Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътят на коприната...

"Ако едно семейство отглежда 5 декара черници, с които да изхранва копринени буби, годишният приход ще бъде между 8 и 10 хиляди лева". Звучи примамливо!

"Бубарството може да стане поминък за целия Северозапад. Инвестицията не е голяма, но изкарва пари"- каза в "Земята, която ни храни" по РАДИО ВИДИН доц.д-р Паномир Ценов, директор на Опитната станция по бубарство и земеделие във Враца. По думите му отрасъла е с традиции в региона.

© Снимка: Ева Каралийска

 
Опитната станция по бубарство и земеделие е на повече от 115 години, създадена е, за да подпомага бубарството. Сега е и единственият в страната център за комплексни научни и научно-приложни изследвания в областта на бубарството. "Имаме и производствена дейност, снабдяваме земеделските производители с бубени семена, посадъчен материал, дребен бубарски инвентар"- каза Ценов и допълни, че в бубарската станция са заети 20 души- научните работници са 4.
 
"Не сме отказвали помощ или съвет. Често провеждаме и обучения"- посочи директорът на Опитната станция по бубарство и земеделие във Враца. По думите му, бубарството спокойно може да върже семейния бюджет. Изкупната цена на сровите пашкули е около 12,50 лв. за килограм.

Изчисленията сочат, че ако едно семейство отглежда 4-5 кутийки буби и произведе около 140 кг пашкули, за месец ще изкара над 1000 лева. За разлика от много други отрасли, при бубарството инвестициите не са много, що се отнася за черничевите насаждения и помещенията- в селата има ги много пустеещи сгради, запазени са и черниците- главно по улиците. "Единствените разходи са за закупуване на бубеното семе, за транспорт на листната маса и на пашкулите, но това са дребни разходи на фона на приходите", каза Ценов.

 
Според директора на Опитната станция по земеделие бубарството е с традиции в Северозападна България. Само преди 20 години в региона са се произвеждали над 200 тона пашкули годишно, районът е бил един от най-напредналите в производството. Сега възможностите за отглеждане на буби са изключително благоприятни, защото цената на естествената коприна на международния пазар се е повишила драстично.

"България има дългогодишни традиции в бубопроизводството, има климатични условия и възможност да излезе на световния пазар като основен производител на естествена коприна. И сега качеството на коприната, която произвеждаме, е едно от най-високите в света"- не без гордост заяви доц. д-р Паномир Ценов.

 
Само преди месец стана ясно, че част от общините на Врачанска област могат да осигурят заетост и доходи на жителите си чрез бубарство. Мизия, Оряхово, Хайредин и Бяла Слатина са дали съгласието си да бъдат включени в текстилен клъстер, който осигурява европейски средства за посадъчния материал от черници и бубените семена, както и за оборудването на мястото, където ще се отглеждат бубите. Клъстерът се ангажира и с изкупуването на пашкулите.

Клъстерът договори с кмета на Бяла Слатина и изграждането на първото в страната приемно-преработвателно предприятие за естествена коприна. То ще заработи най-късно на 1 май догодина. Предприятието е разположено върху площ от 18 дка. В него ще има 5 цеха с топли връзки, включително и линия за свилоточене. На втори етап ще се строи и тъкачен цех за 120 000 метра месечно производство. Очакваните работни места в пълния цикъл на завода от доставката на буби до преработката на коприната са над 3000 за целия регион. Стопаните, които се заемат с бубарство, могат да кандидатстват за европейски средства. Земеделското министерство е подготвило и национална стратегия за производсдтво на естестевна коприна до 2020 година.
По публикацията работи: Ева Каралийска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40

„Музикална зона“: Сръбски песни с женски имена

   Продължаваме тенденцията до края на капризния женски месец всеки понеделник в „Музикална зона“ да слушаме песни с имена на жени. Днес сме на вълна „сръбска песен с име на жена“. Bcяĸa жeнa имa нeпoвтopим xapaĸтep, изгapящa ycмивĸa и yниĸaлeн нaчин нa oбичaнe. Heзaвиcимo как ce ĸaзвa, вaжнo дa е дapявaна c дoбpo oтнoшeниe, зaщoтo тaм, ĸъдeтo жeнитe ca..

публикувано на 13.03.23 в 09:50