Името на Михаела Аройо нашумя през 2024 г., когато представи проекта "Сънувам на български", изследващ идентичността на българската диаспора в Бесарабия с акцент върху историята на региона. В продължение на 5 години в рамките на 16 пътувания варненската фотографка посещава над 60 населени места в Молдова и Украйна с преобладаващо българско население, където запечатва техния свят във фотографии, записва аудио интервюта, песни и стихотворения с членове на общността.
Михаела Аройо е не просто документален фотограф, тя е разказвач на истории. Живее и твори във Варна, където предава опита си зад обектива на следващите поколения. И според нея нещото, което определя една фотография като добра, е контекстът.
Чисто композиционните качества, подходящото използване на светлината, настройките на фотоапарата - това са компоненти от началното развитие на всеки фотограф - споделя Михаела. - Но отвъд тях за мен е много важна историята. Където идва и ролята на човека, който държи апарата - защото, за да забелязваш света около себе си, има значение ти какво знаеш за него, с какво той те провокира. Характерно за моята работа е, че аз работя в серии, в дългосрочни проекти. Така че при мен единичната снимка е част от една по-дълга поредица, която всъщност разказва цялата история. Не е достатъчно само да направим красива снимка - тя трябва да провокира размисли, да задава въпроси, да изгражда разказ.
Михаела снима още от ученическите си години.
В началото, както повечето от връстниците ми, снимах съучениците си в училище - разказва тя, - през почивните дни снимах по време на разходките си, но до 19-20-годишна възраст не съм си представяла, че това ще се превърне в моя професия. Когато през 2013 г. избухнаха големите протести срещу правителството на Орешарски, аз бях втора година студент в Софийския университет със специалност "Българска филология". И тъй като лекциите бяха прекъснати заради окупацията на Ректората на СУ, съвсем спонтанно реших, че това е моментът най-накрая да направя решителна стъпка към мечтата си. Записах се в Нов български университет и от тогава до днес се занимавам само с фотография.
Михаела Аройо е част от екипа на Аморфа Академия. През 2022 г. тя е гост-артист в проекта "Коловоз 2" и от тогава участва в различни инициативи на академията като консултант. Миналата година Аморфа стартира фотографската програма "На Фокус", в чийто летен модул Михаела предава ценни знания и похвати на младите курсисти. Тази година работилниците за документална фотография ще са две - през април и през август, с ментори Михаела Аройо и Денислав Стойчев.
В предстоящата фотографска работилница ще предам на младите фотографи някои от уменията, които смятам за важни в тази професия - разкрива Михаела. - На първо място това е търпението - едно качество, което с нарастващото потребление на интернет се превръща във все по-оскъдно. То е свързано със следващото важно нещо - умението да наблюдаваме, да откриваме, да виждаме. Разбира се, включени са и основните фотографски способи, чрез които можем да документираме това, което виждаме. Четвъртият компонент е умението за изграждане на фоторазказ, а историите на курсистите ще бъдат включени в изложба в арт пространството на Аморфа в края на май, с която ще завърши фотографската работилница.
А Варна добър град ли е за снимане според Михаела Аройо?
Всеки град е добър за снимане. За мен, като варненка, нашият град е по-специален, но го има моментът, че когато си на ново място, сетивата ти са много по-активирани и настроени да търсят специфичното. Това обаче може да те разфокусира и да те остави на повърхността, тъй като всяко нещо ти прави впечатление и нямаш възможност да се задълбочиш в определена посока. Така че, когато си на познато място, имаш възможност да се задълбочиш в по-голяма степен, което пак ни връща към контекста, с който започнахме.
Иначе аз съм влюбена в морето и винаги, когато имам нужда, слизам на брега, за да го погледам и да си припомня колко съм дребна - аз и моите "проблеми" - пред тази безкрайна шир. Във Варна се чувствам прекрасно и за мен този лесен и бърз достъп до уникалната ни природа, който градът предоставя, е нещо незаменимо.
Михаела Аройо ще представи проекта си "Сънувам на български" в Българския културен институт във Варшава. Изложбата се открива на 27 март. Целия разговор с Михаела слушайте в началото на статията.
==========
Михаела Аройо е документален фотограф. Родена е през 1993 г. във Варна. Започва професионалния си път през 2014 г. като стажант във вестник "Труд", а в периода 2017-2018 г. е щатен фоторепортер в агенция „Булфото“. От 2020 г. работи на свободна практика и изследва теми като културна идентичност, история, фолклор и околна среда. От 2023 г. преподава фотография във Варна.
Михаела има бакалавърска степен по Фотография от Нов български университет (2018) и магистърска степен по История от Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ (2025). Нейни фотографии са публикувани в издания като The New Yorker, National Geographic и Die Zeit.
Златен медал в многобоя за българския ансамбъл на световната купа в Баку. Уникално съчетание на обръчи и топки. Българките тотално взривиха залата с играта си.
Козунакът е един от главните герои на великденската трапеза редом до яйцата и агнешкото месо. Приготвянето му обаче не е лесна работа. Не е и чак толкова трудна. Стига човек да има желание и най-вече търпение. За щипката любов е ясно. От нея във всеки свой козунак прибавя шеф Филип Спасов, който отдавна е изгубил бройката на приготвените от..
Ивалин Славов е свещеник в Катедралния храм "Успение Богородично" във Варна. Той е роден в Исакча, Румъния. Майка му е с руски корени, а б аща му е българин. О тец Ивалин е учил и в България, и в Румъния. Завършва Духовната семинария в София и Богословския факултет на университета в Букурещ. Служи в храма в Асеновград, а през 2006 г. Светият синод..
Поколението на подрастващите днес е поколение на зависимости от материалното. Това е поколение, при което всичко се получава веднага. Поколение, което не може да изчаква и да отлага. Това подчерта в интервю за Радио Варна проф. д-р Христо Кожухаров , ръководител на Втора Психиатрична клиника към Университетската многопрофилна болница за активно..
Не е далеч моментът, в който човек ще е междупланетен вид. Това каза Виктор Данчев, технически директор на Ендуросат - българската компания, работеща в сферата на космическите технологии. От компанията вече са изстреляли десетки сателити и обслужват стотици клиенти. Той е убеден, че футуристичната перспектива за пенсиониране на Марс, която за мнозина..
Градската художествена галерия във Варна представя арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“. Тя е проект на Нов български университет. РИ ще бъде експонирана в подпокривното пространство на галерията до 28 април. Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ е вдъхновена от ръкописа от 1953 г. „Холандският пейзаж през XVII век и..
В края на 2023 г. Красимир Милчев издаде миниалбума "Пречистен". Изданието може бъде слушано във всички музикални онлайн платформи, а Lay-Zy, както е псевдонимът на артиста, наскоро пусна видео към едно от парчетата - "Наивен съм бил". "Наивен съм бил" е продължение на предходния ми сингъл, "Живот в лъжа" - разказва..