Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видинчанин е сред създателите на електронни учебници у нас

2
Снимка: Владимир Кръстев


В рубриката ни "Професия Хоби" този петък ви срещаме с един от създателите на електронните учебници в България, издавани от най-голямата издателска къща у нас "Просвета". Той се казва Владимир Кръстев и е от Видин. Завършва Природо-математическата гимназия "Екзарх Антим I" през 2003 г. Продължава висшето си образование в Американския университет, със специалност "Бизнес администрация и мениджмънт", а след това завършва и магистратура по "Управление на проекти по информационни технологии" в НБУ. 

През 2012 г. става част от екипа на най-голямото българско издателство за учебна литература. От 2015 г. Владимир Кръстев поема поста директор на ПРОСВЕТА ЛИБРИ - дъщерната компания на издателството, която създава електронни учебници, интерактивни образователни ресурси, видеоуроци и много други технологични решения в сферата на образованието за българските деца. Той приема професията си и факта, че ръководи екипа, който създава интерактивните електронни учебници на най-голямото образователно издателство в България "Просвета" като полезно и интересно занимание:

"Всъщност, създаването на един електронен учебник е много интересен и сложен процес, но отделно от това е отговорна и мотивираща задача и ние създаваме екип, който работи с удоволствие и по-скоро приема това, което прави като отговорност... В електронния учебник можем да поставим много допълнителни неща - допълнителни слоеве, допълнително съдържание, видеофилми, упражнения и така реално обогатяваме учебника. Показваме на децата по друг начин как могат да разберат дадена информация и това е благодарение на технологията."

За извървения път от малкия град до големия пост Влади споделя, че следва максимата "Няма начин да няма начин" и е пример за това, че ако човек иска да се труди, той може да постигне всичко. Да бъде директор за него е едновременно отговорна задача, която му носи голямо удовлетворение:

"Много ми е полезно и разбира се е важно, че преди да стана всъщност на този пост, съм преминал през всички нива в йерархията. Работил съм на почти всички позиции, които в момента има в нашата компания и затова ми е лесно сега да ръководя и страхотния ми екип, защото в много ситуации аз съм бил на тяхното място, знам какво е необходимо, знам кое става, кое има нужда от нещо допълнително и въобще нещата се получават лесно."


Владимир Кръстев е наясно с предимствата на електронните интерактивни учебници, намира за нормално навлизането на технологиите в образователния процес и е уверен, че компанията, в която работи, ще продължи да развива своите продукти в тази посока, но според него няма нужда обучението изцяло да бъде дигитално:

"Има предмети, които трябва да останат и да се развиват нещата по "аналоговия" начин, както са се случвали преди време. Децата трябва да се научат да пишат, например, и това може да стане с писане в учебните тетрадки и трябва да стане по този начин. Важно е обаче ние да се възползваме от всички тези технологични възможности, защото електронният учебник всъщност няма за цел да замести учителя, напротив - той трябва да бъде един инструмент, нещо, което да помогне на учителя и учителя да получи, как да кажа - "супер сили" в класната стая, да има инструменти, технологии и въобще да занимава съвременните деца, защото тях това е нещото, което ги впечатлява в момента."

Целия репортаж може да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Стартира онлайн семинар "Упътване за родители на будни деца"

Онлайн семинар "Упътване за родители на будни деца" организира Мариана Асенова, журналист, експерт в сферата на образованието, културата и природата. Тя е и създател на Горското школо "Великото навън".  За Мариана Асенова промяната в поведението и мисленето на родители и деца е мисия: "Всички деца се раждат будни, абсолютно съм уверена..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

Рахманинов в програмата на видинската Симфониета

Като екстремно изживяване диригентът Петър Димитров определи концерта на Симфониета Видин, който ще дирижира тази вечер. В програмата са включени произведения на Рахманинов, Пучини, Верди и Маскани. Солисти са тенорът Бойко Цветанов, сопраното Евгения Ралчева и пианистката Анелия Господинова. Концертът е предизвикателство за нас, каза..

публикувано на 24.04.24 в 14:00

По-малко ще са гласуващите в община Кула на 9 юни

Дванадесет са секционните избирателни комисии в община Кула за изборите на 9 юни, с една по-малко в град Кула заради намаляване на населението. Закрива се секционно избирателната комисия в бившата детска градина. Жителите на града ще могат да гласуват машинно и с хартиена бюлетина.  Четири са избирателните секции в Кула. Хората в селата ще..

публикувано на 24.04.24 в 09:00

Жителите в село Динково живеят в постоянен страх

В постоянен страх и стрес живеят хората в село Динково, община Ружинци. Пред екип на радио Видин х ората се оплакват от постоянните и неспиращи набези и кражби на техни съселяни.  Хората  не могат сами да се справят, страхуват се, тъй като повечето от тях живеят сами. Казват, че се обаждат в полицията, но полицаите идват,..

публикувано на 23.04.24 в 16:00

В жилищен блок "Янтра" 2 във Видин искат асфалт пред входа си

Хората от жилищен блок "Янтра" 2 във Видин очакват местната общинска управа да се справи с проблем, който от години няма решение. Искат да бъде асфалтирана улицата пред входа им. Казват, че в дъждовно време там се събира вода и всяко излизане от дома им се превръща в изпитание. Налага се с тухли и камъни да правят пътека, за да могат да..

публикувано на 23.04.24 в 14:13

Пет нови професии за учениците от Врачанско

В 61 паралелки на 33 училища ще се обучават учениците на  територията на област Враца.  1443-ма седмокласници имат възможност да продължат образованието си в учебните заведения в областта.  Регионалното управление на образованието (РУО) - Враца обяви държавен план-прием за 2024/2025 година.  15 са профилираните паралелки, 29 са..

публикувано на 23.04.24 в 13:45

Видински ученик е най-добрият в България по приложна електроника

Ивайло Георгиев от 11 клас на ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин е най-добрият състезател в България по приложна електроника. Той спечели  първото място в индивидуалното класиране  в Националното състезание по приложна електроника "Мога и зная как",  а отборът на  Ивайло и Светослав  Цветков се нарежда  на второ място в страната.  В момента..

публикувано на 23.04.24 в 12:00