Според евродепутатът от ЕНП и ГЕРБ Емил Радев, Европа е силна в икономически и социален аспект, но във външната политика, особено в контекста на последните геополитически събития, е пренебрегнат фактор. В обзорното предаване на Радио Варна „Позиция", той заяви, че това особено си е проличало при преговорния процес за евентуалния мир в Украйна, въпреки, че ЕС е имал огромен дял в защитата на Украйна и като финансови средства и като въоръжение:
И в един момент ние (ЕС) не сме на масата на преговорите! Видяхме, че президентът Тръмп почти изолира Евросъюза, което е последица и от това, че нямаме обща армия, нямаме общи политики във военната сфера, а и виждаме, че във външната политика нямаме единно мнение. Да, имаме върховен представител, но и имаме 27 външни министри и правителства които водят самостоятелна политика. А и се вижда, че държавите членки са доста разединени по въпроса какво трябва да се прави за сключването на примирие и края на войната в Украйна.
На въпрос, защо ЕС решава проблема с отбраната си постфактум и закъснение и кой трябва да носи вината за това, Емил Радев отговори, че както КОВИД кризата, така и конфликтът в Украйна, са били необходими, за да стане ясно, къде са липсите и къде са грешките. „Кризите показват подготовката за тях или липсата на такава“- допълни евродепутатът. Според него, както при кризата с коронавируса, се е разбрало, че Европа няма необходимите мощности за производства на лекарства, консумативи, санитарни материали, така и след започването на военните действия в Украйна, реалността е показала, че за 80 години, отбраната на континента е загърбена, разчитайки на трети партньори като САЩ. „Да, те ще са незаобиколим фактор и наш близък съюзник, но в момента ситуацията е различна и се установява, че ЕС не е готов за отбрана, като това се доказа многократно“- заяви Радев. По думите му, желанието за бързо производство на 1 милион снаряда за нуждите на Украйна, са показали, че Европа не разполага с такива производствени мощности. Освен това за консумативи се разчита на трети страни извън Евросъюза, т.е. не сме самостоятелни в производството и на ключови компоненти за производството на боеприпаси.
Виждаме, че Европа не е готова за новите реалности, не е достатъчно модернизирана. Войната не е само бойни действия между танкове и артилерия, а се използват дронове, крилати ракети, кибер пробиви. А най- въпиеща липса е недокомплекта в армиите. У нас е на 1/3, в Бундесвера липсващия военен персонал възлиза на близо 200 хил души. Поради което в Германия в момента се води сериозен дебат за връщане на наборната служба. В същото време Русия има намерение да увеличи до няколко години броя на своите военнослужещи на милион и половина
По думите на евродепутата, най- важно в момента е да окомплектоваме армиите в рамките на ЕС. Да се направи военната професия привлекателна не само откъм възнаграждение и социални придобивки, но да се подготви и резерв.
Българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев настоява и за по-строги мерки срещу насилието над животни, като е отправил официално въпрос към Европейската комисия за планираните законодателни инициативи.В питането си той поставя акцент и върху необходимостта от по-ефективни механизми за противодействие на нелегалната търговия с животни и онлайн разпространението на насилствени материали.
По думите му, ЕК, която единствена може да инициира зоконодателни промени, бави създаването на всеобхватна законодателна рамка за защита на животните и ревизията на съществуващите норми, българското общество беше потресено от разкрития за международна престъпна мрежа, превърнала насилието и смъртта на животни в доходоносен бизнес“, посочва в мотивите си евродепутатът. Той се позовава на скандалните разкрития, довели до ареста на двама души в Перник. При провелото се разследване е установено, че те са изтезавали и убивали котки, кучета, зайци, морски свинчета и други животни. Зверствата са извършвани по поръчка на „клиенти“ от цял свят, а кадрите са били разпространявани онлайн срещу заплащане, включително и чрез криптовалути.
Според Радев този и други подобни случаи подчертават спешната необходимост от законодателни промени на европейско ниво.Вече трета година инициативата "Градообитатели" превръща трафопостове във Варна в произведения на изкуството. Кампанията започва всяка година на 1 април, и се радва на голям интерес. Първият изрисуван трафопост 2025-а се намира в района на Колхозния пазар - на улица "Акад. Методи Попов"12, и събира деветима артисти и доброволци, които обичат..
За неустойка в рамките на една тридесета (1/30) от абонаментния план могат да претендират клиентите на телекомуникационните компании, ако има прекъсване на услугите повече от 8 часа. Това каза създателят на инициативата "Ние потребителите" Габриела Руменова в предаването на Радио Варна "POST FACTUM", позовавайки се на Закона за защита на..
Интервю с Dani Filth (CRADLE OF FILTH) CRADLE OF FILTH отдавна надскочиха клишираното определение „блек метъл“. Да, групата започна като типичен представител на блек метъла от 90-те, но бързо се преориентира, обогати звука, внесе страшно голямо стилово разнообразие в музиката си и днес е повече метъл отколкото блек. Може би екстремен метъл е..
Великденските празници отново поставиха на дневен ред темата за безопасността по пътищата на България. Въпреки многобройните анонси на властта, за мерките които ще бъдат предприети във връзка с очаквания масов трафик, статистиката на МВР отчете: за петте почивни дни, над 200 пияни шофьори в цяла Българи. Съставени са 22 354 фиша /със 7354 повече..
Очакванията на общинската администрация на Варна е новата билетна система да заработи до началото на есента на 2025-та година. Тази увереност изрази заместник- кметът по финанси Христо Рафаилов в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“. По думите му възможно е до края на следващата седмица цялата процедура да бъде приключена до край и да..
Днес е третият ден от поклонението пред тленните останки на Папа Франциск в базиликата "Св. Петър“ в Рим. Предполага се, че интересът до края на поклонението в събота за погребението, ще надвиши предполагаемото присъствие на над 200 000 желаещи от цял свят. Префектът на Рим Ламберто Джанини каза, че се прави всичко възможно да се осигурят..
До о. Ливнгстън и обратно – среща с оперативния офицер на българския военен научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ (НИК 421) капитан-лейтенант Траян Попов. Той е от Каварна, офицер от Военноморските сили на България и в момента служи във Военноморска база-Бургас. За него това е първо участие в мисията , по покана на..