Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Варна отбеляза 112 години от превземането на Одринската крепост

Денят на Тракия и 112-ата годишнина от превземането на Одрин по време на Балканската война бяха тържествено отбелязани на Паметника на Осми приморски полк във Варна с военен ритуал и поднасяне на венци и цветя. 

Флотилен адмирал Ваньо Мусински - заместник-командир на ВМС, прие строя на почетния караул. 

На тържествената церемония присъстваха и поднесоха венци и цветя Румяна Вълчева-председател на Тракийското дружество „Капитан Петко войвода“, областният управител проф. Андрияна Андреева, Христо Димитров-председател на ОбС, заместник-кметът на Община Варна Снежана Апостолова, районни кметове, представители на военно-патриотични съюзи, ученици и граждани.

Свещеници от Варненска и Великопреславска митрополия отслужиха заупокойна молитва в памет на загиналите приморци.

Почетният караул и Представителният духов оркестър на Военноморските сили преминаха в тържествен марш пред „Портал-паметник на Осми приморски пехотен полк“.


В българския културно-исторически календар 26 март е Денят на Тракия. От 1914 г. той се чества в памет на воините, паднали край Одрин и в тракийските полета.

Организатор на събитието е Тракийско дружество „Капитан Петко войвода“ – Варна, съвместно с Военноморските сили, Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва и Съюза на ветераните от войните.

"26 март е особено важна дата за тракийската организация, на този ден имаме повод за гордост, но това е и ден за мъка, за горест по загиналите тракийски, мъката по родните огнища, които независимо от отдалечеността на времето остава в сърцата и душите на потомците", подчерта Румяна Вълчева, председател на Тракийското дружество „Капитан Петко войвода“. 


Развълнуван днес, на събитието присъства и ветеранът от Втората световна война Иван Караджов. На всички днес той пожелава да са живи и здрави и да обичат България.

Подробностите чуйте в звуковите файлове, където своите впечатления за днешния ден споделят още актьорът Свилен Стоянов и военният лекар д-р Ана Кръстева:




снимки: Община Варна, Даниела Стойнова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Великденски богослужения в Балчик

На 18 април - Велики петък, централният храм "Свети Георги" в Балчик ще отвори врати от 20.00 часа за Вечерната служба Опело Христово, последвана от  лития около храма. Храм "Св. Николай Чудотворец",  Балчик от 8,00 ч. са Царски часове и изнасяне на Плащаницата, а от 18,00 ч. е вечерната служба. В балчишкото село Оброчище и храма "Св. Успение..

публикувано на 18.04.25 в 07:00

Богослужения за Велики петък, Велика събота и Възкресение Христово във Варна

На Велики петък, събота и на Великден в Митрополитския катедрален храм „Успение Богородично“ ще бъдат отслужени богослужения.  На 18 април  – Велики петък.  Св. Страдания Господни  – ок. 10:30 ч. ще бъде изнесена светата Плащаница; – от 18:00 ч. ще бъде отслужено Опело Христово. На 19 април  – Велика събота.  Слизането на Господа в ада  – от..

публикувано на 18.04.25 в 06:30
Грациозните лебеди във Варна

Мъгливо утро, може и да завали

Днес облачността постепенно ще се увеличи, но ще е предимно средна и висока, сутринта на места видимостта ще е намалена до мъгла, която до обeд почти навсякъде ще се вдигне, но ще има условия за развитие на купеста и купесто-дъждовна облачност. На изолирани места, главно във вътрешността е възможно да превали краткотраен дъжд.  Вятърът ще е..

публикувано на 18.04.25 в 05:53

Полицейски коли "под прикритие" ще следят за нарушители по пътя във Варна и областта за Великден

Полицейски коли "под прикритие" ще следят за нарушения на Закона за движение по пътищата в цялата страна в почивните дни за Великден.  Във Варненска област също ще има такива небрандирани коли на полицията, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР във Варна.  От там призовават да се шофира внимателно. 

публикувано на 17.04.25 в 19:44
Снимката е илюстративна

Бира и енергийни напитки се продават край варненски училища, законно ли е това?

Две вендинг машини, от които се купува бира и енергийни напитки,  са поставени във варненския квартал "Кайсиева градина". Те се намират в близост до учебни заведения и са достъпни за всички, включително и за децата. Машините будят възмущение у живеещите в района, които пишат редовно на кмета на "Владислав Варненчик" Николай Костадинов. Сигнал за..

публикувано на 17.04.25 в 18:15

Общинските съветници в Аврен дадоха зелена светлина на проекта за ветропарк

Напрежение, струпване на хора и призиви за оставка съпътстваха заседанието на Общинския съвет в Аврен заради инвестиционното намерение за изграждането на ветропарк с 29 вятърни турбини на територията на общината. Инвестиционното намерение включва две инициативи. Едната е за перки в горски райони, а другият за землищата на селата Синдел и..

публикувано на 17.04.25 в 17:25

51-годишен с 1,56 промила самокатастрофира в района на Зеленчукова борса

51-годишен водач на лек автомобил е самокатастрофирал под Зеленчукова борса във Варна. Инцидентът е подаден в 16.23 часа. Мъжът е шофирал с 1,56 промила алкохол в кръвта, съобщиха от Областната дирекция на МВР. Пострадалият е само с леки наранявания, допълват от полицията.  По случая има образувано бързо производство за престъпление по чл. 343б от..

публикувано на 17.04.25 в 17:21