Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Живеем в пренаселени домове

Снимка: Архив на Радио ВИДИН

Около 40% от домакинствата в България живеят в пренаселени домове, показва статистика на Евростат. Значението  на жилищния сектор е огромно като фактор за икономическото развитие и обновлението на населените места. Според статистиката, в България има средно 550 жилища на 1000 човека, като жилищата са много повече, отколкото домакинствата. Над 97% от собствеността е частна. Броят на необитаемите жилища обаче расте, като те са над 31% от всички жилища в страната. Според различни проучвания през 2030 година преселването в градовете ще бъде факт за трима от всеки пет жители на планетата. Населението в гетата ще се увеличи двойно и ще достигне 2 милиарда души. Това поставя огромни проблеми пред властите, които управляват градовете - като климатични и жилищни промени. Ето какво каза по темата Минчо Бенов - директор на "Хабитат България":

"Всъщност 50% живеят в пренаселени жилища...При нас пренаселеността е втора по ръст, като пред нас е  Румъния с над 50%... Обезпечеността с жилища в страната е висока. Около 3 600 000 жилища за около 3 000 000 домакинства...В жилищната система на страната има едни големи дисбаланси, които през годините се задълбочават и не им се обръща внимание...От една страна имаме пренаселеност, а от друга имаме необитаеми жилища...Има проблем и за придобиване на нови жилища и така младите хора остават при родителите си...В България тези проблеми се съпътстват поне още от три проблема - липсата на алтернативни модели за осигуряване на достъп до жилища - примерно за строене на жилища на непазарен принцип..."

Националната жилищна стратегия 2018 - 2030 г. е рамков документ за развитието на жилищния сектор, който съдържа пакет от цели на държавната жилищна политика, средствата за постигането им и отговорностите на всички заинтересовани страни - гражданите, държавата, общините, частния и неправителствения сектор. Жилищният сектор е един от двигателите на икономическото развитие, стимулира икономиката и подпомага обновяването на градовете и населените места. През 2016 г. жилищното строителство създава около 11% от брутния вътрешен продукт на сектор "Строителство". Добре провежданата национална жилищна политика със своите дългосрочни цели осъществява необходимия баланс между икономическия растеж, жилищното задоволяване и градското обновяване, регулира пазарите на имоти и допринася за благоденствието на обществото и на отделния човек.

Във Видин търговията със жилища е в застой, коментира Стефан Филаретов, собственик на агенция за недвижими имоти:

"Има застой на пазара. Търсят се двустайни и евтини жилища...Във Видин няма ново строителство. Кооперациите са строени преди 10 години и там има свободни жилища, които не са купени... За да придобие някой жилище, трябва да има хубава заплата..."

Независимо от факта, че жилището не попада в сферите на законодателната хармонизация в ЕС, редица хоризонтални регулации имат съществено влияние и налагат съобразяването на жилищната стратегия с тях. Пример за това са правилата за държавната помощ, за енергийната ефективност, за обществените поръчки, стандартите за строителните продукти и материали, секторните стратегии, препоръки и ръководни насоки в социалната, екологичната и други сфери.

"Мъжът строи къщата, жената прави от къщата дом"- така гласи една българска поговорка. "Домът е бил свято място за българина", смята етнографа от видинския музей Десислава Божидарова:

"В Северозападна България задругите се запазват доста време. Там са живеели всички...Домовладиката е решавал кога и за кого да се прави нова къща... Запазена е и привързаноста на хората към дома... Тук и порасналите вече деца се грижат за родителите си... В Европа не е така. Там като навършат пълнолетие, напускат дома..."

Всъщност пoвeчe oт пoлoвинaтa oт бългapcĸoтo нaceлeниe oбитaвa жилищa в тyxлeни ĸъщи, a oĸoлo 45 нa cтo oт бългapитe живeят в aпapтaмeнти в блoĸoвe, coчaт oбoбщeни дaнни нa Eвpocтaт зa жилищнитe ycлoвия в cтpaнитe нa EC. Oĸoлo 85 нa cтo oт бългapитe пpитeжaвaт coбcтвeн дoм. Toвa e eдин oт нaй-виcoĸитe пoĸaзaтeли в Eвpoпeйcĸия cъюз. Бългapитe пpитeжaвaт oбщo oĸoлo 3,9 милиoнa жилищa-  2,6 милиoнa ca в гpaдoвeтe и oĸoлo 1,3 млн. в ceлaтa. Знaчитeлeн e бpoят нa жилищнитe cгpaди oт тyxли - нaд 600 xил. cгpaди ca oт бeтoн и тyxли, a нaд 1,5 млн. oт тyxли и гpeдopeд. Близo 75 xил. ca жилищнитe cгpaди /c нaд 500 xил. aпapтaмeнтa в тяx/, изгpaдeни cъc cтoмaнoбeтoн. Oĸoлo 19 xиляди ca пaнeлнитe cгpaди y нac, в ĸoитo имa нaд 900 000 aпapтaмeнтa, oбитaвaни oт близo 1,7 млн. бългapи. Heмaлъĸ e и дeлът нa нeoбитaeмитe cгpaди, пpeдимнo в ceлcĸи paйoни.


Видинчани смятат, че основната причина да не се купуват жилища, е липсата на работа и високи заплати.


Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00

Един от трима съвременни българи би защитил родината във военен конфликт

На фона на няколко сериозни военни конфликта, дори близо до нас, едва 30% от българите заявяват, че биха се били за страната си, ако има война . 42% не биха, а останалите от запитаните се колебаят и не знаят как да отговарят. Ние се нареждаме по-близо в нагласите си до западните европейски държави, отколкото до източните. Това показват резултати от..

публикувано на 16.04.24 в 12:40