Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Къде зимуват делфините?

Къде зимуват делфините? Отговорът на този въпрос се опитват да дадат от природозащитната организация „Зелени Балкани” с кампания за набиране на средства за закупуване на сателитен предавател, с който да бъде маркиран поне един представител на вида муткур.

Познат още като морска свиня, муткурът е един от трите вида делфини, които обитават Черно море. Това съобщи за Радио Варна  Димитър Попов от организацията и отговарят за опазването на китоподобните бозайници.

Цялата популация на този вид делфини в морето ни се измерва на около 90 хил. екземпляра от общо около 300 хил. делфини общо в Черно море. Данните са от първото и единствено по рода си самолетно обследване на китоподобните.

В същото време муткурът е вида делфин, който най-често се оплита в мрежите и приуловът му се измерва на около 20% (при световни показатели за 1.7 на сто). Да не забравяме и, че почти всяка година се натъкваме на гледки на изхвърлени на морския бряг делфини.

Сумата, която се търси е 7 хил. лв.

Целта на маркирането е да се проследят миграционните потоци на делфините. Къде зимуват? Колко време им отнема, за да стигнат? Има ли промяна в сезонната динамика на бозайниците в Черно море? Все въпроси, свързани с разпространението на черноморските делфини, които нямат все още отговор.

От трите вида делфини – обикновен делфин, афала и муткур, последният е избран, защото това е видът, който води доста скрит начин на живот. При муткурите, социално общуване е под вода, пояснява Попов.

Освен това морската свиня обичайно търси храната си в преддъната част на морето, а това означава, че доста по-трудно се забелязват със стандартните визуални методи на проучване.

Муткурите имат сложни сезонни миграции, за които не знаем почти нищо, защото те обхващат акваторията на цялото море. Проблемът се усложнява още повече от политическата и икономическа обстановка в региона, което прави организирането и провеждането на мащабни наблюдения в целия басейн на Черно море почти невъзможно. Това прави сателитното проследяване изключително подходящ метод за проучване на тези срамежливи и деликатни бозайници.

За маркирането ще се разчита на хванали се и оцелели муткури в някои от даляните край българското крайбрежие.

Обяснението е просто. В даляните (стационарни съоръжения за риболов) нерядко попадат делфини, привлечени от рибата в тях, които след това биват освобождавани от рибарите.

Самото поставяне на предавателя се прави на гръбния плавник на муткура. Чрез него ще могат да бъдат събирани данни за биологията на вида, локални придвижвания, сезонни миграции, места за зимуване и важни местообитания. Мястото за поставяне е подбрано така, че устройството да не създава неудобство на животното при плуване и хранене. 

На практика, това означава, че сателитният предавател трябва да е налице, за да можем да маркираме бозайника при първо повикване, казва Димитър Попов. От „Зелени Балкани” вече имат договорка със собствениците на няколко даляна.

Проследяването на морски бозайници (муткури) с помощта на сателитни предаватели е световно признат метод за проучването им.

До момента обаче, този метод никога не е прилаган в Черно море. Само опознавайки делфините можем да ги опазваме и да ги запазим от изчезване, категоричен е Димитър Попов.

Повече може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15
Илин Димитров

Илин Димитров: Има голяма вероятност заради въздушния Шенген да останем без чуждестранна работна ръка през летния сезон

Туристическият бранш и това лято ще бъде изправен пред проблема с липсата на кадри и това не е новина. Това каза в обзорното предаване на РВ „Позиция“ Илин Димитров, съветник на президента Румен Радев по туризъм, образование и култура. „При вноса на кадри тази година е пълна каша, защото Шенген по въздух, позволява на всички, които влизат в..

обновено на 20.04.24 в 15:34

Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY): Иска ми се холивудските филми за викингите да са по-достоверни

Интервю с Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY) Творческият път на LEAVES' EYES започва преди 21 години. В групата се преплитат съдбите на музикантите от ATROCITY. Няма да сгрешим, ако кажем, че ATROCITY е тяхната по-мрачна, а LEAVES' EYES – по-нежна страна. LEAVES' EYES издадоха „Myths of Fate”, заради който идеологът зад двете групи..

публикувано на 20.04.24 в 15:15