Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На семинар във Вършец представиха програма за развитие на зимния туризъм


Програма за развитие на туризма и съвместната работа през следващите 10 години на партньорските градове Вършец и Сокобаня, Сърбия бе представена по време на семинар в началото на юли. Темата на семинара бе "Представяне на Програма за устойчиво развитие на зимния туризъм, Сокобаня - Вършец“. 


Проектът за програма е изработен като част от проекта "Подобряване на зимното туристическо предлагане в общините Сокобаня и Вършец - Зимна трансгранична обиколка: Вършец - Сокобаня", финансиран с подкрепа на Европейския съюз чрез Програмата за трансгранично сътрудничество Interreg-ИПП България – Сърбия, CCI No 2014TC16I5CB007. 

В семинара участваха представители на туристическия бизнес, спортни клубове и неправителствени организации от община Вършец, експерти от Общинска администрация - Вършец, членовете на екипа на проекта от Вършец и Сокобаня.


Кметът на Общината, инж. Иван Лазаров откри събитието и приветства участниците. Той подчерта важността на проекта като част от усилията за удължаване на туристическия сезон, който и в двете общини е предимно през топлите месеци. Таня Петрова, ръководител на проекта, представи накратко направеното досега.


Монтирани са 10 дървени еднотипни базарни къщички на алеята с чинарите и е закупена модерната мултимедийна система, подходяща за големи събития във Вършец. В Сокобаня е изградената ледена пързалка. Създаден е и специален каталог, който представя възможностите в двете общини. 

В рамките на два дни, 29.02.2020 – 01.03.2020 г., във Вършец е проведено и първото зимно събитие - "Зимно събитие за културен туризъм във Вършец - Зима, звезди и вино". В празника са участвали 40 производители на вино и храна (20 от българска страна и 20 от сръбска страна), фолклорни групи и занаятчии от двете страни на границата. Включили са се над 300 други участници – жители и гости на гр. Вършец. Първият ден от събитието е завършил с концертна част на сцената на НЧ "Христо Ботев – 1900", Вършец с участието на български и сръбски фолклорни групи, духов оркестър, българска естрада и спортни танци. В рамките на концерта са излъчени рекламни филми за туристическите дестинации Вършец и Сокобаня.


"Зимно събитие за спортен туризъм в Сокобаня – Зимна спортна магия" не е проведено поради епидемиологичната обстановка. С разрешение на управляващия орган на програмата за трансгранично сътрудничество срокът за провеждането му е удължен. Предвижда се празникът да се проведе през месец ноември.


Проектът за програма за устойчиво развитие на зимния туризъм, Сокобаня – Вършец бе представен от сръбските експерти, част от екипа на проекта.

Програмата е изготвена за периода от 2020 до 2029 г., а една от основните цели е удължаването на туристическия сезон. Програмата се базира на общите характеристики на двата града – традиции в туризма, който е основен поминък, автентична култура и кухня, добра хотелска база, силен летен сезон, природни дадености, разпознаваем бранд – "Вършец – град на здравето" и "Зеленото сърце – Сокобаня".

Подобни са и недостатъците – недобра инфраструктура, изразената сезонност в туризма, недостиг на квалифицирани кадри.

Акценти в програмата са позициониране на курортите през зимата, достигане до всички възрастови групи туристи, обмен на туристи между двете общини, създаване на ясен план за промотиране на двата града и общините. Програмата е отворена и в специална анкета участниците могат да направят предложения за допълнение. 


"Тази публикация е създадена със съдействието на Европейския съюз чрез Програмата за трансгранично сътрудничество Interreg-ИПП България – Сърбия, CCI No 2014TC16I5CB007. Съдържанието на публикацията е отговорност единствено на Община Вършец и по никакъв начин не трябва да се възприема като израз на становището на Европейския съюз или на Управляващия орган на Програмата."


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

ИАРА извади 18 лави кърмаци от Дунав при Козлодуй, Лом и Видин

12 лави кърмаци са извадени днес от река Дунав при град Козлодуй и по три лави кърмаци при Видин и Лом. Намерени са немаркирани мрежи и въдици за улов на миролюбиви риби, които също са прибрани.  Това е резултатът от проверка на ИАРА, която днес беше извършена по горната част на река Дунав. В акцията участва изпълнителният директор на ИАРА д-р..

публикувано на 19.04.24 в 17:50

Фестивал "Занаяти и култура" ще се проведе във Видин

Двудневен фестивал "Занаяти и култура" ще се проведе тази събота и неделя, 20-и и 21 април, пред средновековния замък "Баба Вида" във Видин . Той се осъществява от Сдружение "Клуб за семейно спортуване и приключения "Семеен спорт". За участие са поканени местни занаятчии, производители на вина, ще има кулинарна изложба, изложение на оръжия,..

публикувано на 19.04.24 в 15:48

Арти - лабрадорът на актьорите Ани и Кирил Кирилови

Рубриката "97 Лапи и 1 опашка" днес ни среща с най-артистичното куче във Видин - домашния любимец на актьорите от видинския театър Ани и Кирил Кирилови . И не случайно то се казва Арти , което идва от английската дума за изкуство "art". Той е порода лабрадор , черен на цвят, от по-рядко срещаните лабрадори. Ани и Кирил са толкова..

публикувано на 19.04.24 в 14:30

Ема Величкова: Животът трябва да е шарен, професията също

Срещата ни с Ема Величкова е и билетът за шарения  ѝ свят, в който ни допусна. С нейните изключително талантливи ръце, тя създава не само изкуство, не само формички за сладки. С дизайните си тя разказва истории за радост и веселие, които впоследствие преливат в нежност и вкус. Нейната личност се отразява във всяка нейна изработка -..

публикувано на 19.04.24 в 14:00

В деня на велосипеда: Веселин Филипов за любовта към колоезденето

В международния ден на велосипеда се срещаме с един видинчанин, който обожава колоезденето. Веселин Филипов кара колело от малък. Описва тези спомени като хубави, макар като всяко дете те да са свързани с рани по коленете, но рани, които днес го карат да се усмихва. Вече не пада от колелото, защото знае да го управлява повече от добре. Дори..

публикувано на 19.04.24 в 13:00

Март- горещ и с нови рекорди

Изминалият месец март беше с най- висока средна температура в глобален аспект, със стойности, които досега не са измервани в метеорологичната инструментална история на човечеството. По-важното е, че това е десетият пореден месец, в който се отбелязва най- високата глобална температура. Това означава, че почти една година имаме най- топлите..

публикувано на 18.04.24 в 15:58
Виктория Гузелска, инспектор по защита на населението към сектор

Как работи националната система за ранно предупреждение при бедствия и кризи?

Никой не е застрахован срещу това да се сблъска с природно бедствие или друг вид кризисна ситуация. Новини за подобни инциденти заливат световния медиен поток. В последните години и на много места в България природата показа своята мощ. Според данните на националната статистика за 2022 година, над 14 600 са възникналите в страната бедствия, аварии,..

публикувано на 18.04.24 в 14:30