Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пролетни грижи за пчелите

Снимка: Полина тодорова


Решаване на старите наболели проблеми- на това залагат пчеларите, след като вече е факт Експертният консултативен съвет по пчеларство. Основната му дейност ще е свързана с промените в Закона за пчеларството, предстоят срещи с министерството, за да могат те да бъдат приети. Да се регулират пръсканията, да се контролира цената на меда, да се криминализира кражбата на кошери, по-високи глоби за нерегламентирани пръскания - това са част от исканите промени. За промяна на отношението към пчеларите и превръщането на сектора в приоритет на държавата ще се бори и евродепутатът Момчил Неков. Дали това ще се случи- времето ще покаже. Иначе пролетта идва, пчелите се събуждат за нов живот, проблемите остават същите, но пчеларите не трябва да се предават, категоричен е Петър Младенов- председател на видинското пчеларско дружество "Димитър Балев" във Видин:

"Продължаваме, защото тези, които са приели пчеларството като мисия, хоби или начин на живот, продължават напред, въпреки неблагоприятните обстоятелства. Природата въври само в една посока, годишните сезони се сменят, цикълът на развитие на пчелното семейство се повтаря, а ние трябва да сме винаги там, където и когато пчелите имат нужда от нас. Сезона вече отдавна започна и сега всички са по пчелините...

Както всяка година, и сега се наблюдава смъртност- някъде е символична, някъде достига до 60 %. Отново можем да "хвърлим камъни в градината на арендаторите"- площите, които са третирани с пестициди, оказват влияние. Те действат с натрупване, отравянията не са видими веднага, а след 3-4 месеца. Имам надеждата, че пчелите ще преодолеят и тези неблагоприятни обстоятелства."


В началото на пролетта на пчелините се провеждат санитарно-хигиенни мероприятия, свързани с това да се облекчи зимуването на пчелите, контролират се и хранителните запаси, каза още Петър Младенов:

"Там, където са на изчерпване, трябва да се подхранят, извършват се и някои специфични практики, които касаят затоплянето на гнездото, за да се стимулира яйцеснасянето. Не трябва да се позволява да функционират слаби семейства... Доста е черната работа, но ако се свърши добре, тя е в основата на един успешен сезон. Скоро започват и третиранията срещу вароатоза- това е един много важен момент, защото неедновременното третиране намалява ефекта. Добре е по региони да се извърши по едно и също време, за да има по-голям ефект и да можем да освободим семействата от този паразит или да се сведе до някакъв санитарен минимум, който да позволи на пчелното семейство да функционира нормално."

Какво пожела Петър Младенов на своите колеги и има ли шанс пчеларството да бъде включено за подпомагане по някоя от мерките в Програмата за развитие на селските райони- чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

ИАРА извади 18 лави кърмаци от Дунав при Козлодуй, Лом и Видин

12 лави кърмаци са извадени днес от река Дунав при град Козлодуй и по три лави кърмаци при Видин и Лом. Намерени са немаркирани мрежи и въдици за улов на миролюбиви риби, които също са прибрани.  Това е резултатът от проверка на ИАРА, която днес беше извършена по горната част на река Дунав. В акцията участва изпълнителният директор на ИАРА д-р..

публикувано на 19.04.24 в 17:50

Фестивал "Занаяти и култура" ще се проведе във Видин

Двудневен фестивал "Занаяти и култура" ще се проведе тази събота и неделя, 20-и и 21 април, пред средновековния замък "Баба Вида" във Видин . Той се осъществява от Сдружение "Клуб за семейно спортуване и приключения "Семеен спорт". За участие са поканени местни занаятчии, производители на вина, ще има кулинарна изложба, изложение на оръжия,..

публикувано на 19.04.24 в 15:48

Арти - лабрадорът на актьорите Ани и Кирил Кирилови

Рубриката "97 Лапи и 1 опашка" днес ни среща с най-артистичното куче във Видин - домашния любимец на актьорите от видинския театър Ани и Кирил Кирилови . И не случайно то се казва Арти , което идва от английската дума за изкуство "art". Той е порода лабрадор , черен на цвят, от по-рядко срещаните лабрадори. Ани и Кирил са толкова..

публикувано на 19.04.24 в 14:30

Ема Величкова: Животът трябва да е шарен, професията също

Срещата ни с Ема Величкова е и билетът за шарения  ѝ свят, в който ни допусна. С нейните изключително талантливи ръце, тя създава не само изкуство, не само формички за сладки. С дизайните си тя разказва истории за радост и веселие, които впоследствие преливат в нежност и вкус. Нейната личност се отразява във всяка нейна изработка -..

публикувано на 19.04.24 в 14:00

В деня на велосипеда: Веселин Филипов за любовта към колоезденето

В международния ден на велосипеда се срещаме с един видинчанин, който обожава колоезденето. Веселин Филипов кара колело от малък. Описва тези спомени като хубави, макар като всяко дете те да са свързани с рани по коленете, но рани, които днес го карат да се усмихва. Вече не пада от колелото, защото знае да го управлява повече от добре. Дори..

публикувано на 19.04.24 в 13:00

Март- горещ и с нови рекорди

Изминалият месец март беше с най- висока средна температура в глобален аспект, със стойности, които досега не са измервани в метеорологичната инструментална история на човечеството. По-важното е, че това е десетият пореден месец, в който се отбелязва най- високата глобална температура. Това означава, че почти една година имаме най- топлите..

публикувано на 18.04.24 в 15:58
Виктория Гузелска, инспектор по защита на населението към сектор

Как работи националната система за ранно предупреждение при бедствия и кризи?

Никой не е застрахован срещу това да се сблъска с природно бедствие или друг вид кризисна ситуация. Новини за подобни инциденти заливат световния медиен поток. В последните години и на много места в България природата показа своята мощ. Според данните на националната статистика за 2022 година, над 14 600 са възникналите в страната бедствия, аварии,..

публикувано на 18.04.24 в 14:30