Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Особености на планинския туризъм и настаняването в хижа

Заслон „Спано поле”
Снимка: gowhere.bg

В последните години обществото на любителите на планината все повече се разраства и много наши сънародници предпочитат контакта с природата, отколкото този с натоварените, а и често скъпи хотелски комплекси. 

Ако сте решили да наемете хижа за няколко дни в планината, е важно да отделите достатъчно време да се подготвите добре, като не пренебрегвате особеностите на този вид туризъм, препоръчват от онлайн платформата „Ние, потребителите“.

„За да си осигурите максимално близки до очакванията ви преживявания, особено ако нямате много опит в този вид туризъм, посветете достатъчно време да се запознаете с неговите специфики. Разгледайте няколко специализирани страници и групи в социалните мрежи за планинари, за да почерпите от техния опит“, препоръчва основателят на „Ние, потребителите“ Габриела Руменова пред туристическото списание „Дестинация България“.

Руменова насочва и към сайта на Планинската спасителна служба (ППС), където туристите могат да прочетат полезна и професионално подготвена информация за тяхната безопасност в планината – от избора на подходящи дрехи и обувки, през необходимите храна и течности, до задължителната екипировка и правилното поведение при движение в група и преходи в планината. Там може да се открият и практични съвети за какви опасности да следите постоянно и как можете да избегнете някои от тях, както и какви са актуалните метеорологични условия във всяка от планините в България.

„Преди да пристъпите към резервация за настаняване в конкретна хижа, прегледайте различни предложения и какви условия можете да очаквате в един или друг обект. Вероятно знаете, че при хижите и заведенията за хранене към тях категорията се означава не със звезди, както е при хотелите и другите заведения за хранене и развлечения, а с еделвайси. Броят на еделвайсите може да е един или два. По категоризацията ще се ориентирате за условията в мястото за настаняване. Те са пряко свързани с изграждането, обзавеждането и оборудването, обслужването и предлаганите там услуги. Характерно за хижите е, че имат предимно общи спални помещения и стаи с над 4 легла, като за категория "Един еделвайс" се допуска наличие на двуетажни легла в общите спални и по изключение и нарове.“, разяснява експертът.

Справка в Националния туристически регистър на официалната интернет страница на Министерство на туризма ще верифицира категоризацията на разглежданите от вас хижи, а евентуалните отзиви в мрежата за наскоро споделени впечатления от туристи ще дадат по-ясна представа за условията и обслужването там.

Не разчитайте да направите резервацията при пристигане в хижата, а се погрижете за това много по-рано. Особено по-популярните са запазени много напред във времето. Следва да имате предвид и това, че някои от тези туристически обекти са в експлоатация през цялата година, но други са сезонни и работят само през определен период от годината, обръща внимание още Габриела Руменова.

Полезно е да знаете също така, че при пристигането на място на самия туристически обект трябва да е поставена табела с информация за неговите вид и категория, а вътре следва да има ценоразпис за цената на нощувката и на други туристически услуги.


По публикацията работи: Иван Барбов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще се намерят ли скоро средства за ремонт на читалището в балчишкото село Гурково?

Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..

публикувано на 23.11.24 в 10:10

Първият робот в обществена библиотека у нас заработи във Варна

Варненската регионална библиотека "Пенчо Славейков" се сдоби с хуманоиден робот, който беше представен по време на честването на 20-годишнината на американския център, в присъствието на аташето по култура и образованието на Посолството на САЩ в България Ерик Брасил и заместник-кмета на Варна Павел Попов.  Роботът се казва Емма и е част от проект,..

публикувано на 22.11.24 в 15:31

Посланието на буквата К

Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без комромис по отношение на качеството на строителния продукт. Фирмата се отличава с непрекъснатия си стремеж за усъвършенстване като целенасочено търси предизвикателствата на иновативни и сложни в..

обновено на 22.11.24 в 13:56

Пореден неуспешен опит за избор на председател на НС, заседанието продължава в сряда

Отново не бе избран председател на Народното събрание. На балотаж останаха Силви Кирилов от "Има такъв народ" и Рая Назарян от ГЕРБ-СДС. Кирилов получи 101 гласа "за", а Рая Назарян беше подкрепена от 68 депутати.  Първия кръг гласуване протече както следва: Номинираната от БСП-Обединена левица за председател на 51-вото Народно събрание доц. Наталия..

публикувано на 22.11.24 в 13:46

Как да постигаме разбирателство при общуване?

Как можете да общувате по-добре с приятелите и родителите си, да подобрите комуникацията с околните и да се справяте в конфликтни ситуации? Обучителни тренинги по тези и други теми се провеждат в младежкото пространство ХамелеON във Варна, което се намира на ул. „Радко Димитриев“ 7А. Тренингите се водят от психолога Цветелина Николова и са..

публикувано на 22.11.24 в 11:03

15-годишният физик Кристиан Ивковски: Трябва да си благодарен за всичко в живота си

15-годишният ученик Кристиан Ивковски неотдавна спечели голямата награда от фондация "Георги Пейчинов" за постигнати високи резултати във физиката. Той бе отличен и с първа награда за средните училища в конкурса "Физиката през вековете", организиран от Съюза на учителите по физика и химия в рамките на годината на физиката.  Кристиан учи в..

публикувано на 22.11.24 в 09:25

До 7-годишна възраст децата изяждат толкова захар, колкото един възрастен човек за целия си живот преди век

Наскоро от Националния център по обществено здраве и анализи оповестиха едни доста тревожни данни, според които България е на трето място в Европа по относителен дял на децата с наднормено тегло, а 1/3 от първокласниците са със затлъстяване. Според експертите българчетата не спортуват достатъчно и прекарват твърде дълго време пред екран...

публикувано на 22.11.24 в 08:50