Четири организации - турската Община Узункьопрю, гръцката ANATOLIKI S.A с участието на Община Каламария; Областната управа – Бургас и Асоциация Биомрежаа, обединиха усилия да се включат, чрез сътрудничество за планиране и мониторинг на дейности в областта на устойчивата енергия и климата в Черноморския басейн. Проектът им е финансиран по програма INTERREG NEXT BLACK SEA BASIN - STEP2CleanPlan, която е инструмент за трансгранично сътрудничество за изграждане на капацитет и повишаване на осведомеността към изменението на климата.
Получените резултати от проекта ще бъдат готови и предоставени за използване от местните и регионални политици.
Целта на проекта STEP2CleanPlan е да подобри способността на местните политици стратегически да планират своите действия при преодоляване на последиците от изменението на климата в съответствие с националните планове за адаптация и да осъществяват ефективни действия в подкрепа на съществуващите преди това местни планове в тази област.
Кристиана Казанджиева, член на ОС на СНЦ Асоциация Биомрежа коментира, че основният проблем при процедурите за планиране на адаптацията към изменението на климата е изграждането на адаптивен капацитет на различни участници и общности за справяне с неблагоприятните последици от него.
Казанджиева сподели още, че „местните и регионалните власти не винаги разполагат с капацитет за разработване и прилагане на планове и стратегии. Това се отнася особено за малки общини, селски и изолирани райони и региони с висока въглеродна интензивност, които изостават в прехода към чиста енергия и имат потенциал да окажат голямо въздействие за намаляване на потреблението на изкопаеми горива. Много общини, особено тези в граничните региони на ЕС и страните извън ЕС, все още се нуждаят от помощ при разработването на средносрочни и дългосрочни планове и стратегии за преход, като например планове за действие за устойчива енергия и климат или подобни.
Една от основните цели на настоящия проект Step2CleanPlan е да се осигури по-информирано вземане на решения в съответствие със стратегията на ЕС за адаптация към климата и всички национални планове за адаптация на държавите партньори и да се създаде местен капацитет в отговор на изискванията за оценка, докладване и изпълнение на тези планове.
Основните предизвикателства в трите целеви държави по пътя им към въвеждане на определени мерки за адаптация към изменението на климата в градовете са свързани с необходимостта от приемане на местни стратегии за адаптация в националните/регионалните и местните правни рамки в областта на градското, пространственото и крайбрежното планиране, транспорта и енергетиката.“
Резултатите, които могат да се очакват от проекта са поне три. На първо място - осигурена ангажираност и осведоменост на създателите на политики в страните от Черноморския басейн относно инструментите и стратегиите за адаптация. Ще бъдат извършени задълбочени анализи на съществуващото положение в целевите държави и ще бъде създадена съвместно Ръководство за създателите на политики в мрежи, предоставящи постоянна подкрепа, инструменти, научени уроци и поуки, както и най-добри практики при планирането и прилагането на усилия за смекчаване на последиците от изменението на климата.
На второ - партньорство и след края на проекта. Подписаните меморандуми за партньорство, в които ще бъдат включени и няколко целеви общини, като община Бяла, Варненска област, и община Каламария в Гърция, ще гарантират определени роли за сътрудничество в обмена на добри практики, извлечени поуки, участие в съвместни мрежи, стимулиращи и насочващи местните политици в адаптирането към изменението на климата и тяхното насърчаване.
Чрез проекта ще се постигне по-устойчиво сътрудничество за изграждане на капацитет и повишаване на осведомеността на политиците относно адаптацията към изменението на климата и инициативите за смекчаване на последиците: четирима партньори заедно с две целеви общини ще установят устойчиво партньорство и сътрудничество за обмен на добри практики, политики и съвместни мерки за адаптация към изменението на климата в Черноморския басейн.
Централният пункт за продажба на превозни документи, издаване и презареждането на персонализирани безплатни абонаментни карти за пътуване в градския транспорт на община Варна ще работи с удължен график през почивните дни, съобщават от Общинското предприятие ТАСРУД. Работното време на пункта на 18 и 19.01.2025 г. (събота и неделя) ще бъде от 08:00 до..
Новоизбраният министър на културата Мариан Бачев направи преглед и анализ на неразплатените задължения на Министерството на културата към системата на сценичните изкуства още в първия си работен ден вчера, 16 януари. От Министерството на културата припомнят, че в последните седмици от Съюза на артистите в България сигнализираха за това, че три..
Цените на земеделската земя в България отбелязват спад, който варира в различните региони. В някои райони понижението достига до 20%, докато в други е под 10%. Най-скъпите земи продължават да бъдат в област Добрич, особено в общините Каварна и Балчик, където цените се движат между 1100 и 2000 лева на декар за обработваеми земи от четвърта и пета..
Според данните на областната дирекция "Земеделие" за сеитбата на есенниците в регион Добрич площите с ечемик са 149 040 дка, с рапица - 68 950 дка, а с пшеница - 1 103 720 дка. “Към момента посевите са добре. Има какво да се желае, но влагозапасеността е по-благоприятна спрямо същия период на миналата година. Смяната на температурите ги стресира,..
Община Варна провежда открита процедура по избор на изпълнител за доставка и монтаж на обзавеждане и оборудване за новата детска градина "Бялата лястовица". Нейното строителство приключи по Програмата на Министерството на образованието и науката „Изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли, детски градини и училища..
В тези дни Съветът за съвместно управление ще работи усилено и след вторник вече ще започне да работи по кадровите назначения - заместник-министри, областни управители. Това заяви пред журналисти в парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, цитиран от БНР. Той изрази удовлетвореност от постигнатия резултат от преговорите за формиране на редовен..
Заради интензивността на епидемичния процес на грип и остри респираторни заболявания в област Добрич и повишаващата се заболеваемост, от Регионалната здравна инспекция в Добрич препоръчват спазване на следните профилактични и противоепидемични мерки: - спазване на лична хигиена - често миене на ръцете със сапун и вода, ползване на дезинфектанти..