Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По пътя към еврозоната- тревоги и настроения

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Еврото бе създадено официално през 1999 година и като парична единица съществува три години във "виртуален" вид. На 1 януари 2002 година дванайсет европейски страни замениха националните си валути с евро. Тогава започнаха и първите вълни на недоволство от свързаното с масово поскъпване на цени и стоки. Много италианци обясняват, че краят на благосъстоянието им е дошъл през 2002 година именно с въвеждането на новите пари. В същото време Евростат и всички останали изследвания показват, че приносът на валутната смяна към инфлацията е бил минимален - между 0.09 и 0.6 процента (според различните изследвания и за различните държави). Оказва се , че до момента въвеждането на еврото никъде не е довело до сериозни инфлационни процеси- поне според официалната статистика. Но това съвсем не е така, според субективните възприятия на хората. Страната ни стои "много добре" по пътя към еврозоната и влизането ѝ по план през 2023 г. е "напълно обозримо"- това заяви преди дни в интервю за БНР управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева. Тя обясни, че е разговаряла в Давос с председателя на Европейската централна банка Кристин Лагард по тази тема. 

"Когато се въвеждат повече контролни механизми и има повече наблюдения, аз не се учудвам, че ще има и скептични гласове. За България влизането в еврозоната сега е по- добре, отколкото преди, тъй като светът вече е по- турбулентен. Еврозоната, в резултат на финансовата криза построи много силна защита, която очакваме да стигне 800 млрд., така че ако евентуално има проблем или атака таза защита може да влезе в действие."- поясни Кристалина Георгиева.

Когато бъде сменена паричната единица на дадена страна се пораждат редица неизвестни, които будят притеснителни въпроси у много от жителите. Радослав Георгиев, икономист от Видин обясни ще има ли предимства смяната на лева с еврото и имат ли основание притесненията на хората:

"Механизмът на преразпределение, който използва ЕС се оказва доста благоприятен за такива държави като България. От тази гледна точка въвеждането на еврото у нас ще е доста добър плюс и то години наред затова, защото независимо, че всяка година имаме ръст, който е доста приличен, докато не достигнем едни високи нива, на които са останалите страни от ЕС, няма как да спрем. Имаме още доста да поработим, докато достигнем до тези нива. Най- големите притеснения на хората са свързани с доходите им след въвеждането на еврото."- обясни икономистът Радослав Георгиев.

Премиерът Бойко Борисов, на среща с представители на банковия сектор и бизнеса заяви, че сред предимствата от въвеждането на еврото у нас са намаляването на лихвите по кредитите, стабилната банкова система и това, че при финансова криза има кой да помогне на съответната държава. Данните от края на миналата година показват, че Българската икономика расте с едни от най-високите темпове в ЕС, това потвърдиха и банкови служители в Северозападна България. Как ще се отрази въвеждането на еврото върху спестяванията на българите и с каква валута предпочитат да работят те? Разговаряхме с Елена Христова, директор на централния клон на банка във Видин.

"Като цяло клиентите ни са спокойни, както и банковия сектор, и няма нещо, което да ни притеснява. Няма тенденция клиентите ни да са се насочили към еврото на този етап."- каза Елена Христова.

Анкета с видинчани показа, че някои от тях са положително настроени към въвеждането на еврото като парична единица в страната. Много български семейства днес живеят в редица европейски страни, които още преди години са приели еврото като своя официална парична единица. Такъв е случаят с Чавдар Здравков, който вече над 20 години живее в Италия и в началото на века е бил свидетел на въвеждането на еврото в страната.

"2002 година влезе еврото в Италия. Самите италианци не го приеха много добре, защото преди с лирата си живееха по- добре. Всичко отговаряше на заплатите им преди. Търговията е отрасъл от икономиката, който е много важен. За протести не си спомням, защото италианците много трудно излизат на протест. Ако влезе еврото цените ще скочат, както стана и там. Според мен не сме готови за еврото и не ни беше нужно дори и влизане в ЕС." - коментира Чавдар Здравков.

Потърсихме и представител на малкия бизнес в Северозападна България. Красимира Младенова е продавач в малък магазин за кафе и захарни изделия във Видин.

"Ние не можем да сме готови за еврозоната с 250 лева пенсия, особено нашия край. При всички случаи ще се качат цените на продуктите. Ние колкото можем задържаме по- ниски цени. Икономиката ни ще пропадне още толкова."- смята Красимира Младенова.

Премиерът Бойко Борисов подчерта, че няма да има покачване на цените при влизането на България в еврозоната, а до тогава- няма да има промяна на валутния курс на лева спрямо еврото. Думите му бяха подкрепени от финансовия министър Владислав Горанов и управителя на БНБ Димитър Радев. Обясненията им дойдоха заради законови промени, с които се премахва записът на точния курс на лева към еврото от валутния закон. Те се налагат заради синхронизирането с европейското законодателство и практически представляват последната юридическа пречка пред влизането ни в обменно- курсовия механизъм ERM II, известен като "чакалнята за еврозоната", поясни управителят на Централната банка. До края на април се очаква България да се присъедини към обменно-курсовия механизъм ERM II, потвърди финансовият министър Владислав Горанов.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00

Един от трима съвременни българи би защитил родината във военен конфликт

На фона на няколко сериозни военни конфликта, дори близо до нас, едва 30% от българите заявяват, че биха се били за страната си, ако има война . 42% не биха, а останалите от запитаните се колебаят и не знаят как да отговарят. Ние се нареждаме по-близо в нагласите си до западните европейски държави, отколкото до източните. Това показват резултати от..

публикувано на 16.04.24 в 12:40

Северозападна България с трайно присъствие на туристическата карта

Седемнадесет проекта са одобрени за финансиране в конкурса "Развитие на туризма в Северозападна България и по поречието на река Дунав" на Фондация "Америка за България". Финансирането на всички тях е за 1 312 000 лева. Средствата ще подкрепят развитието на туристически продукти и услуги в регионите с цел да удължат престоя на посетителите. Над 150..

публикувано на 15.04.24 в 15:38
Цветан Ценков, кмет на община Видин

Цветан Ценков: С булевард "Панония" се случва това, което се случва и в държавата (видео)

До края на април се очаква да завърши ремонтът на първото платно на бул. "Панония" във Видин . Следващата седмица Народното събрание трябва да гласува окончателно останалите 3,5 млн. лева за завършването на проекта. Това обясни в "Посоките на делника" кметът на Община Видин д-р Цветан Ценков в отговор на въпроса "Какво се случва с бул...

публикувано на 12.04.24 в 13:03
Марая Цветкова

Марая Цветкова: Превърнахме демокрацията ни в елитарно хоби за глупаци

Кабинетът "Главчев" положи клетва и встъпи официално в длъжност, с което 103-тото правителство в историята на България е факт.  Президентът Румен Радев насрочи за 9 юни националните и европейските парламентарни избори.  Кои са причините, поради които отново ще се отправим към урните?  Може ли предизборната кампания да предложи решения, а не битовизми..

публикувано на 11.04.24 в 10:00