Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще изяде ли телефонът фотоапарата

Любомир Бенковски в студиото
Снимка: Радио Варна, М.Димитрова

Мобилните телефони с всеки изминал ден заприличват все повече на компютри и професионални фотоапарати и видеокамери. Оптиките им за снимане се усъвършенстват, и заради това логично се питаме ЩЕ ИЗЯДЕ ЛИ ТЕЛЕФОНЪТ ФОТОАПАРАТА.

Според мнозина класически фотографи, няма как фотоапаратът да бъде заменен от един мобилен телефон пък било и с високо качество на оптиката. Не точно така обаче мислят фоторепортерите, за които качеството и бързината от споделяне на снимка от събитие е с решаващо значение.

Любомир Бенковски - Бенджи има опит като телевизионен оператор и фоторепортер на вестници и телевизии в родния си град Плевен, и като кореспондент на БТА. От 2000 год. Бенковски живее и работи във Варна.

Като фоторепортер е снимал близо 7 години за вестниците "24 часа" и "Труд". В момента е регионален мениджър за Североизточна България на Агенция "Булфото".

С него разговаряме за бъдещето на фотоапаратите на фона на новите смартфони. 

Ще изяде ли телефонът фотоапарата?

На този етап телефонът не може да замени фотоапарата, но не се знае какво ще ни предложат смартфоните в бъдеще. Дори телефонът да не може да замени на 100% един професионален фотоапарат, аз като мобилен журналист много често си върша работата с телефон. Като се започне от снимане, фото, видео, обработка на снимки, монтаж на видео, качване на събитието, по-бързо е.

Откакто имам това малко и умно устройство в джоба си, не нося лаптоп на събитие, например. При нас, фоторепортерите, скоростта, с която трябва да качим снимка от събитие е от решаващо значение.

Какво се прави в посока модернизиране на фотоапаратите?

Общо взето откакто е измислен фотоапаратът, най-голямата революция беше преминаването от филмова камера към дигитална. В момента просто се усъвършенстват, добавя се повече изкуствен интелект, който да мисли вместо вас. В скоро време ще започне да ви показва композицията, която е правилна, вероятно да ви мести обекти в кадъра и т.н.

Доколко професията фоторепортер се развива у нас, търсена професия ли е?

Аз от около 10 г. водя курсове по фотожурналистика. Имах големи класове от по 15 - 20-сет души, но в последно време броят им намалява. Вероятно лесността на снимане и ниското качество на снимките, които се публикуват в сайтове и във вестници, може би, кара хората да си мислят, че тази работа може да я върши всеки, който има телефон или фотоапарат. Това е една световна тенденция, не е нещо ново за България.

Когато беше измислена дигиталната фотография, големи фотоиздания уволниха целите си фотоотдели, давайки на журналистите апаратчета, с които да правят снимки. Като следствие от това, медиите - вестници и сайтове, се напълниха с безобразни журналистически снимки и за момента в световен мащаб се наблюдава обратната тенденция. Усетиха се, че трябва да се върнат професионалните фоторепортери. Не можем да искаме от един пишещ журналист, който никога не е боравил с такава техника, едновременно да може да пише за събитието и да прави професионални снимки. Това са две различни професии, макар и свързани.

Интервюто на Нина Милошевич с Любомир Бенковски - Бенджи може да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Собствените несгоди в България карат хората да се съмняват в Европейския съюз

Иван Люцканов е създател на проекта "Землевеж" , който представя статистически данни, представени по достъпен начин. Той у частва в подкаста "Европеец", посветен на евроизборите и перспективите пред Европейския съюз,  а домакин на събитието беше Концертното студио на Радио Варна.  "Х аресва ми да мисля, че мотото на подкаста е: "Светът и..

публикувано на 19.04.24 в 08:25
Пламен Манушев

Пл. Манушев: Липсват технически кадри у нас. И със средно образование, и с висше

За много сериозна липса на интерес да се изучават и работят професиите на корабни строители и инженери, алармира Пламен Манушев, вицеадмирал от запаса, който сега работи като консултант военни проекти и развитие в корабостроителния и кораборемонтен завод „Делфин“ във Варна. Според Манушев отливът от тази професия е от доста години, а в момента..

публикувано на 18.04.24 в 09:26

Ed Wynne (OZRIC TENTACLES): В музиката трябва да се усеща радостта от нейното създаване

Интервю с Ed Wynne (OZRIC TENTACLES) OZRIC TENTACLES е английска инструментална рок група. В музиката им се преплитат елементи от разнообразни жанрове, включително психеделичен рок, прогресив рок, джаз, фюжън, електронна музика, дъб музика, уърлд, ембиънт. Създадени в Съмърсет през 1983 година, групата е издала над 30 албума, продадени в над..

публикувано на 18.04.24 в 09:05

С роботи за подводни изследвания експериментират в ТУ

„Морска роботика“ и „Енергийно ефективен електрически транспорт“ са двете нови лаборатории на Технически университет-Варна. Те са факт, заради участието му в проекта „Национален център по мехатроника и чисти технологии“. По проекта университета се сдобива с хибриден плавателен съд (с два електрически двигателя и един вътрешно горене), с..

публикувано на 17.04.24 в 10:20

"Няма тайни" - стихове от Красимир Симеонов

Човекът на мотор, поетът Красимир Симеонов с нова книга. Тя се казва "Няма тайни". Поетичен сборник събрал в себе си "целия" изпитан живот. Поезията е неговата по-романтична част. В страни от всичко, добавя Красимир Симеонов. За него поезията е върховно изкуство. Достъпът до нея е труден и ограничен, но той умее да пресъздава мислите си в стихове. "Провя..

публикувано на 17.04.24 в 08:50

Експерт алармира: Заради промени в закон заводи за изгаряне на боклук ще се появяват без екологични оценки

Коалиция „За да остане природа в България“ протестира срещу промените в Закона за опазване на околната среда и Закона за устройство на територия. Протестът се състоя в неделя в центъра на Варна. Промените бяха внесени от депутатите на ГЕРБ и ДПС между първо и второ четене на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на..

публикувано на 16.04.24 в 08:30

Øystein G. Brun (BORKNAGAR): Природата е всичко!

Интервю с Øystein G. Brun (BORKNAGAR) „Fall“ e 12 студиен албум на норвежците BORKNAGAR. И отново природата е в основата на композициите. Така е било преди, така е и днес. Дискът излезе в края на февруари и със сигурност е поредният добър повод за поредното гостуване на Øystein G. Brun в „От другата страна“. Интервюто с Øystein G. Brun..

публикувано на 16.04.24 в 08:10