Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще има ли дефибрилатори на обществени места у нас

Всички, които се интересуват от футбол и гледат срещите от Европейското първенство, със сигурност са станали свидетели на случая на датския футболист Кристиян Ериксен. Той беше спасен, защото лекарският екип на терена разполагаше с автоматичен дефибрилатор. В по-белите страни подобни уреди има на обществени места и дори в училищата. В България – сещате се каква е ситуацията. Независимо че има становище на Европейският парламент от 2019 година, в България автоматични дефибрилатори на публични места липсват.

Доктор Христо Кьосев, управител на медицинския център по рехабилитация и спортна медицина във Варна също е гледал инцидента.

Мач на високо ниво без дефибрилатор не може да започне, категоричен е доктор Христо Кьосев.

Той е категоричен също обаче, че с дефибрилатор може да борави само човек, който е преминал курс.

Курсове по първа помощ в България и за работа с дефиблиратори се организират от Българския червен кръст.  Ние казваме, че не машината, а човекът спасява живота, но всъщност машината подпомага този процес.  Ежегодно БЧК обучава над 500 доброволци за работа с автоматични дефибрилатори. Но обучението трябва да започне от по-ранна възраст, каза Деница Баръмова, директор на дирекция Български младежки червен кръст.

Децата са добър проводник за подготовка на цялото население за осъзнаване на нуждата на употребата на автоматични дефибрилатори, но важно е и оказването на качествена първа помощ, подчерта Баръмова.

Според европейско проучване е хубаво автоматични дефибрилатори да бъдат поставени на места, откъдето преминават по 2-3 хиляди души на ден. Само като пример  такива има в Софийски университет и в централата на БЧК в София, както и на базите на Планинската спасителна служба на Алеко, Банско и Боровец.

Заместник- директорът на Спешна помощ Варна – доктор Иван Здравков е твърдо убеден, че тези обществени автоматични устройствата са много важни при спасяването на човешки живот.

Той обясни, че всяка минута е ценна при инцидент, а машината в такъв случай е жизненоважна.

Такъв вид дефибрилатори биха били от полза, защото в никакъв случай екип на спешна помощ не може да пристигне на мястото на инцидента за по-малко от 3 минути, а мозъкът може да издържи без кислород най-много 5 минути, каза д-р Здравков.

Обаче автоматични дефиблиратори у нас няма дори в училищата. И е много важно по време на инцидент да не си вадим телефоните и да снимаме, за да се харесаме още повече в социалните медии, а да запазим достойнството на пострадалия. Както го направиха съотборниците на датския футболист Кристиян Ериксен.

Подробности чуйте от репортажа на Мартин Николов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Царствените ботаници" в Ботаническата градина - Балчик

В Университетска ботаническа градина - Балчик е подредена изложба "Царствените ботаници". Тя е посветена на 130-годишнината от рождението на Цар Борис III Обединител и цели да покаже приноса на българските царе Фердинанд I и Борис III за развитието на ботаническата наука и естествознанието в България. Баща и син, те са едни..

публикувано на 25.04.24 в 08:40

Благотворителна кампания в Добрич осигурява храна за бедни семейства и самотни възрастни хора преди Великден

Благотворителна кампания в Добрич осигурява храна за бедни семейства и самотни възрастни хора в навечерието на великденските празници. Инициативата се организира вече осма година и е плод на общите усилия на Фондация „Милостиво сърце“, Клуба за народни танци „Жътври“, както и на десетки доброволци. Хранителните пакети винаги се подготвят и раздават до..

публикувано на 24.04.24 в 14:58

Благотворителен базар "Да помогнем на малката Софи" организират в ОУ "Ангел Кънчев"

Благотворителен великденски базар в помощ на дарителската кампания "Да помогнем на малката Софи" организират на 29 и 30 април в III Основно училище "Ангел Кънчев" във Варна.  В двора на учебното заведение в двата дни от 8 до 18 часа ще се предлагат изработени от учениците изделия.  Благотворителната инициатива е по идея на учителите, училищното..

публикувано на 24.04.24 в 11:10

24-ти април – Международен ден в памет на жертвите на геноцида над арменците

Първоначално обявен като Международен ден за солидарност с арменския народ от Европейския парламент през 1987 г. по повод годишнина от началото /1915/ на геноцида над арменците в Османската империя. За първи път се отбелязва през 1989 год. Отбелязва се от всички арменци по света. Арменският геноцид е извършен умишлено и систематично..

публикувано на 24.04.24 в 07:36

По темата "Планета срещу пластмаси" Балчик поставя кошчета за разделно събиране в детските градини

420 кг е резултатът от кампанията за разделно събиране на отпадъци от опаковки „За чиста околна среда“, организирана от Община Балчик във връзка с Деня на Земята – 22 април. Основно беше предадена хартия и по-малко пластмаса, обобщи днес управителят на сметосъбиращото предприятие БКС инж. Павел Павлов, отчитайки, че месечно машините събират между 400 и..

публикувано на 23.04.24 в 14:55

Филмират живота около влажните зони от Дуранкулак до Казашко

Започват снимки на пет късометражни филма за влажните зони в региона от Дуранкулак до Казашко. Филмите ще бъдат ползвани за обучителни срещи и ролеви игри, които ще насочат ученици да генерират идеи за устойчиво развитие на района. През август в с. Езерец ще се организира и четиридневен еко лагер, на който участниците ще се запознаят със значимостта..

публикувано на 23.04.24 в 11:23

Безплатна туристическа обиколка във Варна на 1 май

120 безплатни пешеходни туристически обиколки с професионални екскурзоводи ще се проведат във Варна през 2024 година. 98 от тях са на английски език, а останалите 22 - на български. Инициативата се провежда за единадесета поредна година, като организатори са дирекция „Туризъм“ към Община Варна и Туристическият информационен център, в партньорство  със..

публикувано на 23.04.24 в 10:22