Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Готови ли са болниците в Северозапада за пациенти с COVID-19

Снимка: Архив на Радио ВИДИН

Готови ли са болниците във Видин, Белоградчик, Лом, Монтана и Бяла Слатина да приемат и лекуват пациенти с коронавирус? Въпросът е особено актуален в деня, в който бяха оповестени положителните проби на пациенти на болниците във Видин и Монтана
Видинската областна болница "Св. Петка" обслужва деветдесетхилядно население, пръснато в над 120 населени места на 3000 квадратни километра в гранична зона. Има ли готовност лечебното заведение да реагира адекватно при епидемия от коронавирусна инфекция? 

"Имаме респиратори. При нужда имаме консултанти- епидемиолог, инфекционист, които работят в болницата. Микробиологията работи. Имаме пулмолози, реаниматори и педиатри", коментира заместник-директорът д-р Богдан Томов.


"Молбата ни към всички е да се помага на болницата, за да могат да бъдат приведени в нужното състояние помещенията за лечение",призова д-р Ивета Найденова- прокурист на болницата. 

Заради намаляване ан пациентите, в болницата в Белоградчик намаляват и приходите по клинични пътеки. това поставя лечебното заведение в тежко състояние. Има недостиг на персонал и на предпазни средства, каза прокуристът Лилия Нисторова. 
"Пет легла за пациенти със съмнение за коронавирус са подготвени в болницата в Белоградчик, но няма предпазни средства, нито пък достатъчно персонал, който да ги обслужва...С обявяването на извънредното положение пациентите в лечебното заведение са значително по-малко, затова намаляват и приходите по клинични пътеки. Болницата от доста време е в тежко състояние, а сега е пред финансов колапс."

МБАЛ "Св. Николай Чудотворец" в град Лом обслужва населението на общините Лом, Вълчедръм, Якимово, Медковец и Брусарци. В инфекциозното отделение се приемат болни и от Видин. Според управителя д-р Георги Савков, лечебното заведение  е готово да работи в кризисната ситуация:


"В крачка се правят нещата. То  и доста неща са направени вече...Целта ми е болницата да продължи да функционира и за хора с други заболявания...Даренията стават плахо все още..Персоналът се подготвя. Четем, обезпечаваме се..."


Купуват специализирана техника за лечение на covid-19 за болницата в Монтана. Средствата са осигурени от дарители от областта, съобщи председателят на Регионалната структура на Българския лекарски съюз в Монтана д-р Людмир Джурджов..


В болницата в Бяла Слатина имат пълна готовност да приемат пациенти с Сovid-19, категоричен е  д-р Николай Димов:


"...Ние имаме готовност, както и досега сме имали и доказвали. Разполагаме с 10 инфекциозни легла, 14 във вътрешно отделение и 6 реанимационни легла. Първите 10 случая със съмнения за коронавирус в област Враца бяха пренасочени към нас. Само последният пациент беше от Бяла Слатина. Казвам това, защото получихме един безценен опит. Сблъсъкът с този проблем ни даде възможност да осъзнаем още колко много неща имаме да направим и най-вече от колко много имаме нужда, за да предоставим на населението адекватна и навременна медицинска помощ"- каза още д-р Димов.  

Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00

Един от трима съвременни българи би защитил родината във военен конфликт

На фона на няколко сериозни военни конфликта, дори близо до нас, едва 30% от българите заявяват, че биха се били за страната си, ако има война . 42% не биха, а останалите от запитаните се колебаят и не знаят как да отговарят. Ние се нареждаме по-близо в нагласите си до западните европейски държави, отколкото до източните. Това показват резултати от..

публикувано на 16.04.24 в 12:40

Северозападна България с трайно присъствие на туристическата карта

Седемнадесет проекта са одобрени за финансиране в конкурса "Развитие на туризма в Северозападна България и по поречието на река Дунав" на Фондация "Америка за България". Финансирането на всички тях е за 1 312 000 лева. Средствата ще подкрепят развитието на туристически продукти и услуги в регионите с цел да удължат престоя на посетителите. Над 150..

публикувано на 15.04.24 в 15:38
Цветан Ценков, кмет на община Видин

Цветан Ценков: С булевард "Панония" се случва това, което се случва и в държавата (видео)

До края на април се очаква да завърши ремонтът на първото платно на бул. "Панония" във Видин . Следващата седмица Народното събрание трябва да гласува окончателно останалите 3,5 млн. лева за завършването на проекта. Това обясни в "Посоките на делника" кметът на Община Видин д-р Цветан Ценков в отговор на въпроса "Какво се случва с бул...

публикувано на 12.04.24 в 13:03
Марая Цветкова

Марая Цветкова: Превърнахме демокрацията ни в елитарно хоби за глупаци

Кабинетът "Главчев" положи клетва и встъпи официално в длъжност, с което 103-тото правителство в историята на България е факт.  Президентът Румен Радев насрочи за 9 юни националните и европейските парламентарни избори.  Кои са причините, поради които отново ще се отправим към урните?  Може ли предизборната кампания да предложи решения, а не битовизми..

публикувано на 11.04.24 в 10:00