Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Животът и делото на Кръстьо Българията ще бъдат увековечени с паметник

5
Снимка: КБ


Във Враца е роден един от най-изтъкнатите дейци на Вътрешната македоно-одринска революционна организация (ВМОРО) - Кръстьо Българията. Доката кара обучението си в Българската армия, попада под влиянието на военните привърженици на македонското освободително движение. У него се възпламенява жар, а с това и решението да се включи рамо до рамо до хилядите свои сънародници, изоставили живота си, за да се включат в борбите за освобождение.

Българията не е типичният романтичен образ на идеалиста-революционер. Бидейки военен, а впоследствие и комита, той прилага сурови мерки в процеса на изграждането и укрепването на комитетите. Неговата философия отрича компромиса като решение. Войводата залага на практическата реализация на оперативните задачи, затова и четите му са ефективни, разказва Красимир Богданов, историк от Враца.

"Кръстьо Николов Катранкев е роден в близост до сградата на Първата мъжка гимназия - днешното СУ "Христо Ботев". Постъпва в армията, като служи в Белоградчик. Там се запознава с Борис Сарафов - деятел и председател на Върховния македоно-одрински комитет. Привлечен от революционното дело, Българията напуска армията през 1895 година, за да се включи в четничеството. Участва в сраженията в Мелнишко. По-късно е привлечен като деятел на Вътрешната организация по предложение на Сарафов и по препоръка на Гоце Делчев. Първоначално е в четата на Михаил Апостолов- Попето, а впоследствие става тиквешки войвода. Дандана, както е наричан още, участва в аферата "Мис Стоун" - част е от четите, отвличащи американската мисионерка. Получава съответно откупа, с който въоръжават четите. Не говорим за терористичен акт, защото Мис Стоун оставя спомени, в които възвеличава делото на революционерите, опитващи се да освободят териториите от турско робство. Българията продължава дейността си в Одринския революционен окръг, извикан лично от Михаил Герджиков. Известен е със своята строгост - бил е дори жесток, но е залагал на дисциплината. На карта са били заложени съдби, не е имало място за грешки. Участва в Илинденско-Преображенското въстание, като е част и от конгресът на Петрова нива. Българията извоюва името си на един от големите мъже по време на освободителното дело. Включва се като подофицер в Балканските войни. През 1913 година намира смъртта си на фронта, покосен от холера".

По време на Кръстьо Българията Малкотърновският район се изпълва с дисциплинирани смъртни дружини, за които авторитетът на Организацията е над всичко.

На името на дееца има кръстена улица във Враца. Всеки ден стотици врачани минават по булевард "Кръстьо Българията". С какво този човек е заслужил да нарекат на негово име една от централните улици в града, вероятно се питат някои от тях. И днес комитата не е забравен, но не е толкова познат, продължи Богданов. Въпреки безспорните заслуги към българската национална кауза, в родния му град все още няма нито един паметен знак в негова чест. Няколкогодишната инициатива на ВМРО е на финалната си права обаче - 107 години след гибелта на големия революционер паметна плоча ще напомня на врачани за живота и делото на Българията.

"Днес главната улица в нашия град носи неговото име. Преди няколко години от ВМРО започнахме инициатива за издигане на паметник. Вече имаме готов проект. Потърсихме средства от Министерството на отбраната, тъй като Българията е подофицер от нашата армия. Намерихме подкрепа, средствата са преведени на Община Враца. В зимните месеци ще бъде изработен паметника. Рано пролетта ще бъде поставен. Искахме във Враца да има място за поклонение пред един изтъкнат българин, посветил живота си в каузата за родината. Паметникът ще се намира в близост до родната му къща. Българията има живи наследници. Неговият правнук Емил Александров също се включи в инициативата. Преди няколко години той дари на музея във Враца пистолет на Българията".

Историческата памет във Враца ще бъде опреснена, а националната гордост засилена, защото радетелят на националното обединение на нашия народ ще бъде увековечен заради това, което е: борец за славата и величието на разпокъсаната ни родина.

Македонският въпрос е съставна част от българския национален въпрос. Македония, заедно с Одринско, по силата на Берлинския договор 1878 година, остават и след Освобождението на България под прякото владение на Османска Турция. Санстефанският договор дава началото на Княжество България, превръща се в символ на национално единение и основен национален идеал на българите за години напред. Oсвободителното дело на македонските и тракийските българи e неделима част от каузата за обединението на българския народ. Кауза, на която се посвещават хиляди българи, подобно на Кръстьо Българията, заплащайки дори с живота си.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Жителите в село Динково живеят в постоянен страх

В постоянен страх и стрес живеят хората в село Динково, община Ружинци. Пред екип на радио Видин х ората се оплакват от постоянните и неспиращи набези и кражби на техни съселяни.  Хората  не могат сами да се справят, страхуват се, тъй като повечето от тях живеят сами. Казват, че се обаждат в полицията, но полицаите идват,..

публикувано на 23.04.24 в 16:00

В жилищен блок "Янтра" 2 във Видин искат асфалт пред входа си

Хората от жилищен блок "Янтра" 2 във Видин очакват местната общинска управа да се справи с проблем, който от години няма решение. Искат да бъде асфалтирана улицата пред входа им. Казват, че в дъждовно време там се събира вода и всяко излизане от дома им се превръща в изпитание. Налага се с тухли и камъни да правят пътека, за да могат да..

публикувано на 23.04.24 в 14:13

Пет нови професии за учениците от Врачанско

В 61 паралелки на 33 училища ще се обучават учениците на  територията на област Враца.  1443-ма седмокласници имат възможност да продължат образованието си в учебните заведения в областта.  Регионалното управление на образованието (РУО) - Враца обяви държавен план-прием за 2024/2025 година.  15 са профилираните паралелки, 29 са..

публикувано на 23.04.24 в 13:45

Видински ученик е най-добрият в България по приложна електроника

Ивайло Георгиев от 11 клас на ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин е най-добрият състезател в България по приложна електроника. Той спечели  първото място в индивидуалното класиране  в Националното състезание по приложна електроника "Мога и зная как",  а отборът на  Ивайло и Светослав  Цветков се нарежда  на второ място в страната.  В момента..

публикувано на 23.04.24 в 12:00

Изложба показва архитектурното наследство на Видин

Изложбата „Архитектурното наследство на Видин и областта“ се открива във Видин. Автор на изложбата е архитект Белин Моллов.   В експозицията са включени 45 картини, които изобразяват впечатляващи сгради като Синагогата, катедралния храм "Свети Димитър", джамията на Осман Пазвантооглу, Стамбол капия, Баба Вида,  църквите в Димово, в Ново..

публикувано на 23.04.24 в 09:40

В Монтана отбелязваха Европейския ден за борба с наднорменото тегло

Европейският ден за борба с наднорменото тегло бе отбелязан в Монтана. Инициативата е на Регионалната здравна инспекция и Младежкия дом и е насочена към децата и учениците от града. Лекция, фокусирана върху темата за правилното и здравословно хранене на учениците от 7 до 19-годишна възраст, изнесе Даниела Божинова, която е главен експерт в здравната..

публикувано на 22.04.24 в 17:41

Психолог: Разводът е изпитание основно за децата

В рубриката "Децата на фокус"  ще обсъдим една тема, която за жалост, става все по-актуална в нашето общество. Разводът предизвиква изключително неприятни емоции, особено за децата, които се нуждаят от време и подкрепа, за да се адаптират към новия живот след раздяла.  Всяко решение за развод влияе върху децата, които често реагират..

публикувано на 22.04.24 в 16:00