Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Аз, Елемаг" - първият български роман по комикс

Сигурно си спомняте култовото списание за разкази в картини "Дъга"? И сигурно си спомняте, че една от комиксовите поредици в него беше за "Елемаг, воинът на хан Тервел"? Може би най-популярният исторически стрип у нас, излизал през 80-те години на миналия век.

Автор на комикса "Елемаг, войнът на хан Тервел" е Любомир Манолов. Десетилетия по-късно или по-точно днес, неговото дело получи своето "продължение" под формата на романа "Аз, Елемаг". Негов автор е Теодор Манолов, син на Любомир Манолов. 

Версията на Теодор Манолов използва като основа комикса, но не го повтаря като сюжет. В същото време романът "Аз, Елемаг" е и първият, не само у нас, "роман-енциклопедия". Т.е. той е приключенски роман, в който читателят ще открие много научна информация - дати, факти, събития, реалии, личности от епохата, сведения от сферите на бита и културата на средновековни народи като прабългари, ромеи, авари, хазари, араби, славяни. 


Според автора Теодор Манолов книгата анализира възможните исторически извори за времената на българския владетел Тервел и предшествениците му Органа, Кубрат, Кубер и Аспарух. В нея той е приложил географски карти, родословия на различни владетелски дворове, таблици с термини и понятия, мерни единици, монетни номинали, видове оръжия, облекла, хералдика, архитектурни съоръжения, спортове и игри, празници и летоброене. 

Книгата е създадена с финансовата подкрепа на Министерство на културата.


Теодор Манолов е роден в София на 6 август 1970 година. Завършва Националната художествена гимназия през 1989 и Националната художествена академия през 1996, специалност “Графика”. Работи активно като преподавател по изкуства и технологии, но и като „изложбен“ артист, най-вече в сферите на кавалетната графика, илюстрацията, комикса и книжното оформление. Пише сценарии, поезия, музика, статии в печатните и онлайн медии, както и експериментална художествена проза.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Отиде си Турхан Расиев

На 14 юли на 83-годишна възраст си отиде Турхан Расиев – доайен на българската сатира, един от учредителите на Сдружението на писателите – Варна, и дългогодишен член в редакционната колегия на вестник КИЛ („Култура, Изкуство, Литература“), съобщиха от Сдружението на писателите във Варна.  Турхан Расиев е роден на 28 януари 1942 г. в с. Генерал..

публикувано на 15.07.25 в 08:00

Носителят на Грами Louie Vega с ексклузивен DJ сет на плажа във Варна

По покана на плажен бар Кубо със съдействието на Love & Happiness Music - лейбъла, който развива независимата музикална култура в града, за ексклузивен сет на 24 юли във Варна пристига една от най-големите икони на световната клубна сцена: легендарният продуцент и диджей Louie Vega! Събитието обещава да се превърне в незабравимо изживяване за всички..

публикувано на 14.07.25 в 11:57

Във Варна представиха проекта Balkan Moods

Във Варна и България премиерно беше представен проектът  Balkan Moods („Балкански настроения“) по време на Международния музикален фестивал „Варненско лято“ в Археологическия музей в града. В него участие взеха Теодосий Спасов – кавал, Георги Василев – китара, Димитър Иванов – 10-струнна китара, Атанас Уркузунов – китара, и Ирина-Калина Гудева –..

публикувано на 12.07.25 в 12:00

Представят комикса "Битката при Варна. Битка на народите през 1444 г."

На 15 юли (вторник) от 18 часа в Галерия „Аспарухово арт“ на читалище „Просвета 1927“ в квартал „Аспарухово“ ще бъде представен комиксът „Битката при Варна. Битка на народите през 1444 г.“ Комиксът ще бъде експониран на изложбени пана, които придружават печатното издание. Документалният комикс на авторите Елена Владова (сценарист) и Николай Русев..

публикувано на 11.07.25 в 08:45

Балетните спектакли "Катарина, или Дъщерята на разбойника" и "Лебедово езеро" представят във Варна

Два грандиозни балетни спектакъла очакват зрителите на фестивала Опера в Летния театър – Варна 2025 през юли. „Катарина, или Дъщерята на разбойника“ ще се играе на 15 юли, а на 23 юли публиката ще се наслади на балета на балетите – „Лебедово езеро“. „Катарина, или Дъщерята на разбойника“ е внушителна възстановка на забравения за почти два века балет на..

публикувано на 10.07.25 в 16:50

Излагат артефакти от Несебър в Париж

Седем артефакта от музей "Старинен Несебър" са включени във временна експозиция "По вълните на Черно море през хилядолетията". Изложбата ще бъде представена на сесия на Комитета за световно културно наследство на ЮНЕСКО в централата на организацията в Париж. Събитието във френската столица е организирано от Република..

публикувано на 06.07.25 в 16:01

Три четвърти от обектите от световното наследство на ЮНЕСКО са застрашени

Близо три четвърти от обектите, включени в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО, са застрашени, сочи доклад на Института за световни ресурси и Организацията на обединените нации за образование, наука и култура. Причината - недостиг или излишък на вода. 73% процента от 1172 неморски обекта, класифицирани като световно..

публикувано на 06.07.25 в 10:09