Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В село Войница се тревожат от изсичането на гората

© Снимка: РАДИО ВИДИН

Войница е малко, китно видинско село с намаляващо население и живеещо със своите проблеми. Намира се на около 16 км. от Видин, но въпреки близостта си до областния град опустява. Местните жители са около 90 души. Нямат лекар, поща или читалище. Само малък магазин, който ги снабдява със стоки от първа необходимост.

Както навсякъде по малките селца, и тук няма работа, а единственият сигурен доход е пенсията. За това разказаха пред екипа на РАДИО ВИДИН, малцината хора, които срещнахме навън.

"Няма работа, помагам на една жена, гледам кози, изкарвам на паша животните. Трябва някак да се оцелява. Тук сме повечето безработни хора, гладни... Не може ли в този парламент да спрат да казват кой крал повече, всичките са в един кюп. Да спрат с приказките от 1001 нощ и само да се возят в самолети, нека ни вземат и нас, и ние да се повозим. Крайно време е някой да работи за народа си"- казаха с мъка жители на селото, които заварихме да помагат в градинската работа на съседите си.

Освен от безпаричието, хората се оплакват и от изсичането на гората- къде легално, къде нелегално... Проблем за тях са тежките ТИР-ове с дървесина, които разрушават селските улици, а от вибрациите мазилките на къщите им се пукат.

"Най-големият ни проблем е, че изсичат горите. Горският стои, и вече като са насечени, тогава маркират на камиона. Според мен така не е редно. Онзи ден подадох сигнал на тел. 112, те дойдоха на другия ден. Къщите ни се пукат от вибрациите на тежките ТИР-ове, които минават. Нека да измерят вибрациите на камиона като мине с 50-тонен товар, да видим тогава... И минават по всички улици, вижте как пропадна асфалта..."- възмутено сподели млад мъж, жител на селото.

Хората се питат няма ли кой да направи проверка на тези, които изнасят дървесина с камиони, а не да искат документ за дървата в селските дворове. За проблема потвърди и кметският наместник Румяна Докова:

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"На тези фирми- дърводобивните, им давам достъп до гората по черни пътища. Но на тях им е по-бързо да минат с камионите по асфалтовия път. Натоварени с по 50 тона дърва изкопаха асфалта на улицата, която минава покрай възрастни хора. Сега не може да мине дори линейка, нито пожарна. Този път води и до единствената изворна чешма на селото. Ако спрат водата, как старите ще си налеят вода за пиене?! Много хора се оплакват, че къщите им се тресат, като минават камионите, дори аз съм потърпевша"- разказа Румяна Докова. По думите й, сигнали са подавани и до Горското стопанство, и до кмета на общината, до КАТ и Областното пътно управление. За сега отговор няма.

Към кметството по програма за аварийни групи работят двама души, които имат грижа да помагат за почистване на снега, и оказват помощ на възрастните хора. Имат си и един човек, който е охрана на селото. Кметската наместничка е категорична, че без помощта на тези хора не би се справила с проблемите в селото. А нейната философия е, че:

"Първо трябва да си почистим дома, след това- улицата, селото или града, и всичко ще се оправи. Всичко е в наши ръце!"

По публикацията работи: Ани Цекова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56