Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как пандемията промени културните събития

Снимка: Радио ВИДИН

По традиция празниците Йордановден и Ивановден се отбелязват в Кула по стар стил- на 19 и 20 януари и тяхното честване е с типичен обичай за Кула- "Къпачи". Къпачите тръгват през нощта на 19 януари и ритуално къпят за здраве всички именници, както и младите семейства, които наскоро са се събрали. Въпреки че тази година е белязана с опасността от COVID-19 и всякакви събития и празници, които предполагат струпване на хора, са забранени, в Кула все пак няма да пренебрегнат традицията. 

"На 19-и срещу 20-и и до обяд на 20-и, групата на къпачите ще посети различни домове на младоженци и на Ивановци, но този път на дворовете- няма да влизат вътре вкъщи ", каза Силвия Христова- сътрудник в читалище "Просвета" в град Кула.

В село Бърдарски геран в община Бяла Слатина традиционно провеждат международния карнавален фестивал "Фършанги". Фършанги за католическия свят и банатските българи са дните преди Великите пости, когато се организират карнавални шествия. Тази година фестивалът няма да се проведе, обясни Ирина Босилкова- председател на местното читалище "Съединение":

"Тази година няма да успеем да осъществим нашия традиционен карнавал "Фършанги" поради пандемията. Зле се отразява. Много хора не са доволни от това нещо, не могат да го приемат. Самият празник всеки може да си го празнува, но не и под тази форма, под която се събират към 2000-3000 човека. Не е по силите ни да следим за реда и спазване на абсолютно всички мерки.... "

В продължение на два дни през септември 2020 година археологически комплекс "Калето" в Мездра се превърна в средище на средновековните традиции, бит и култура. Въпреки пандемията, Общината проведе традиционния фестивал. 

"Постарахме се да подчиним неговото провеждане на всички противоепидемични мерки, които трябваше да бъдат взети... Надяваме се да осъществим инициативите, които имаме за 2021 година, като по традиция Фестивалът за средновековните традиции, бит и култура трябва да бъде през май и за тази година датите са 14-16 май", каза Светла Дамяновска- главен експерт "Културно наследство и религиозни дейности" в Община Мездра. 

Край врачанското село Оходен миналата година се преведе и фестивалът "Слънцето на Тодорка", който посрещна гости от страната с интерес към древното минало на региона. Фестивалът е създаден по идея на Сдружение ТЕМП-АРТ и Регионален исторически музей- Враца. Организаторите отлагат провеждането от втората половина на месец юли за първата половина на месец септември.

"Форматът на фестивала не се промени. Голямата дилема беше това, че тъй като той мина вече на провеждане през година, т.е. през 2019 година не беше реализиран, така вече стана, че на всяка четна година да се случва и тука беше дилемата, ако се пропусне тази година реално той ще бъде застрашен по принцип. Имахме късмета да го планираме във време, в което епидемиологичната обстановка беше твърде ниска", обясни директорът на РИМ- Враца Георги Ганецовски.

Пандемията направи невъзможно събирането на групите и школите към Общинския младежкия дом в Монтана. Спряха концертите и изявите. Ръководството обаче намери начин и форма да проведе традиционния конкурс "Напеви от Северозапада".

"Опитахме се да сме гъвкави. Миналата година успяхме да реализираме "Напеви от Северозапада" под формата на видеоконкурс, както правим с конкурса за българчета в чужбина", разказа директорът на Общински младежки дом- Монтана Асен Асенов

Промениха се и културните събития в община Видин. Някои отпаднаха от календара през 2020 година, други се проведоха на открито. Вече е планиран и културният календар за 2021 година. 

"Въпреки че не проведохме такива традиционни събития като възстановката за 3 март или фолклорният събор "Алботин" или останалите събори по селата, въпреки това промеждутъците, когато все пак имаше възможност и беше допустимо да се правят подобни публични събития, успяхме да реализираме някои от новите идеи, които ръководството на Общината има", заяви Силвана Сюлейман- главен експерт "Култура" в Община Видин.

Културният календар на Общината за 2021 година включва и нови събития, организаторите имат готовност и да сменят формата, да бъдат направени в дигитална среда.

"Животът продължава, пандемията все някога ще свърши и вярвам, че това някога ще е през 2021 година."

Как пандемията промени работата на културните институции може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00

Един от трима съвременни българи би защитил родината във военен конфликт

На фона на няколко сериозни военни конфликта, дори близо до нас, едва 30% от българите заявяват, че биха се били за страната си, ако има война . 42% не биха, а останалите от запитаните се колебаят и не знаят как да отговарят. Ние се нареждаме по-близо в нагласите си до западните европейски държави, отколкото до източните. Това показват резултати от..

публикувано на 16.04.24 в 12:40

Северозападна България с трайно присъствие на туристическата карта

Седемнадесет проекта са одобрени за финансиране в конкурса "Развитие на туризма в Северозападна България и по поречието на река Дунав" на Фондация "Америка за България". Финансирането на всички тях е за 1 312 000 лева. Средствата ще подкрепят развитието на туристически продукти и услуги в регионите с цел да удължат престоя на посетителите. Над 150..

публикувано на 15.04.24 в 15:38
Цветан Ценков, кмет на община Видин

Цветан Ценков: С булевард "Панония" се случва това, което се случва и в държавата (видео)

До края на април се очаква да завърши ремонтът на първото платно на бул. "Панония" във Видин . Следващата седмица Народното събрание трябва да гласува окончателно останалите 3,5 млн. лева за завършването на проекта. Това обясни в "Посоките на делника" кметът на Община Видин д-р Цветан Ценков в отговор на въпроса "Какво се случва с бул...

публикувано на 12.04.24 в 13:03
Марая Цветкова

Марая Цветкова: Превърнахме демокрацията ни в елитарно хоби за глупаци

Кабинетът "Главчев" положи клетва и встъпи официално в длъжност, с което 103-тото правителство в историята на България е факт.  Президентът Румен Радев насрочи за 9 юни националните и европейските парламентарни избори.  Кои са причините, поради които отново ще се отправим към урните?  Може ли предизборната кампания да предложи решения, а не битовизми..

публикувано на 11.04.24 в 10:00

Проф. Светослав Малинов: При обща кампания евроизборите няма да бъдат видени и чути

Провеждането на избори 2 в 1 има както позитиви, така и негативи, коментира политологът и два мандата евродепутат проф. Светослав Малинов. Според него, от една страна може да се прогнозира, че сливането на двата вота ще доведе до рекордна за нашата страна активност на евроизбори, същевременно е възможно кампанията за евровота да бъде погълната..

публикувано на 10.04.24 в 15:21