Ви цигулка, каква марка беше?
Ах, първата ми цигулка... Аз исках да свиря на пиано и все молих майка ми да купи пиано, но тя каза че нямаме пари за пиано и ме попита искам ли цигулка, и аз се съгласих. Тя е била някаква детска цигулка, не мога да си спомня марка. Сигурно е била половинка, защото започнах 10-годишна да свиря.
А кога получихте първата си истинска, професионална цигулка?
Първата истинска цигулка получих, когато влязох в гимназията. Беше добра, италианска.
Кой беше учителят, който остави най-дълбока следа в душата Ви и в обучението Ви?
Двама са учителите. Този, който ме подготви за Консерваторията - Емил Димчев. Той беше един от добрите преподаватели в Музикалното училище. А другият беше проф. Антон Хаджиатанасов в Консерваторията - един от големите методисти, написал е Методика за цигулковото обучение. При него израснах и научих много.
А с кой известен цигулар сте имали среща през годините? За кого си спомняте?
Спомням си за Ифра Нийман най-вече. Синът ми учеше при него и една години не си взимаше часовете в Лондон, а в дома на Нийман. Така имах възможността да отида в неговия дом. Много силно впечатление ми направи тогава начинът на преподаване, отношението му. Той беше много изискан, интелигентен.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15
Илин Димитров

Илин Димитров: Има голяма вероятност заради въздушния Шенген да останем без чуждестранна работна ръка през летния сезон

Туристическият бранш и това лято ще бъде изправен пред проблема с липсата на кадри и това не е новина. Това каза в обзорното предаване на РВ „Позиция“ Илин Димитров, съветник на президента Румен Радев по туризъм, образование и култура. „При вноса на кадри тази година е пълна каша, защото Шенген по въздух, позволява на всички, които влизат в..

обновено на 20.04.24 в 15:34

Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY): Иска ми се холивудските филми за викингите да са по-достоверни

Интервю с Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY) Творческият път на LEAVES' EYES започва преди 21 години. В групата се преплитат съдбите на музикантите от ATROCITY. Няма да сгрешим, ако кажем, че ATROCITY е тяхната по-мрачна, а LEAVES' EYES – по-нежна страна. LEAVES' EYES издадоха „Myths of Fate”, заради който идеологът зад двете групи..

публикувано на 20.04.24 в 15:15

Лекото метро по бул. "Цар Освободител" може да се замени и от електрически автобуси, ако е целесъобразно

"Лекото метро" във Варна ще бъде предимно „потопено“, по земя, а не чрез повдигнато на колони. Шумовото натоварване ще бъде многократно намалено. Това предвижда проектирането на разширението на варненския булевард „Цар Освободител“ според инж. Кольо Червенков. Като част от инженерния екип в проекта, в обзорното предаване на РВ „Позиция“,..

публикувано на 20.04.24 в 15:03

Собствените несгоди в България карат хората да се съмняват в Европейския съюз

Иван Люцканов е създател на проекта "Землевеж" , който представя статистически данни, представени по достъпен начин. Той у частва в подкаста "Европеец", посветен на евроизборите и перспективите пред Европейския съюз,  а домакин на събитието беше Концертното студио на Радио Варна.  "Х аресва ми да мисля, че мотото на подкаста е: "Светът и..

публикувано на 19.04.24 в 08:25
Пламен Манушев

Пл. Манушев: Липсват технически кадри у нас. И със средно образование, и с висше

За много сериозна липса на интерес да се изучават и работят професиите на корабни строители и инженери, алармира Пламен Манушев, вицеадмирал от запаса, който сега работи като консултант военни проекти и развитие в корабостроителния и кораборемонтен завод „Делфин“ във Варна. Според Манушев отливът от тази професия е от доста години, а в момента..

публикувано на 18.04.24 в 09:26