Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Събират средства за паметник на "светеца от Байлово" дядо Добри

Снимка: БГНЕС

Преди 104 години, на 20 юли 1914 година, в близкото до София село Байлово, в Царство България, се ражда Добре Димитров ДобревНаричан често "светеца от Байлово", той е познат като дядо Добри, известен с дарителството си към българските храмове. Едва ли има някой сред нас, който поне веднъж да не е чувал за него. Той скоро ни напусна- отиде си от този свят на 103-годишна възраст, през февруари тази година. 

Като "най-големия дарител в днешната история, най-голямото сърце и най-големия пример за мнозина" определя дядо Добри Борислав Радославов - автор на книгата "Дядо Добри. Светецът от Байлово", която беше представена официално в края на юни. Журналистът е родом от мездренското село Зверино. Той запознава читателите с различни аспекти от живота и образа на Светеца от Байлово, представя най-близките съратници на дядо Добри, а един такъв е Цонка Пантелеева, която е най-довереният му човек.

"Човекът, на който той носи всичките събрани пари през деня. Тя ги преброява и ги вкарва в банката. За една подобна мисия трябват същите морални качества, каквито изповядваше и дядо Добри. В нито един момент тя не е взела и една стотинка за себе си. Срещах се с нея, имахме дълги разговори, за да разберем "от извора" колко точно и къде е дарявал дядо Добри. Как са ставали плащанията, как са дарявани парите, как са били занесени дори, в кои точно манастири, за всичко ни разказва уважаемата Цонка", разказва Борислав Радославов.

Дядо Добри е считан от мнозина за уникален духовен пример в българското общество, защото дейността му е свързана най-вече с даряване на средства за реставриране и поддържане на много храмове. Все още не е ясно колко точно пари е дарил дядо Добри, посочи авторът на книгата.

"Точна бройка не може да се даде, а аз проучвах темата. Много пъти дядо Добри сам е дарявал пари - например такъв е случаят с Кръстова гора. Там на два пъти дарява над 20 хиляди лева, ходейки пеша от близкото село. Събрал съм възможно най-много информация, така че средствата вероятно достигат и над един милион. Само на Кръстова гора са дарени над един милион лева."

Каква е причината дядо Добри да се обърне към Бога - тема, която интересува хората, но Борислав Радославов не може да даде категоричен отговор. 

"По време на Втората световна война снаряд избухва до дядо Добри, като убива най-близкия му другар на фронта. Тогава 30-годишният дядо Добри оглушава. Склонни сме да вярваме, че това е разковничето, което го обръща към духовното. Събитията след това, като че ли са в ползата на тази теза. Той започва да се уединява, спи отделно - на козяк в мазето. Започва да посещава манастири. Разбира се, говорим за дълъг процес, отнел доста години, но той го обръща към Бога. Дядо Добри открива своята мисия - да възстановява църкви, храмове и манастири. Това е, което знаем. Проучвах темата, но дядо Добри до сетния си миг не е споделял дори на най-близките си. Дядо Добри е казвал и на епископ Тихон следните думи: "Отче, ти трябва да се молиш за мене, много съм грешен". Не знаем какъв грях визира дядо Добри, аз си мисля, че става въпрос за лишенията в семейството, тъй като не цялото му време отива при най-близките."

Борислав Радославов го определя като "позитивния пример, от който се нуждаем всички ние. Той е светлината, той е образец. Народ като нашия, ние като хора, имаме една огромна нужда от пример като този свят човечец, наричан дядо Добри" и посочва, че е написал книгата, защото е искал да увековечи святото му дело. 

"Дядо Добри физически не е сред нас вече, но неговото дело винаги ще бъде живо", казва авторът.

Десетки българи популяризират каузите и делата на дарителя. Мнозина предлагат да му се издигне почетен паметник, а докато беше жив хората искаха Светецът от Байлово да бъде удостоен с отличието „Човек на годината“. Срещите на Борислав Радославов с най-близките на дядо Добри довеждат до инициатива за построяване на негов паметник- идея, по която се работи вече.

"Докато създавах книгата и се срещах с различни хора, възникна идеята за построяване на паметник. По идеята се работи активно. Вече събираме средства. Скоро ще открием банкова сметка. Предстоят още премиери на книгата, ще говорим с институции, с дарители и спонсори. Надявам се Столична община да прегърне тази идея. Ние искаме да си дадем един паметник на добротата пред "Александър Невски"."

Какво ще запомни Борислав Радославов от срещите си с дядо Добри? 

"Не просто добрината му, а съветите му. Той ми каза, че трябва да се молим и когато сме добре."

В една често мрачна страна, каквато е нашата, всички ще помнят стареца с дълга брада и чист поглед, облечен в мръсно расо. Това е Добри Добрев, наричан дядо Добри - символ на добротата в България, опустошена от бедност и корупция. Дядо Добри посвещава част от живота си, за да проси по улиците, а след това дарява парите. "Живият Светец" на България си отиде, но делото му ще бъде помнено.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40

„Музикална зона“: Сръбски песни с женски имена

   Продължаваме тенденцията до края на капризния женски месец всеки понеделник в „Музикална зона“ да слушаме песни с имена на жени. Днес сме на вълна „сръбска песен с име на жена“. Bcяĸa жeнa имa нeпoвтopим xapaĸтep, изгapящa ycмивĸa и yниĸaлeн нaчин нa oбичaнe. Heзaвиcимo как ce ĸaзвa, вaжнo дa е дapявaна c дoбpo oтнoшeниe, зaщoтo тaм, ĸъдeтo жeнитe ca..

публикувано на 13.03.23 в 09:50