Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книжчице любима...

Снимка: Колаж на Красимир Каменов

По данни на Националния статистически институт отпреди 10 години 51% от българите не са прочели нито една книга, а само 19% от населението на страната ни са прочели над 10 книги. След страховитите статистики, че българинът е спрял да чете, през последните години четенето на книги като че ли отново е на мода. Вярно е, че и днес все по-често можем да видим на най-различни места хора с телефони сърфиращи в безкрайната световна мрежа. Други пък прекарват голяма част от свободното си време пред монитора на домашния компютър. Къде тогава остава добрата стара книга?

"Българинът не само не е спрял да чете, а чете и повече", коментира Милена Ташева, мениджър в сайта "Аз чета":

"В този момент се чете много повече, отколкото преди десетина години...Търсят се и български автори. Има избор. Книгите са достъпни бързо и чрез интернет поръчки, а и там може да се четат книги... Децата не трябва да се насилват да четат тежка литература. Това, което на нас някога ни е било интересно, за тях не е. Трябва да се намери начин едно дете да бъде привлечено от книгата..."- смята Милена Ташева.

В правителствения доклад за състоянието на младежта през 2018 година се оказва, че почти половин милион млади българи /между 15 и 29 години/ не четат книги. Половин милион млади българи- значи 46% от хората в посочената възрастова група. В България има 1 042 915 души, които попадат във възрастовата категория младежи.

Д-р Димитър Цолов е и писател, и читател. Цялото му семейство чете- и той, и съпругата му. Към четене приучава и двамата си сина. Има си метод и често може да бъде видян с децата в парковете на Враца- и тримата с книга в ръка. Самият той от години си води "читателски дневник" с книгите които е прочел.

"Чета откакто се помня. Имам и читателски дневник, където отбелязвам прочетените книги...Подходих внимателно към това да науча децата да се интересуват от книгите. С комикси. Внимавам какво им избирам, за да ги заинтригувам. Жена ми също чете...Българинът чете. Това мога да кажа. Членувам в много групи за книги и там има много полемики. Не трябва да се налага кой какво да чете. Всеки сам избира...Аз имам своя книжен остров и се чувствам добре на него"- коментира д-р Цолов.

Книжарниците са мястото за купуване на книги. Има ли повишен интерес към купуването на книги? 

"Да има. Търсят се патриотични книги и такива повдигащи духа...Търси се и чуждестранна литература  и то хитови книги...Хората четат..."- каза Петко Борисов-продавач в книжарница във Видин. 


Истината е, че независимо какъв литературен вкус имате, изборът ви се формира от много и различни фактори. Просто трябва да намерите своята книга. По-нататък е лесно- идва следващата, и следващата, и следващата...


За да започне един човек да чете и да заобича книгите, то това трябва да случи от най-ранна детска възраст. "В Детския отдел на видинската библиотека "Михалаки Георгиев" идват много деца и интересът е голям", коментира за Радио ВИДИН Мадлен Аспарухова, експертът "Връзки с обществеността" в институцията:

"През миналата година в Детския отдел има подновени карти и те са над 680... Децата четат повече през лятото, като колегите споделят, че те наблягат на задължителната литература. След това вече търсят и книги по техен вкус. Това са предимно чужди автори...Трябва в едно семейство да се чете за да могат и децата да започнат..."- казва Мадлен Аспарухова.

"Хората спират да мислят, когато престанат да четат книги. Само този, който не чете нищо, не мисли за нищо"-  е казал Дени Дидро. 

Според видинчани хората четат, но липсата на време им пречи често да посягат към нова или любима книга.

Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00