Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как ще ни се отрази дълго подготвяният Брекзит

Снимка: БТА

Заплахата от т. нар. "Твърд Брекзит" или излизане без споразумение, е валидна все повече за Обединеното кралство и Европейския съюз. Задават се нови и нови въпросителни, които трябва да бъдат решени по най- бързия начин. Една от тях е свързана с  пътуванията от и до Обединеното кралство. Денят на Брекзит беше отлаган няколко пъти, тъй като политическите лидери се опитваха да постигнат сделка. Промени ли се нещо през този период и какво ще се случи занапред с работата на хората, стоките от острова и съществуването на Великобритания, извън рамките на Европейския съюз. Потърсихме мнението на един обикновен млад човек от Видин, който преди години е потърсил препитание във Великобритания. Генади Вельов в продължение на 5 години е работил в селцето Клиф, в близост до град Джилингам като работник в селското стопанство:

"Следя нещата, чета и съм запознат с въпроса. Тази кампания започна още, когато аз бях в Англия и си спомням, че тогава премиер беше Джеймс Камерън, който беше против излизане от Европейския съюз и икономиката им да продължи своя възход, какъвто беше тогава ... Моят шеф също беше против Брекзит. Общо взето Брекзит се случи, заради една кампания, която имаше за цел да очерни източноевропейците."- сподели Генади Вельов.

Българите, които са се установили във Великобритания преди датата на Брекзит, могат да бъдат спокойни, тъй като техните права ще бъдат гарантирани по т. нар. "схема за уседналост". Това каза за БНР Васил Асенов, ръководител на службата по трудови и социални въпроси към посолството на Република България в Лондон. Той уточни, че е важно те да кандидатстват по тази схема до края на декември 2020- а година, като единствено изключение правят българите, получили британски паспорти. 

"Българите, които след датата на Брекзит смятат да се преместят във Великобритания, трябва да следят новините относно бъдещото имиграционно законодателство на страната, защото то в момента все още е в дискусия, а и с новото правителство на Борис Джонсън може да настъпят някакви промени."- обясни Васил Асенов. По думите му гражданите дори и да не са кандидатствали към датата на Брекзит, то техните права остават непроменени: "Те продължават да живеят и работят във Великобритания, имат право на достъп до социално-осигурителната система на страната и до системата на здравеопазване. Те трябва да кандидатстват за статут на уседналост до 31-ви декември 2020-а година ... Правата им ще бъдат гарантирани както при сделка, така и при липса на сделка за Брекзит."

Ще повлияе ли Брекзит на миграционния поток на младите хора от страната ни към Великобритания- темата коментира Лъчезар Богданов от Института за пазарна икономика у нас:

"Данните, които излизат от британската статистика показват, че има стабилизиране на броя на източноевропейските граждани, които пробват късмета си на пазара на труда във Великобритания. Не смятам, че всички ще се върнат, но при всички случаи привлекателността на Великобритания значително ще намалее."- каза Лъчезар Богданов.

По последни официални данни, в момента на Острова работят и живеят около 120 хиляди български граждани, без децата и сезонните работници. 54% от тях вече са кандидатствали за уседналост. Страната е на 6-о място по абсолютен брой на кандидатствали. България се нарежда на първо място като съотношение между броя на кандидатствалите за статут спрямо общия брой български граждани във Великобритания. Данните са на библиотеката към Камарата на общините на Британския парламент. Ще се отрази ли евентуален Брекзит на живота на българите от Северозападна България- това попитахме видинчани:

"Това ще се отрази на живота в нашия край ... Естествено, че ще пострадаме. Аз имам много приятелски семейства, на които децата им са там, пращат им някакви средства и помагат тук. Оказа се, че народът сбърка в своите решения."- споделиха жителите на Крайдунавския град.

В крайна сметка е невъзможно да се каже какво ще се случи след деня на Brexit. Новият премиер на Обединеното кралство Борис Джонсън заяви, че на 31 октомври Великобритания ще напусне Европейския съюз. Чуват се, обаче призиви за провеждане на втори референдум за Брекзит или за нови избори. Ако Парламентът реши да блокира плановете или да обяви вот на недоверие, тогава е възможно Брекзит да бъде допълнително забавен или изцяло отменен. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Калоян Велчев

Калоян Велчев: Предизборната кампания трябва да повдигне въпроса за изказа и приличието

Парламентът обяви първия мандат за неуспешен, с което безпрецедентната ротация остава в историята.  Втората политическа сила не успя да състави кабинет, връщайки празна папка на държавния глава.  Защо се счупи Сглобката?  Кои са причините за разваляне на отношенията между доскорошните партньори?  Какво следва на политическата сцена?..

публикувано на 28.03.24 в 10:00

Има ли бизнесът ресурс да повиши заплатите?

Представителите на бизнеса у нас бяха песимистично настроени за 2023 година, като с подобни опасения навлязоха и в новата 2024 г. Това показват резултатите от традиционното онлайн допитване до членовете на Българска стопанска камара (БСК), проведено сред 784 микро, малки, средни и големи предприятия от цялата страна и от всички сектори на..

публикувано на 27.03.24 в 10:45

Румен Гълъбинов, икономист: Очаквам към средата на годината да сме изпълнили всички критерии за еврозоната

Министерството на финансите публикува за обществено обсъждане проекта на Закон за въвеждане на еврото в Република България. Страната ни може да стане част от еврозоната още през 2025 г. Това каза председателят на Еврогрупата Паскал Донахю, който посети София. Единствено по-високата инфлация у нас спира към момента членството на България..

публикувано на 26.03.24 в 12:29

Социален фонд за климата– подкрепа на прехода към зелена икономика

Преходът към възобновяема и чиста енергия поставя за цел българската енергетика да се декарбонизира и да стане климатично неутрална до 2050 г. Това, обаче, не трябва да се случва по несправедлив начин, особено що се касае до енергийно бедната част от обществото и домакинствата, уязвими от цената на електроенергията и горивата. За тази цел от януари..

публикувано на 25.03.24 в 13:40

Село Рабиша - с прекрасна природа, но без работа за хората

Село Рабиша се намира на път, който води към известната пещера Магурата и към красивото Рабишко езеро.  Най-близкият град е Белоградчик, на 12 км, а на 38 км е Видин.  В миналото Рабиша е било голямо село. През 1946 година жителите са над 1200, с два големи площада и с еднотипни едноетажни къщи, с няколко големи сгради, в които се помещавали..

публикувано на 22.03.24 в 12:20

Тома Ушев: Сглобката е евтин заместител на луксозен продукт от китайски сайт

Бъдещето на властта зависи от извинение към Мария Габриел.  Ще бъдат ли подновени преговорите между партньорите, които не успяха до този момент да постигнат съгласие?  Предстои ли разглеждане на неодобрения проектокабинет?  Безпрецедентната политическа ситуация дискутираме с Тома Ушев , автор в дясната платформа Консерваторъ. Радио ВИДИН : Ако ми..

публикувано на 21.03.24 в 10:00

Намират ли успешна професионална реализация младите хора у нас?

Пазарът на труда в Европа става все по-динамичен, а по всичко личи, че тези процеси ще продължат и занапред. Първото голямо сътресение бе регистрирано с началото на COVID-19 пандемията, когато бяха освободени от работа много хора, а други бяха принудени да преминат към работа от вкъщи. Възстановяването и свързания с него недостиг на..

публикувано на 20.03.24 в 10:30