Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Елена Фиркова: Пародонтитът е лечимо заболяване

Снимка: Личен архив на доц. Елена Фиркова
Пародонталните заболявания са абсолютно лечими в 21 век, стига да има добра връзка между пациента и специалиста по дентална медицина. Изключително важно е и правилното диагностициране, каза доц. д-р Елена Фиркова, преподавател в катедра "Пародонтология и заболявания на оралната лигавица" на  Факултета по дентална медицина на Медицински университет Пловдив. Тя поясни, че лечението зависи от вида на пародонталното заболяване, от степента и от тежестта му, както и от това дали пациентът има и други системни заболявания, свързани с прием на медикаменти.

"Когато имаме гингивит, тоест възпалението е локализирано само в повърхността на венеца, тогава лечението е сравнително лесно. То се изразява в много хубаво почистване и заглаждане на зъбните повърхности. От една страна, това е нещото, което зъболекарят е отговорен и трябва да направи качествено. От другата страна обаче е пациентът, който трябва да се погрижи за перфектна орална хигиена. Това е един процес, който изисква сътрудничество. Когато обаче инфекцията е в дълбочина, тогава вече се прилагат много и най-разнообразни методи. Обикновено на втория етап, след овладяване на възпалението във венеца, се планира пародонтална хирургия. Тя е единствено за достъп до тези по-дълбоки структури и оттам вече можем да използваме изкуствена кост, с която да стимулираме нашата собствена кост да изгради и стабилизира новата кост."

Точна статистика за хората с пародонтални заболявания у нас няма. В световен мащаб се приема, че около 82% от населението в определен момент от живота си има такива проблеми. Заради своето разпространение, пародонталните заболявания са включени в книгата на рекордите "Гинес". Симптомите на пародонтита обикновено не са свързани с болка, затова много често са неглижирани от пациентите, обясни още доц. Фиркова:


Рецесия, оголване на зъбния корен, преди и след лечението."Понеже много рядко има остра болка, тези симптоми се неглижират за много дълъг период от време. Това обаче не означава, че като няма болка, разрушаването на тъканите тихомълком не си продължава. Когато човек забележи кървене при миене на зъбите, веднага трябва да му светне лампата. Има ли кървене, това е проблем и е хубаво човек да направи консултация и преглед при стоматолога си."

Изключително важен е контролът на заболяването, подчерта доц. Елена Фиркова. Тя даде и своите препоръки за профилактика на пародонталните заболявания. Може да ги чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

ИАРА извади 18 лави кърмаци от Дунав при Козлодуй, Лом и Видин

12 лави кърмаци са извадени днес от река Дунав при град Козлодуй и по три лави кърмаци при Видин и Лом. Намерени са немаркирани мрежи и въдици за улов на миролюбиви риби, които също са прибрани.  Това е резултатът от проверка на ИАРА, която днес беше извършена по горната част на река Дунав. В акцията участва изпълнителният директор на ИАРА д-р..

публикувано на 19.04.24 в 17:50

Фестивал "Занаяти и култура" ще се проведе във Видин

Двудневен фестивал "Занаяти и култура" ще се проведе тази събота и неделя, 20-и и 21 април, пред средновековния замък "Баба Вида" във Видин . Той се осъществява от Сдружение "Клуб за семейно спортуване и приключения "Семеен спорт". За участие са поканени местни занаятчии, производители на вина, ще има кулинарна изложба, изложение на оръжия,..

публикувано на 19.04.24 в 15:48

Арти - лабрадорът на актьорите Ани и Кирил Кирилови

Рубриката "97 Лапи и 1 опашка" днес ни среща с най-артистичното куче във Видин - домашния любимец на актьорите от видинския театър Ани и Кирил Кирилови . И не случайно то се казва Арти , което идва от английската дума за изкуство "art". Той е порода лабрадор , черен на цвят, от по-рядко срещаните лабрадори. Ани и Кирил са толкова..

публикувано на 19.04.24 в 14:30

Ема Величкова: Животът трябва да е шарен, професията също

Срещата ни с Ема Величкова е и билетът за шарения  ѝ свят, в който ни допусна. С нейните изключително талантливи ръце, тя създава не само изкуство, не само формички за сладки. С дизайните си тя разказва истории за радост и веселие, които впоследствие преливат в нежност и вкус. Нейната личност се отразява във всяка нейна изработка -..

публикувано на 19.04.24 в 14:00

В деня на велосипеда: Веселин Филипов за любовта към колоезденето

В международния ден на велосипеда се срещаме с един видинчанин, който обожава колоезденето. Веселин Филипов кара колело от малък. Описва тези спомени като хубави, макар като всяко дете те да са свързани с рани по коленете, но рани, които днес го карат да се усмихва. Вече не пада от колелото, защото знае да го управлява повече от добре. Дори..

публикувано на 19.04.24 в 13:00

Март- горещ и с нови рекорди

Изминалият месец март беше с най- висока средна температура в глобален аспект, със стойности, които досега не са измервани в метеорологичната инструментална история на човечеството. По-важното е, че това е десетият пореден месец, в който се отбелязва най- високата глобална температура. Това означава, че почти една година имаме най- топлите..

публикувано на 18.04.24 в 15:58
Виктория Гузелска, инспектор по защита на населението към сектор

Как работи националната система за ранно предупреждение при бедствия и кризи?

Никой не е застрахован срещу това да се сблъска с природно бедствие или друг вид кризисна ситуация. Новини за подобни инциденти заливат световния медиен поток. В последните години и на много места в България природата показа своята мощ. Според данните на националната статистика за 2022 година, над 14 600 са възникналите в страната бедствия, аварии,..

публикувано на 18.04.24 в 14:30