Собствениците на домашни любимци, особено на котки и кучета, имат задължението да декларират своите животни в местните кметства. Това включва предоставяне на информация за вида, пола и броя на притежаваните любимци, както и навременното отразяване на промените в тяхната численост. Регистрацията трябва да се извърши ежегодно, като крайният срок за подаване на декларацията е 31 март на съответната година. Много собственици не са напълно запознати със своите задължения по регистрацията на домашни любимци. За да гарантира спазването на регламента, Община Варна провежда редовни проверки на адреси и обществени места. Тези проверки се извършват с цел да се осигури, че всички домашни любимци са регистрирани съгласно закона.
Андрей Кузнецов от Варна разказа за своята среща с представители на Община Варна, които го проверили по време на разходка с кучетата му. Според него проверката е била професионална и интуитивна, като е използван специален скенер за проверка на чипа на кучетата. „Използва се скенер, който показва номера на чипа, споделя Кузнецов.Оказало се, че неговите кучета не са регистрирани в системата на Община Варна, въпреки че чипирането е извършено правилно. „Препоръчаха ми да се обърна към ветеринарния лекар за допълнителни указания относно регистрацията“, допълва той.
След като домашният любимец е регистриран, собственикът получава специално картонче, което се издава от районното кметство. На него са изписани имената на домашния любимец, пол и вид, както и имената на стопанина му и адреса му. По номера от картона служителите на общината проверяват за регистрация в Общината и дали е заплатен данък за животното.
Освобождаването от годишна такса се извършва за:
„Това картонче се препоръчва да бъде носено при всяка разходка с животното, за да може да се доказва, че е извършена регистрацията“, пояснява Кузнецов. Въпреки това, той подчертава, че много хора не са напълно информирани за процедурата. „Необходимо е всички страни да проявят повече сътрудничество и информираност – от собствениците на кучета до ветеринарните лекари и тези, които контролират развъждането на животните“, добавя той.
Често граждани подават сигнали за нерегистрирани домашни любимци в жилищни сгради. Живи Христова, например, е била проверена от Община Варна след сигнал от съсед, че има куче, което не е регистрирано. Тя споделя, че проверката е преминала гладко и след това е занесла всички необходими документи в Общината. „Имах пропуски, но ми дадоха срок да ги поправя“, разказва Христова.
Според нея, трябва да има повече информационни канали и платформи, чрез които собствениците на домашни любимци да могат лесно да се запознаят с процедурата по регистрация. „Когато човек реши да вземе куче, е важно да се информира за всички изисквания и задължения. Община Варна може да създаде платформа, която да улесни процеса“, посочва тя.
Община Варна призовава всички собственици на домашни любимци да се съобразят с изискванията за регистрация на животните в срок, за да избегнат санкции. Също така, е важно да носите необходимите документи при разходка с домашния любимец, за да може при проверка лесно да се установи, че животното е регистрирано съгласно закона. Не забравяйте, че редовната регистрация и пререгистрация на домашните любимци е част от отговорността на всяко домакинство, притежаващо животно, и е важен аспект от общинския контрол за безопасността и благосъстоянието на животните в града.
Корупцията е основният проблем, който застрашава природата у нас. Това мнение изказа създателят на инициативата "Гората.бг" Никола Рахнев в предаването Post Factum в Деня на Земята. По думите му в България имаме добри регулации и нормативна рамка, които са не толкова заслуга на национално законотворчество и грижа за околната среда, колкото на..
На 16 април България подаде искане до Европейската комисия да измени своя план за възстановяване и устойчивост (ПВУ) в съответствие с член 21 от Регламента за Механизма за възстановяване и устойчивост (МВУ), както и да добави към него глава за REPowerEU – европейският план за намаляване зависимостта си от руските изкопаеми горива и за ускоряване на..
Експерти се събраха в Община Варна и обсъдиха важни теми, свързани с политиката на Община Варна по отношение на градоустройството, както и конкретни инфраструктурни проекти и идеи, сред които и бъдещето на т.нар. Дупка и новата библиотека, съобщават от общинския пресцентър. Кметът Благомир Коцев и заместник-кметът по въпросите на архитектурата и..
Над 150 души са били проверени, а на 55 от тях са наложени глоби по Закона за движение по пътищата през последните четири дни за управляване на електрически тротинетки и велосипеди по пешеходната алея към Морската градина във Варна. Това съобщи Илия Коев, заместник-кмет по сигурността в общината. Всички управляващи електрически превозни средства и..
Остават пет дни до благотворителния мач с участието на легендите от САЩ’94 и звездите на Северна Македония. Събитието ще се проведе на 27 април на стадион „Спартак“ във Варна, като в 16:00 часа започва развлекателна програма, а мачът е с начален час 18:00 часа. Проявата се организира със съдействието на Община Варна. 30 години след незабравимото..
Мерки срещу нарастващия брой безстопанствени котки се предвижда да бъдат приложени във Варна. Това стана ясно на днешното заседание на Правната комисия към местния парламент, на което беше одобрен проект на договор за сътрудничество между Община Варна и Фондация „Четири лапи“. Съветниците дадоха положително становище по отношение на законосъобразността..
11 187 тона през 2024 година отчита системата за събиране на отпадъци от община Балчик.Това е най-голямото количество за последните пет години. З а сравнение, през 2023 г. депонираната смет е 10 520,5 тона, приблизително колкото и в предходните, сочат данните от отчета за миналата година по изпълнение на..