Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли шанс Видин да получи статут на стара столица?!

9
Снимка: Радио Видин
Видин иска статут на стара столица. Има ли, обаче, шанс да го получи и каква ще е ползата за града? Гледната точка е на видинчани, местни граждански движения и общински съветници.


Преди няколко години имаше идея да се създаде закон, регулиращ специален статут на старите български столици. Последва затишие!

Сега отново се заговори по този въпрос. Даже се очаква след началото на септемврийската сесия на парламента, законопроектът за историческите столици да бъде входиран в деловодството на Народното събрание. Което означава, че ако бъде приет, за тези стари столици ще трябва да се полагат специални грижи както от страна на държавата, така и от местната власт. Споменават се, обаче, само три стари столици- Велико Търново, Плиска и Преслав.

Видин го няма никъде, през последните години е неглижиран като стара столица!

"Ние, от няколко граждански движения във Видин, водим нашата битка за настоящето и бъдещето на старопрестолния ни град. От 2014 година до сега сме изпращали няколко писма до Министерство на културата, Видин да получи статут на стара столица. Последното писмо го изпратихме на 1 юни 2016 година чрез областния управител на Видин. И месец по-късно- на 14 юли 2016 година, получихме отговор, отново чрез областния управител. (б.а.- Писмото на местните граждански движения, изпратено чрез областния управител на Видин и отговорът на Министерство на културата вижте в галерията под текста.) Имаме информация, че други области, в лицето на своите народни представители, са предприели действия по темата. Остава да подсетим нашите народни представители, че трябва да представляват интересите на Видин и областта. Нашата основна цел е да привлечем вниманието към Видин и да получим подкрепа. За съжаление, институциите се представляват от хора, които уж много ни разбират, съчувстват и са готови да съдействат, а защо ли ме връщат към нещо, което прочетох наскоро и то е огледално отражение на ситуацията дотук: "Тъжният разказ на бедняка за злочестията му прави на милионера дълбоко впечатление. Той звъни на слугата и, триейки сълзи, казва с печален глас: - Иване, изхвърли този бедняк. Той ми къса сърцето." И да си припомним думите на Солженицин: "Не трябва да съучастваме на пълзящото мълчание", коментира в студиото на Радио ВИДИН Красимир Михайлов, координатор на местното гражданско движение ДНЕС.

Преди години имаше петиция на жители на Видин за създаване на такъв закон- за старите столици, след това и внесена в Общинския съвет подписка в подкрепа на идеята. По този повод пряко по телефона в "Посоките на делника" пожела да се включи общинският съветник Росен Живков, за да ни съобщи, че той е един от вносителите на това намерение:

"Съвместно с колегите от другите стари столици- Преслав, Плиска и Велико Търново имахме среща през 2012 година. Има решение на Общинския съвет и изпратихме едно писмо с нашите намерения до Министерство на културата. От там ни отговориха съвсем арогантно и нецелесъобразно да подготвят Общинските съвети проект за закон и да им го изпратиме.  Това, обаче, е по възможностите само на депутатите или на министерствата. И всичко приключи. Пропускът не знам къде е. Грешката не е в нашия телевизор. Ако трябва, пак ще изпратим документите. Между първо и второ четене могат да се направят корекции и да се актуализира."

Да не забравяме, че Видин е столица на България през 14-и век- Видинското царство при цар Иван Срацимир.

И видинчани казват в анкетата, която направи Пламен Коцев, че:

"Градът ни заслужава да получи статут на стара столица."

Да помним и това, че Видин е имал значимо място в нашата история.  

А специалният статут ще увеличи възможностите да се кандидатства по програми за съхраняване на старините.

Целия разговор по темата чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00