Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светли петък е за християните

На 25 април Светата ни Църква отбелязва Светли петък. Този ден от Светлата седмица е посветен на възпоменаването на иконата на Божията майка "Живоприемни източник".
На Светли петък, след литургията се извършва водосвет пред иконата на Божията Майка "Живоприемни източник", а ако местните обстоятелства позволяват се извършва шествие до водоеми или извори.

Изографисването на иконата "Живоприемни източник" е свързано с едно знаменателно чудодейно изцеление по молитвите на Божията Майка. През април 450 г. сл. н. е. воинът Лъв Марцел, бъдещият император на Византия, срещнал слепец в горичка близо до Константинопол, който търсел извор, за да утоли жаждата си. 

Лъв се смилил над него, завел го под сянката на дърветата и отишъл до извора да донесе вода за слепеца и изведнъж чул глас: "Лъв! Не търси вода надалече, тук е наблизо." Воинът се изненадал и започнал да търси вода, но не могъл да я намери. 

И отново чул гласа: 

"Цар Лъв! Иди под сянката на тази горичка, налей водата, която ще намериш там, и я дай на жадния човек да пие. И сложи на очите му калта, която ще намериш в извора. Тогава ще познаеш коя съм Аз и кой освещава това място. Скоро ще ти помогна да построиш тук храм в Мое име и всички, които идват тук с вяра и Ме призовават, ще получат изпълнение на молитвите си и пълно изцеление от заболявания."

След като Лъв изпълнил заповедта, слепият прогледнал. А когато станал император през 457 г., Лъв I заповядал да се почисти изворът и да се построи над него храм, като го нарекъл храм на Богородица "Живоносен извор".

По-късно, в чест на това събитие е изписана иконата на Божията Майка "Живоносен извор" или "Живоприемни източник", която веднага става чудотворна. 

И днес тя се почита от милиони православни хора в различни страни по света, а в Православната църква са издигнати много черкви в чест на тази икона.

По-късно този храм, построен от император Лъв I многократно е преустройван и украсяван. Но след падането на Константинопол е разрушен. Едва през 1834-1835г. над Животворния извор отново е издигнат православен храм, който е действащ и до днес.

В този светъл за Църквата ден не се пости.

На 25 април възпоменаваме свети апостол и евангелист Марк. Според църковното предание, той е от числото на седемдесетте ученици на Господа, пряк свидетел на залавянето на Господ Иисус Христос в Гетсиманската градина. В "Деяния Апостолски" се споменава, че майката на евангелист Марк - Мария - имала дом в Иерусалим, където  апостолите  и мнозина от вярващите в Иерусалим се събирали за молитви. Така Марк постоянно общувал с християните и участвал в техните молитвени събрания. Особено много се сближил с апостол Петър и го придружава в неговите мисии.

По-късно свети Марк става първият на Александрия, където положил основите на огласителното училище, превърнало се по-късно в център за християнско просвещение. Свети Марк съставил чина на Литургията и го предал на християните на александрийската Църква. И до днес в богослуженията на египетските християни са запазени някои молитви, припсвани на евангелист Марк.
Свети Марк загинал мъченически през 68 г. в Александрия, на 25 април, когато Църквата отбелязвала втория ден от Светлото Възкресение Христово.

Рубриката "Църковен календар" на БНР се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".

По публикацията работиха:  Мариела Димитрова, Марта Рос Монтаня, Дарина Григорова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Едни съграждат, други рушат

В началото на седмицата Гурково си засади 450 рози. "Не ви­ка­ме не­во­ля­та и не очак­ва­ме наг­ра­ди за доб­ро пред­ста­вя­не! На­шият ма­лък ко­лек­тив при кмет­ство Гур­ко­во си вър­ши ра­бо­та­та - за ед­на доб­ра ви­зия пред гос­ти­те, кои­то по­се­ща­ват Гур­ко­во. Бла­го­да­ря за всеот­дай­ния труд, кой­то по­ла­гат Гин­ка, Юлия, Стоян­ка,..

публикувано на 21.05.25 в 19:35

Зрелостнички след матурата: Животът е и колело, и стълба

„За мен животът е и колело, и стълба – и двете са верни.“ Така описва Дуйгу Сабриева темата, по която днес писаха абитуриентите на държавния зрелостен изпит по български език и литература. Темата, свързана с образите на колелото и стълбата като метафори за житейския път провокира лични размисли у мнозина дванайсетокласници. За Дуйгу, стълбата..

публикувано на 21.05.25 в 17:58

платена публикация
Проектът "Foodwise" представя пред черноморски общини във Варна проблема с хранителните отпадъци

В 10 часа в сградата на Технически университет-Варна на 22 май ще бъде представен европейският проект "Фуудлайз". Той е насочен към черноморските общини, които за кратък срок генерират много хранителни отпадъци, особено през летния сезон. Целта е подкрепа на участниците в отделните етапи на хранителната верига да предприемат ефективни мерки за..

публикувано на 21.05.25 в 15:47
Язовир

100-метрово българско знаме ще бъде разпънато над язовир "Николаевка" на 24 май

100-метрово българско знаме ще бъде разпънато над водите на язовир "Николаевка" на 24 май. Това съобщи за Радио Варна Валентин Георгиев, организатор на проявата. Събитието ще се проведе в събота от 14.00 часа. Ще има и музикална програма с участието на танцовия състав на село Николаевка. Никога досега в България не е било разпъвано..

публикувано на 21.05.25 в 14:05

Да подстригваш на трибуните по време на баскетболен мач: Говори бръснарят Искрен Остранджийски

Искрен Остранджийски е бръснарят, който прикова погледите на публиката по време на баскетболния мач между Черно море-Тича и Балкан-Ботевград в края на миналата седмица. Снимката, на която той подстригва свой клиент, седнал на трибуните в Двореца на културата и спорта, разбуни духовете в социалните мрежи и предизвика коментари с различни нюанси. Искрен..

публикувано на 21.05.25 в 11:10

Храмов празник отбелязва манастирът "Св. св. Константин и Елена" в едноименния курорт

На днешния ден празнува най-старият български курорт - "Св. св. Константин и Елена".  Името не е случайно – избрано е заради разположения в сърцето на курорта манастир.  Манастирът „Св. св. Константин и Елена“ е място, което целогодишно привлича хиляди поклонници. В утрото на 21 май днес там отец Стойчо и отец Георги Великов отслужиха тържествена..

публикувано на 21.05.25 в 10:00

Маратонът с матурите на най-многобройния випуск след 1989 година започва днес

Oт днес започват зрелостните изпити на 12-токласнисниците с първата задължителна матура - тази по Български език и литература (БЕЛ). В петък - на 23 май, е втората задължителна матура, а тези по желание, т.нар. 3-та или дори 4-та матура са между 27 май и 3 юни. Тази година средно образование завършат младежите, родени през 2006 г., който по данните..

публикувано на 21.05.25 в 08:05