Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да откажем покупка от онлайн магазин?

От „Ние, потребителите“ предоставят формуляр за отказ от онлайн покупки 

Снимка: Архив

След по-интензивното пазаруване от кампаниите за Черния петък и по-късно за Коледа и Нова година много потребители ще поискат да се откажат от онлайн покупките си, защото не са ги харесали или са ги направили импулсивно и впоследствие са осъзнали, че не са им потребни. Експертите от „Ние, потребителите“ подготвиха образец на формуляр за отказ от покупка от електронен магазин, който да улесни хората да упражнят правото си да върнат в 14-дневен срок закупена стока, съобщават от сдружението.

С писмено заявеното желание за разваляне на сделката потребителите ще имат безспорно доказателство, че са уведомили търговеца надлежно и в срок. Формулярът може да се открие тук: https://bit.ly/3U95R5c 

Съветите на "Ние, потребителите":

Какъв е редът за отказ от онлайн покупка? 

В срок до 14 дни от получаване на стоката имате право да се откажете от сделката, като не е необходимо да посочвате причина за това. Задължително условие обаче е да не сте я употребявали, а само да сте я прегледали така, както бихте направили преди да я купите, ако бяхте във физически магазин. Препоръчително е да използвате формуляр за отказ, който да изпратите на търговеца по е-поща с копие до вас или чрез куриер, като на товарителницата опишете съдържанието и поискате обратна разписка. 

От датата, на която сте информирали търговеца за желанието си да върнете закупените стоки, текат нови 14 дни, в които трябва да му ги изпратите обратно. Преди това проверете дали има изрично посочен адрес за приемане на отказани покупки. Посочете на товарителницата какво се съдържа в пратката и оставете възможност за предварителен преглед, след това я сканирайте и я изпратете по имейл на търговеца и я запазете като доказателство при възникване на спор относно надлежността на упражненото право на отказ.  

Кога ще получите парите си обратно? 

До 14 дни от получаването на доказателство от потребителя, че е изпратил стоките обратно или най-късно от получаването им търговецът е длъжен да възстанови заплатените от клиента му суми. Той е длъжен да го направи чрез използваното от потребителя платежно средство при извършването на покупката. По изключение, може да бъде и по алтернативен път, но само ако това не е свързано с разходи за клиента и той е дал изричното си съгласие. 

Дължите ли неустойки и такси? 

Ще трябва да заплатите разходите за куриерската услуга по връщането на стоката, но само ако търговецът предварително е посочил това. Преди да вземете окончателно решение, не забравяйте да имате предвид и таксата за доставката, ако сте платили такава, за да прецените доколко упражняването на правото на отказ е рентабилно във вашия случай с оглед цената на покупката. 

Полезно е да знаете и това, че търговецът може да прецени, че стойността на стоката е намалена в резултат от изпробване, различно от необходимото за установяване естеството, характеристиките и нормалното и функциониране и да ви върне само част от заплатената за нея сума. 

Всички онлайн покупки ли могат да бъдат върнати? 

За някои стоки и продукти правото на отказ е неприложимо - за индивидуалните поръчки, запечатаните продукти с авторски права и поради хигиенни съображения. Тези и всички други случаи са подробно изброени и описани в чл. 57 от Закона за защита на потребителите, като търговецът е длъжен предварително да уведоми потребителите за това обстоятелство. Ако вече не сте го направили, проверете сега дали вашите не са сред тях. 

При физическите магазини търговците не са длъжни да приемат обратно вече продадена стока, освен ако не е с дефект или опасна.  Могат да го направят по собствено желание, под формата на добра практика. Ако са го обявили обаче, трябва да го изпълнят, в противен случай ще е налице нелоялна търговска практика.

По публикацията работи: Сияна Спиридонова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

България във въздушния Шенген от понеделник: Какво ще се промени за пътуващите?

От 1 април България влиза във въздушния Шенген. От тази дата всички граждани, които пристигат от държави членки на шенгенското пространство, няма да подлежат на паспортна проверка. Те ще се насочват през обособените шенгенски гейтове и ще преминават единствено проверка летищна сигурност. Междувременно, пътниците, които са се насочили към..

публикувано на 29.03.24 в 08:28

Как да видим електронното си досие

За година и половина – от 29 септември 2022 г. до сега, повече от 60 хил. души у нас следят информацията от личното си здравно досие мобилния си телефон. Около 100 хил. пък са тези, които  ползват досието си през лаптоп или компютър. Това каза за Радио Варна Ивайло Стойчев, мениджър проекти в "Информационно обслужване" – компанията, която..

публикувано на 29.03.24 в 08:05
Дворът на МБАЛ

Екип от млади хора представя места във Варна, които биха могли да се превърнат в кътове за отдих

Екип от млади хора показват всеки понеделник в социалната мрежа „Фейсбук“ различни пространства във Варна, които ако се облагородят, могат да се превърнат в прекрасна зона за отдих, за игри и разходки за варненци. Такива локации има в целия град, сподели за Радио Варна арх. Максим Недков, който заедно с екипа на дрона "Морско око" показва от..

публикувано на 28.03.24 в 11:07

Имен ден днес празнуват Боян, Бояна, Бойко и Албена

На 28 март Българската православна църква почита своя първи мъченик - Св. мчк Енравота-Боян, княз Български. Българската държава била основана на Балканския полуостров в 681 г. от едно войнствено племе от тюркски произход – прабългарите, макар че в нея местните славяни винаги са представлявали господстващата съставна част племена, и се настанили в тези..

публикувано на 28.03.24 в 10:15

50 хиляди лева за телевизия без лиценз и в бъдеще време...

На последната сесия на Варненския общински съвет беше гласувано отпускането на 50 хиляди лева на телевизионен инвестиционен проект.  В края на януари в общината идва предложение от представители на спортната телевизия Б1Б ТВ. Идеята им е да променят името на телевизията си на Варна ТВ и да помагат за популяризирането на спорта в града...

публикувано на 27.03.24 в 17:20

Петгодишният Дима се нуждае от помощ за лечение в Барселона

Следващият репортаж е зов за помощ за едно украинско дете, успяло да се спаси от войната в родината си, но не и от болестта, с която се бори. Петгодишният Дима, неговата майка Йелизавета и баба му Ирина са намерили подслон в Балчик. Детето е диагностицирано с тежка форма на епилепсия и състоянието му през последните месеци прогресира. Дима има нужда от..

публикувано на 27.03.24 в 16:46

Варненци последваха примера на румънеца, който чисти България

Варненци, обединени в група, която подкрепя инициативата "Румънец чисти България", почистиха детската площадка на улица "Радост"  в квартал "Младост" във Варна и боядисаха пейките. В акцията участват и деца. Това съобщи Борислав Пенчев, който е част от инициативата. Габриел е гражданин на нашата северна съседка, женен е за варненка. Семейството живее..

публикувано на 27.03.24 в 16:15