Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владимир Зарев: Сега е моментът да озаптим човешкия егоизъм

Снимка: БГНЕС

"Ние и без това се топим ежедневно, поне това дано ни отмине. Голямо щастие за България е проф. ген. Мутафчийски, защото намери механизма, който би могъл за спре пандемията и използва властта си по най-правилния начин, за да въведе тези правила, които наистина са страшно важни, ако искаме да оцелеем като народ." Това сподели в "Посоките на делника" по Радио ВИДИН почетният гражданин на Видин, писателят Владимир Зарев, автор на десетки книги, носител на ордена "Стара планина" първа степен за заслуги в областта на културата и изкуството, син на известния историк и литературен критик от Видин акад. Пантелей Зарев. Той добави, че търси причината за този "ужас, сполетял човечеството" в дълбините на човешката природа:

"Отдавна споделям предчувствието си, че разумът е ракът на природата, че разумът унищожава организма- света, който го е създал. Със своето нахалство, със своя краен егоизъм, особено напоследък, човекът разрушава света, който го е създал и който поддържа живота на цялото човечество. Мисля си, че тази пандемия е отклик на това човешко безумие. Този краен либерализъм, в който живеем, това, дошло от Америка, привидно познание, че най-важен е успехът, а успехът е да печелим колкото можем повече пари, че щастието е в успеха и парите, е наистина безумна представа. Щастието е нещо страшно сложно. Човек, за да бъде щастлив, трябва да е здрав, трябва да бъде обичан и той да обича. Необходими са много неща, които са много, много, много... преди парите и тази странна форма на успех. Този глобален свят доведе до това, че 70% от световното богатство е в ръцете на една шепа хора. Нещо, което също дълбоко ме възмущава, е успешният опит да се създаде т.нар. "глобален човек"- той трябва да е под средноинтелигентен, да върши нещо добре, т.е. да бъде добър специалист, и най-важното негово качество, което се култивира, от раждането до смъртта му, това е да консумира, да консумира и да консумира. Нужни са ни два-три чифта обувки, а има хора, които имат хиляди. Това е изразходване на излишна енергия, на излишен труд и най-вече- на суровини, които не са безкрайни."

"Ако не се променим, човешката цивилизация няма бъдеще, няма да оцелее. Тя няма да може да се приспособи към непрекъснато намаляващите ресурси или тези ресурси ще доведат до войни, ще доведат до ужасяващо насилие, ще пометат всичко прекрасно направено от човека до този момент", смята писателят и се надява условията, при които сме поставени сега заради заплахата от вируса да ни накарат да преосмислим целите си:

"Да озаптим себе си, да озаптим човешкия егоизъм. Сега е моментът, защото всички тежки препятствия, които среща човек, могат да покажат най-лошите му черти, но могат да го доведат до размисъл и да го облагородят. Точно в такива ситуации- на напрегнатост, на уплах, на страх, е много важно да бъдем заедно, да разчитаме един на друг, да бъдем дисциплинирани и да се опитаме всички ние да озаптим себе си, да озаптим тази безсмислена алчност, която ни пречи да бъдем наистина духовни същества. Апостол Павел е казал: "Никой от вас няма да отнесе нищо от тази земя, защото никой от вас нищо не е донесъл на нея".

Владимир Зарев обясни, че всеки ден се моли на Св. Иван Рилски, духовния покровител на България, да спаси българския народ от изчезване. Писателят работи и над нова книга, чието действие се развива през 15 век в скалния манастир "Алботин" край Видин.

Повече по темата- тук и в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00