Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Споделеното пътуване- все по-популярно

Споделеното пътуване става все по-популярно, особено сред младите българи. Идеята на този вид придвижване е, че хора (познати, близки, приятели или дори непознати), водени от една и съща цел- да стигнат от една точка до друга, споделят разходите за път на автомобила. Повечето хора, които пътуват по този начин, използват социалните мрежи- там става и уговорката между шофьор и пътник. Лъчезар Стефчев е млад мъж от Видин, който предпочита да пътува споделено, заради удобството да избира по-късен час на тръгване.


"Хората си търсят компания, не всеки обича да пътува сам, от друга гледна точка е доста удобно, защото ако някой работи до късно и няма линия автобусна до даден град, това е алтернатива. Свързваме се в групи в социалните мрежи, там има различни групи примерно Видин-София, София-Пловдив и мн. др. Пишат хората кой кога иска да тръгне. По-бързо се стига до дестинацията, може да спреш, тоалетна, кафе, цигара. Попадам предимно на млади хора, имаме за какво да си говорим. Не всеки път ми искат пари, иначе парите са символични при споделеното пътуване. По този начин може да се пътува из цяла България."


Водачи на леки автомобили казват, че споделят пътуванията си за икономия, както и заради това да не са сами по време на по-дълги маршрути:


"Пътувам споделено, основно в социалните мрежи се намират хора. Публикувам в социалните мрежи кога и до къде отивам и който иска да стигне до същото място, се присъединява. От една страна споделяме разходите, другото е- пътуваш повече време, да не си сам, всичко може да стане по пътя... Няма нищо лошо в цялата история. Това е прекрасна инициатива, всеки, който го прави, пести средства, по този начин се защитава и природата. Приветствам тази идея и го правя в интерес на истината. Аз съм от хората, които обичат компанията по време на път. В интерес на истината, когато хората са познати или приятни, няма никакъв проблем... Аз не пътувам по този начин. Работата ми е свързана само със служебно пътуване, не ми трябва никой. Не ми се е налагало, ако се тръгне за море- да, но не съм пътувал споделено."


Факт е, че споделеното пътуване носи икономии и удобства на хората, които избират този начин на придвижване. Но да не забравяме, че все пак това да качиш непознат в колата си има и своите рискове, затова трябва да бъдем внимателни. Друг, проблем е, че граница между нелегалния обществен превоз на пътници и споделеното пътуване е тънка. Припомняме, че въпреки скорошните предложения на депутатите за криминализиране на нелегалния обществен превоз, в мотивите на законопроекта изрично е посочено, че споделеното пътуване остава извън обхвата на промените. Причина за това е, че при него не са налице предпоставките за осъществяване на дейността "обществен превоз на пътници".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

ИАРА извади 18 лави кърмаци от Дунав при Козлодуй, Лом и Видин

12 лави кърмаци са извадени днес от река Дунав при град Козлодуй и по три лави кърмаци при Видин и Лом. Намерени са немаркирани мрежи и въдици за улов на миролюбиви риби, които също са прибрани.  Това е резултатът от проверка на ИАРА, която днес беше извършена по горната част на река Дунав. В акцията участва изпълнителният директор на ИАРА д-р..

публикувано на 19.04.24 в 17:50

Фестивал "Занаяти и култура" ще се проведе във Видин

Двудневен фестивал "Занаяти и култура" ще се проведе тази събота и неделя, 20-и и 21 април, пред средновековния замък "Баба Вида" във Видин . Той се осъществява от Сдружение "Клуб за семейно спортуване и приключения "Семеен спорт". За участие са поканени местни занаятчии, производители на вина, ще има кулинарна изложба, изложение на оръжия,..

публикувано на 19.04.24 в 15:48

Арти - лабрадорът на актьорите Ани и Кирил Кирилови

Рубриката "97 Лапи и 1 опашка" днес ни среща с най-артистичното куче във Видин - домашния любимец на актьорите от видинския театър Ани и Кирил Кирилови . И не случайно то се казва Арти , което идва от английската дума за изкуство "art". Той е порода лабрадор , черен на цвят, от по-рядко срещаните лабрадори. Ани и Кирил са толкова..

публикувано на 19.04.24 в 14:30

Ема Величкова: Животът трябва да е шарен, професията също

Срещата ни с Ема Величкова е и билетът за шарения  ѝ свят, в който ни допусна. С нейните изключително талантливи ръце, тя създава не само изкуство, не само формички за сладки. С дизайните си тя разказва истории за радост и веселие, които впоследствие преливат в нежност и вкус. Нейната личност се отразява във всяка нейна изработка -..

публикувано на 19.04.24 в 14:00

В деня на велосипеда: Веселин Филипов за любовта към колоезденето

В международния ден на велосипеда се срещаме с един видинчанин, който обожава колоезденето. Веселин Филипов кара колело от малък. Описва тези спомени като хубави, макар като всяко дете те да са свързани с рани по коленете, но рани, които днес го карат да се усмихва. Вече не пада от колелото, защото знае да го управлява повече от добре. Дори..

публикувано на 19.04.24 в 13:00

Март- горещ и с нови рекорди

Изминалият месец март беше с най- висока средна температура в глобален аспект, със стойности, които досега не са измервани в метеорологичната инструментална история на човечеството. По-важното е, че това е десетият пореден месец, в който се отбелязва най- високата глобална температура. Това означава, че почти една година имаме най- топлите..

публикувано на 18.04.24 в 15:58
Виктория Гузелска, инспектор по защита на населението към сектор

Как работи националната система за ранно предупреждение при бедствия и кризи?

Никой не е застрахован срещу това да се сблъска с природно бедствие или друг вид кризисна ситуация. Новини за подобни инциденти заливат световния медиен поток. В последните години и на много места в България природата показа своята мощ. Според данните на националната статистика за 2022 година, над 14 600 са възникналите в страната бедствия, аварии,..

публикувано на 18.04.24 в 14:30