Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сланотрън очаква регистрацията на минералния извор

5
Снимка: Радио ВИДИН
Днес рубриката "Добро утро, кмете!" ни води във видинското село Сланотрън. В него живеят около 550 души, а проблемите им са като на хората в повечето малки населени места на Северозапада - безработица, застаряващо население, обезлюдяване. Това разказаха пред Генади Вельов жители на Сланотрън:

"За да живееш, трябва да работиш, иначе какво...Ама няма вече народ. Селото беше пълно с комсомолци, сега деца не се раждат, на 5 години едно. Младите избягаха по чужбина, който отиде, после не се връща. Това живот ли е...Мъка, младите, които са тук се мъчат. Няма, няма...Селата умират...
Труден е животът...Нищо не работи тук, само една кръчма, пощата и кметството. Три фирми има тук в Сланотрън, които взимат по 2-3-ма...Безработицата е най-големият проблем. Има момчета на борсата, дават им по 35 лева...Проблемът е, че само стари хора са останали. Над 70 души са в чужбина..."


Село Сланотрън е известно с лековитата си вода. В миналото с нея идвали да се лекуват хора от цялата страна. След това изворът бил затворен, а местните започнали да търсят начини да възстановят неговата дейност и така да възродят живота в селото си. В последните години за извора се говори само по избори, споделиха пред Катя Борисова хора от селото:

"Минералната вода в Сланотрън ще я пуснат, ама кой знае коя година...Но навремето селото е било много развито...Кой е казал, че не е добра водата. Затвориха я тогава и не искат да отворят. Сега на всички избори пак я отварят, само по избори...Водата е за много заболявания. По свойства се равнява на извора в Карлови Вари, така съм чул и от местната управа, и от други хора, които са по-запознати. Може би, ако е на друго място, по централно, може би нямаше да е така, но Северозападът си е Северозапад... Това ни е съдбата..."

Минералният извор е един от елементите, изобразени върху герба на Сланотрън. Снимка: Радио Видин
Минералният извор е важен елемент от герба на Сланотрън. Разработването на извора може да възроди населеното място, смята кметът Венелин Павлов:

"Нашият извор първо трябва да се регистрира, защото това е затапен водоизточник и де факто не е извор, а е бивш извор. Уверенията на Община Видин и лично на кмета на последната оперативка бяха, че документите са предоставени в Министерския съвет, за да се извърши регистрацията...Изворът е общинска собственост. Той е най-силно изразеният символ в герба на селото. Ако бъде пуснат и се създаде инфраструктура, този извор може да възроди селото. Срещал съм се със специалисти, които обясняват, че 10% са достатъчни от тази вода за балнеолечение, другите 90% от водата могат да се ползват за други цели..."

Сланотрън е добре благоустроено село. Улиците са запазени, а за да ги поддържат хората не разчитат само на общината, а се справят и сами.

"Когато фирми от града или общината нямат възможност да дойдат да асфалтират някакви повреди по асфалта, ние събираме пари и запълваме дупките. Така ни е по-изгодно, отколкото да си потрошим автомобилите. Просто времената се промениха и всеки разбира, че ако си го направим, ще го имаме, ако чакаме отгоре да падне, няма да стане. Затова се мобилизираме, събираме  някой лев за ремонти, за благотворителност. Много е развита благотворителността, за църквата сме събрали 5000-6000 лева", разказа кметът.

Още за живота в Сланотрън може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00

Един от трима съвременни българи би защитил родината във военен конфликт

На фона на няколко сериозни военни конфликта, дори близо до нас, едва 30% от българите заявяват, че биха се били за страната си, ако има война . 42% не биха, а останалите от запитаните се колебаят и не знаят как да отговарят. Ние се нареждаме по-близо в нагласите си до западните европейски държави, отколкото до източните. Това показват резултати от..

публикувано на 16.04.24 в 12:40