Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна. Тя е проект на Нов български университет и е насочена към младите публики. Създадена е от екип от преподаватели и студенти. „В огледалото на Рембранд“ предлага висококачествени репродукции на хелиогравюри от колекцията на Нов български университет, пресъздаващи духа и майсторството на нидерландския художник.
Днес Рембранд е един от най-известните и проучвани художници-графици, но това невинаги е било така. През 1669 г. той умира в Амстердам, далеч от върха на своята слава, банкрутирал и погребан в безименен гроб. Отхвърлен от критиците на времето заради липсата на идеализирано класическо възприятие и „неграмотния“ реализъм, Рембранд е забравен, докато през 30-те години на XVIII век френски художници го преоткриват като новатор и бунтар, нарушил консервативните канони на Академията.
Така се ражда митът за Рембранд – неразбрания гений и най-големия аутсайдер.
Изключителното майсторство на Рембранд в графиката вдъхновява френските импресионисти и постимпресионисти да възродят офорта и сухата игла, привлечени от неговите светлосенки, тонални ефекти и експерименти с материали. В този контекст изложбата представя и хелиогравюрите на Шарл Аманд-Дюран – френски гравьор, който развива тази хибридна техника за репродукция на графиките на старите майстори. Чрез хелиогравюра медната плоча, покрита със светлочувствителна емулсия, се експонира върху фотография на оригинален офорт от Рембранд.
Какво ви насочи? Как решихте да представите подобен проект във Варна?
Често, когато се правят изложби на чужди художници, има повод за това като годишнина. В случая обаче е Рембранд един от тези художници, който не се нуждае от годишнина, тъй като той носи човешките теми предизвикателства, които се преоткриват във всяка една епоха във всеки различен културен контекст.
Това, което ни насочи към Рембранд, беше именно възможността да използваме един класически художник като възможност за рефлексия за нашето време. Тук в България, какво означава Рембранд?И затова и името на изложбата е “В огледалото на Рембранд”. Какво виждаме от себе си у Рембранд?
Можем ли да направим подобна аналогия, имайки предвид, че времената са коренно различни?
Аналогиите са страшно много, просто се чудя откъде да започнем, но разбира се дълбинното човешкото това е и най-универсалното у Рембранд. Ние в момента се намираме в една ниша в галерията на третия етаж в Градската галерия, в която са подредени пейзажите на Рембранд. Вгледаме ли се обаче малко повече във всеки един от тях започваме да откриваме странни неща, интересни неща, разкази. Все дно четеш някаква история.
Повече от Тодор Петев асистент в Нов български университет.
Интервю с Dani Filth (CRADLE OF FILTH) CRADLE OF FILTH отдавна надскочиха клишираното определение „блек метъл“. Да, групата започна като типичен представител на блек метъла от 90-те, но бързо се преориентира, обогати звука, внесе страшно голямо стилово разнообразие в музиката си и днес е повече метъл отколкото блек. Може би екстремен метъл е..
Великденските празници отново поставиха на дневен ред темата за безопасността по пътищата на България. Въпреки многобройните анонси на властта, за мерките които ще бъдат предприети във връзка с очаквания масов трафик, статистиката на МВР отчете: за петте почивни дни, над 200 пияни шофьори в цяла Българи. Съставени са 22 354 фиша /със 7354 повече..
Очакванията на общинската администрация на Варна е новата билетна система да заработи до началото на есента на 2025-та година. Тази увереност изрази заместник- кметът по финанси Христо Рафаилов в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“. По думите му възможно е до края на следващата седмица цялата процедура да бъде приключена до край и да..
Днес е третият ден от поклонението пред тленните останки на Папа Франциск в базиликата "Св. Петър“ в Рим. Предполага се, че интересът до края на поклонението в събота за погребението, ще надвиши предполагаемото присъствие на над 200 000 желаещи от цял свят. Префектът на Рим Ламберто Джанини каза, че се прави всичко възможно да се осигурят..
До о. Ливнгстън и обратно – среща с оперативния офицер на българския военен научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ (НИК 421) капитан-лейтенант Траян Попов. Той е от Каварна, офицер от Военноморските сили на България и в момента служи във Военноморска база-Бургас. За него това е първо участие в мисията , по покана на..
Българският фолклор е неизчерпаем източник на мистични истории – мрачни, вълнуващи и често стряскащи. Писателят Васил Попов ги превръща в съвременна проза с атмосфера, напомняща най-добрите примери в жанра. По образование еколог, той е част от екипа на National Geographic в продължение на няколко години, където допринася със свои снимки към поредицата..
Тенерифе от място за масов евтин туризъм става една от най-желаните дестинации в Европа. И то не само защото е подходящ за почивка във всеки ден от годината. Според пътешественичката и маркетинг специалист Весела Василева островът в Атлантическия океан научава урока: "Бъди това, в което си най-добър!". И се приспособява. За авантюристите Тенерифе..