Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видинският музей търси подкрепа за нови проучвания на антична Бонония

Министърът на културата определи режим за опазване на обекта

Снимка: Радио Видин

Изготвен е проект за продължаване на археологическите разкопки в античната крепост Бонония във Видин. С него видинският музей ще кандидатства пред Министерството на културата. Подкрепа се очаква и от Община Видин, обясни археологът Ваня Ставрева:

"Много се надявам, че ще работим и през този археологически сезон, защото резултатите от миналата година са изключително впечатляващи и от научна гледна точка, и като възможност за бъдеща социализация. От една страна, очакваме подкрепа от Община Видин, за която получихме уверения още през миналата година. А от друга страна, ще разчитаме на финансова подкрепа от държавния бюджет. От 1 февруари започна новата сесия за набиране на проекти за осигуряване на целева финансова подкрепа за извършване на теренни археологически проучвания и на теренна консервация през 2021 година и в указания срок ние отново ще подадем такъв проект, като се надяваме, че резултатите от нашата работа ще бъдат оценени и за трета поредна година ще получим подкрепа и от държавата."

Границите на античния град са установени още през 60-те години на миналия век. Както е известно, те попадат под днешния квартал "Калето". Това затруднява разкриването на обекта в цялост, каза археологът и поясни, че преди 2 години министърът на културата е определил режим за опазване на Бонония:

"Някои може би ще го тълкуват като затрудняване на строителството, но пък това е и начин да се запази паметта и да не се случва това, което се е случвало през 60- те и 70-те години - да се погребват в основите на жилищни блокове едни изключително ценни археологически останки. Та в тази заповед, освен че е определен териториален обхват на Бонония, има категорично предписание при инвестиционни намерения визите за проектиране да бъдат съгласувани с Министерството на културата и изкопните работи и строителството да се извършва след спасителни археологически разкопки..."

При извършване на строителни дейности, без да е спазена тази процедура, Националният институт за недвижими паметници на културата може да санкционира хората, застрашаващи древните останки. Спасително проучване досега е извършено в една малка част в двора на Синагогата, където се предвижда да бъде поставен обект, и това е първият случай, в който се изпълнява тази заповед на министъра, уточни Ваня Ставрева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

ИАРА извади 18 лави кърмаци от Дунав при Козлодуй, Лом и Видин

12 лави кърмаци са извадени днес от река Дунав при град Козлодуй и по три лави кърмаци при Видин и Лом. Намерени са немаркирани мрежи и въдици за улов на миролюбиви риби, които също са прибрани.  Това е резултатът от проверка на ИАРА, която днес беше извършена по горната част на река Дунав. В акцията участва изпълнителният директор на ИАРА д-р..

публикувано на 19.04.24 в 17:50

Фестивал "Занаяти и култура" ще се проведе във Видин

Двудневен фестивал "Занаяти и култура" ще се проведе тази събота и неделя, 20-и и 21 април, пред средновековния замък "Баба Вида" във Видин . Той се осъществява от Сдружение "Клуб за семейно спортуване и приключения "Семеен спорт". За участие са поканени местни занаятчии, производители на вина, ще има кулинарна изложба, изложение на оръжия,..

публикувано на 19.04.24 в 15:48

Арти - лабрадорът на актьорите Ани и Кирил Кирилови

Рубриката "97 Лапи и 1 опашка" днес ни среща с най-артистичното куче във Видин - домашния любимец на актьорите от видинския театър Ани и Кирил Кирилови . И не случайно то се казва Арти , което идва от английската дума за изкуство "art". Той е порода лабрадор , черен на цвят, от по-рядко срещаните лабрадори. Ани и Кирил са толкова..

публикувано на 19.04.24 в 14:30

Ема Величкова: Животът трябва да е шарен, професията също

Срещата ни с Ема Величкова е и билетът за шарения  ѝ свят, в който ни допусна. С нейните изключително талантливи ръце, тя създава не само изкуство, не само формички за сладки. С дизайните си тя разказва истории за радост и веселие, които впоследствие преливат в нежност и вкус. Нейната личност се отразява във всяка нейна изработка -..

публикувано на 19.04.24 в 14:00

В деня на велосипеда: Веселин Филипов за любовта към колоезденето

В международния ден на велосипеда се срещаме с един видинчанин, който обожава колоезденето. Веселин Филипов кара колело от малък. Описва тези спомени като хубави, макар като всяко дете те да са свързани с рани по коленете, но рани, които днес го карат да се усмихва. Вече не пада от колелото, защото знае да го управлява повече от добре. Дори..

публикувано на 19.04.24 в 13:00

Март- горещ и с нови рекорди

Изминалият месец март беше с най- висока средна температура в глобален аспект, със стойности, които досега не са измервани в метеорологичната инструментална история на човечеството. По-важното е, че това е десетият пореден месец, в който се отбелязва най- високата глобална температура. Това означава, че почти една година имаме най- топлите..

публикувано на 18.04.24 в 15:58
Виктория Гузелска, инспектор по защита на населението към сектор

Как работи националната система за ранно предупреждение при бедствия и кризи?

Никой не е застрахован срещу това да се сблъска с природно бедствие или друг вид кризисна ситуация. Новини за подобни инциденти заливат световния медиен поток. В последните години и на много места в България природата показа своята мощ. Според данните на националната статистика за 2022 година, над 14 600 са възникналите в страната бедствия, аварии,..

публикувано на 18.04.24 в 14:30