Депутатите захващат втория стълб на пенсионната система

сряда, 11 февруари 2026, 08:51

Народно събрание Парламент

Народно събрание Парламент

СНИМКА: Ани Петрова

Размер на шрифта

В първото си заседание за седмицата депутатите ще обсъждат въвеждането на „мултифондова система“, която ще позволи на клиентите да избират как да се инвестират парите им. 

Миналата седмица промените в Кодекса за социално осигуряване получиха одобрението на социалната комисия. Промените в социалното осигуряване са насочени изцяло към втория стълб на пенсионната система - задължителния частен пенсионен фонд.

До момента парите, които частните пенсионни фондове управляват, се инвестират по един и същ начин, независимо от профила на клиента. Целта на промените е въвеждане на „мултифондова система” с отделни подфондове, които ще могат да инвестират парите за пенсия според различните желания на клиентите

По публикацията работи: Елисавета Илиева