Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сами ли сме във Вселената?

Всяка година от 4 до 10 октомври се отбелязва Световната седмица на Космоса. Началото на тази традиция е поставено още в самия край на миналото хилядолетие, с резолюция на Общото събрание на ООН, приета на 6 декември 1999 година. Седмицата е обявена за празнична в чест на приноса на космическата наука и технология за подобряването на условията на живот на Земята. Датата 4 октомври съвсем не е случайно подбрана. С нея отбелязваме началото на космическата ера, тъй като на тази дата през далечната 1957 година СССР изтрелва първия изкуствен спътник, наречен "Спутник-1" и така се слага началото на т.н. "космическа надпревара" между САЩ и Съветския съюз.

"Винаги си струва човек да се занимава с астрономия, защото Космосът е единственото нещо, което остава пред човечеството да бъде овладяно. Това на практика ни показва кои сме ние, какво правим и защо сме на този свят", каза в "Посоките на делника" д-р Никола Петров, помощник директор на Националната Астрономическа Обсерватория в Рожен.

Сами ли сме във Вселената и можем ли да говорим за наличие на живот в Слънчевата система, питам д-р Никола Петров, който е категоричен:

"До две-три години ще може да се говори категорично за наличие на живот дори и в Слънчевата система, под формата на различни микроорганизми. Този факт говори категорично за това, че не сме сами във Вселената."

Седмицата на Космоса завършва на 10 октомври, когато е подписването на т.н. "Договор за Космоса", чието официалното наименование е "Договор за принципите, които регулират дейността на държавите по изследването и използването на космическото пространство, включително Луната и другите небесни тела". Документът е подписан на 10 октомври 1967 година, първоначално от САЩ, Великобритания и Съветския съюз, а по-късно е подписан и ратифициран от над 100 държави, сред които и България.
 
Още по темата можете да чуете в аудио файла към материала.
По публикацията работи: Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56