Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Среща с проф. Красимира Мутафова в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека във Варна

проф. Красимира Мутафова
Снимка: Ваня Славова

Mонографията на проф. дн Красимира Мутафова „Религия и идентичност (християнство и ислям) по българските земи в османската документация от XV – XVIII век“, издание на Университетско издателство „Св. св. Кирил и Методий“ ще бъде представена oт 18 часа днес в отдел „Изкуство“ (ул. „Ген. Паренсов“ 3) на Регионалната библиотека във Варна.

Проф. Мутафова е изявен учен, университетски преподавател и интересен събеседник. Чуйте какво сподели пред репортера ни Ваня Славова: 

Доц. д-р Гергана Георгиева ще представи актуалното монографично изследване на варненските читатели.

Модератор на събитието ще бъде Наталия Бояджиева, журналистка, писателка и преподавателка.

ЗА ИЗДАНИЕТО

„Религия и идентичност (християнство и ислям) по българските земи в османската документация от XV – XVIII век“ е задълбочено изследване на историка проф. дн Красимира Мутафова, чиито научни дирения, свързани с историята на българския народ през XV – XVIII век, се сблъскват с проблема за религиозната идентичност, неминуемо възникнал в хода на османското завоевание. Проф. Мутафова използва като база за своите изследвания разнороден документален материал – документи от почти необнародвания доскоро фонд Piskopos kalemi, както и от Истанбулския османски архив. Широкият обхват на темите и проблемите в изследването разширява познанията за пъстрата конфесионална картина и сложната система от етнорелигиозни връзки и взаимоотношения в българските земи през XV – XVIII век, без да претендира за изчерпателност и категоричност на направените изводи и заключения.

ЗА АВТОРА

Красимира Мутафова е професор в Историческия факултет на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“, катедра „Стара и средновековна история“. Преподава история на българските земи през ХV–ХVІІ в., чете специализирани лекционни курсове по история и култура на Османската империя, религиите и етноконфесионалните общности на Балканите. Изнасяла е лекции в ШУ „Епископ Константин Преславски“, Бургаския университет „проф. д-р Асен Златаров“, в университетите в Анкара, Бурса, Краков, Лодз, Ниш, Солун и др. Автор на монографии, учебници, студии и статии.



По публикацията работи: Ваня Славова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Международният музикален фестивал „Варненско лято“ 2025 започна

Под палката на един от най-изявените български диригенти – Емил Табаков в препълнената зала на варненската Опера снощи започна Международният музикален фестивал „Варненско лято“ 2025 . Табаков спази традицията и откри програмата с Рапсодия „Вардар“ на Панчо Владигеров, изпълнена от Симфоничния оркестър на Държавна опера – Варна. Звездата на..

публикувано на 22.06.25 в 10:11

Гран При за шведския филм „Лике след раждане“ на Международния фестивал на Червенокръстките и здравни филми във Варна

Филмът „Лике след раждане“ (Lykke Post Partum), режисиран от Алекса Ландгрен и Карен Хелен Хаугорд (Швеция), стана носител на Гран При на 21-то издание на Международния фестивал на Червенокръстките и здравни филми, който се проведе във Варна. Признат за своята дълбочина и въздействащо послание, филмът спечели и Наградата на критиката. Международното жури..

публикувано на 21.06.25 в 14:22

37 години Галерия 8

Първата частна художествена галерия в България - варненската Галерия 8 навърши 37 години. И по традиция годишнината отново беше отбелязана с творби на автор, участвал в първата изложба в галерията. Този път това е Милко Божков. А неговите произведения са подкрепени от гравюрите на Петър Лазаров.  Милко Божков представя седем пейзажа – романтични и..

публикувано на 21.06.25 в 11:13

"Аз, Елемаг" - първият български роман по комикс

Сигурно си спомняте култовото списание за разкази в картини "Дъга"? И сигурно си спомняте, че една от комиксовите поредици в него беше за "Елемаг, воинът на хан Тервел"? Може би най-популярният исторически стрип у нас, излизал през 80-те години на миналия век. Автор на комикса "Елемаг, войнът на хан Тервел" е Любомир Манолов. Десетилетия по-късно или..

публикувано на 21.06.25 в 08:00

Тази вечер стават ясни най-добрите ленти от Международния фестивал на червенокръстките и здравни филми

От 18:30 ч. днес в зала "Европа" на Фестивалния и конгресен център във Варна ще се състои официалното закриване на Международния фестивал на червенокръстките и здравни филми. По време на церемонията ще бъдат наградени най-добрите филми, избрани измежду рекордните 268 заглавия от 63 държави. Победителите са определени от 11-членно международно жури,..

публикувано на 20.06.25 в 12:23

Разливите на Станислав Памукчиев

След ахроматичния Данил Йорданов новият галериен сезон за "A&G Art Meeting" продължава с разливите на Станислав Памукчиев.  „Разливи“ е най-новата "водна" изложба на доказания български художник. Серията акварели са създадени през 2024 година и не са показвани досега. По думите на художника „Феноменът на водния разтвор, с неговите разливания, стичания,..

публикувано на 19.06.25 в 13:23

Дора Габе и Йордан Йовков оживяват на страниците на романите на Марина Константинова

В отдел "Изкуство" на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ във Варна тази вечер от 18:00 ч. е литературната среща с писателката Марина Констатинова и представянето на нейните романи „Първата“ и „Мълчаливецът“, посветени на за житейския път на Дора Габе и Йордан Йовков. Срещата ще води д-р Кремена Митева от..

публикувано на 19.06.25 в 13:09