Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Титаник" в къщата на 17-годишно момче от Медковец

Днес в рубриката "За жените и децата, но преди всичко за жените" по РАДИО ВИДИН ще ви срещна с едно 17-годишно момче от монтанското село Медковец, което използва ваканцията, за да твори макети на кораби, възрожденски къщи, а до края на лятото си е поставило за цел да направи и цяло село.
 
Славомир Славчев разказва, че започва да майстори първо кораба "Титаник" преди близо четири години, след като гледал безброй пъти популярния филм. Изработката на модела му отнема осем месеца! Сам си прави чертежите и изработва материалите- основните са картон, дърво, стъкло и лепило. За да наподобява истинския кораб, направил и осветление в каютите. Не след дълго се заема с нов кораб- "Оазисът на моретата", който все още не е готов, но амбицията му е скоро да го завърши:

"Първо гледах филма "Титаник" и оттам започна всичко. Започнах да го правя и ми стана доста интересно. Реших да направя още един кораб. Новият кораб се казва "Оазисът на моретата". Той е най-големият пътнически кораб в света до момента."
 
 
Докато почива от изработката на макета на "Оазисът на моретата", Славомир се е заел да направи цяло село, което се намира в планината. Момчето вече има изработени две възрожденски къщи, за който е използвал картон, пръчки от дърветата и камъчета от реката. А за своите приятели той е измайсторил китара и акордеон. Иска да продължи да изработва макети, като планира да осъвместява своето хоби с изучаването на банково дело- специалността, която е записал в училище.
По публикацията работи: Биляна Борисова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00

Един от трима съвременни българи би защитил родината във военен конфликт

На фона на няколко сериозни военни конфликта, дори близо до нас, едва 30% от българите заявяват, че биха се били за страната си, ако има война . 42% не биха, а останалите от запитаните се колебаят и не знаят как да отговарят. Ние се нареждаме по-близо в нагласите си до западните европейски държави, отколкото до източните. Това показват резултати от..

публикувано на 16.04.24 в 12:40