Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Кръговата икономика- инструмент за бързо възстановяване

Снимка: www.europarl.europa.eu

Ефективното управление на ресурсите, намаляването на потреблението и отпадъците, важната роля на местните власти в прехода към кръгова икономика и промяната на обществената нагласа в сферата – около тези аспекти се обединиха участниците в дискусията „Кръговата икономика – инструмент за бързо възстановяване“, организиран от Бюрото на Европейския парламент в България в партньорство с Националното сдружение на общините в Република България.

Маргрете Аукен от Групата на Зелените/Европейски свободен алианс в Европейския парламент подчерта, че в основата на бъдещия успех на Зелената сделка стои намаляването на консумацията на суровини и материали. "Оказа се, че консумираме колкото три планети. Какво ще оставим на децата си, на внуците си и на правнуците си, ако не намалим консумацията си на ресурси", попита тя:

"Агенцията за околна среда на Европейския съюз от години изследва този проблем и говори за устойчиво развитие, за възможностите, които предоставя кръговата икономика. Още през 2015 година имаше План за действие в областта на околната среда, в който се говореше за намаляване на пластмасите за еднократна употреба и разбира се за много други аспекти. През март 2020 година Комисията прие своя нов План за действие за кръгова икономика или така наречената "Зелена сделка", за да се осигури по-добро рециклиране, да се промени нагласата на хората, въпреки че в съзнанието на доста от европейските граждани това не е залегнало като основен приоритет. Този план за действие има 35 законодателни и незаконодателни мерки, които обхващат периода 2020-2023 година. Мерките касаят дизайна на продуктите, устойчиво потребление, така наречените "зелени обществени поръчки", износ на отпадъци, вторична употреба на материалите. Относно продуктите е обърнато внимание на електрониката, акумулаторните батерии, пластмасите, текстил, опаковките, строителните материали, както и на храни, води и хранителни вещества. Така или иначе, имаме обвързващи цели, които са до 2030 година. Крайната цел е значително да се намали тежеста на Европейския съюз относно употребата на суровини и материали, да се намали продукцията на отпадъци, не само да се рециклира, но да има и повторна употреба. В нашия доклад отбелязваме, че кръговата икономика не трябва да стимулира циркулацията на токсични материали. Това е много важна цел. Освен това трябва да се сведе до минимум  изгарянето на отпадъците. Необходимо е въвеждането на карти за безопасност на потребителя. Освен това, всеки трябва да има правото да си даде разваления уред за поправка вместо да го изхвърли. Искаме да се въведат паспорти на продуктите и да спрем с ранното изхвърляне на уреди, за които смятаме, че са морално остарели. Пример за това са мобилните телефони."


Добър пример за успешното партньорство между българските общини и бизнеса даде Сирма Желева, ръководител „Устойчиво развитите“ в TexСycle. Тя подчерта важността от рециклирането на текстилни отпадъци и защо рециклирането на текстил е един от приоритетите на ЕС в плана му за кръгова икономика, като посочи, че България е готова да направи своите следващи стъпки в прехода към такава.

Нина Санкович от дружество за управление на отпадъците на община Любляна, разказа за успешния модел за рециклиране на отпадъци в Словения и как Любляна се е превърнала в европейски шампион в сферата на рециклирането. Тя обобщи четирите основни стълба, водещи към постигане на добри резултати: първият е инфраструктура, ориентирана към потребителите, вторият – надеждни услуги, третият е обвързан със силно законодателство, а последният изтъква нуждата от политическа воля, която помага за промяна на манталитета на хората.

Българските общини са натоварени не само със сериозни отговорности по управлението на ресурсите, но също и с промяната в обществената нагласа, подчертаха участниците в дискусията. Ръководството на Община Видин работи за въвеждане на модерна компостираща система в регионалното депо за битови отпадъци, която значително да намали количеството депониран боклук, а в същото време ще даде възможност за производство на енергия, обясни кметът Цветан Ценков.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Звезда и Викенти Водови от Гъмзово - за живота на село и хармоничната любов

В рубриката "На раздумка с Яна Маринова" днес ви срещаме с едно трудолюбиво българско семейство. Това са Звезда и Викенти Водови от видинското село Гъмзово, които са пример за един щастлив и хармоничен съвместен живот. Звезда е работила като счетоводител, Викенти по професия е енергетик, също така е и инструктор по плуване. Те са от тези..

публикувано на 25.04.24 в 16:50

Богомил Петров с предстоящи екологични инициативи във Видин

Приключи едномесечно почистване на Видин, което започна на 22 март- Световния ден на водата и приключи на 22 април- Денят на Земята, обясни видинският еколог Богомил Петров: "За един ден не може да се почисти, то и за един месец не може, но все пак в училищата изпратихме известие и в детските градини и всичко започна на 22 март от детска..

публикувано на 25.04.24 в 16:18

В Търнава отбелязаха Деня на Земята

В парка в центъра на село Търнава, община Бяла Слатина, децата от местното училище отбелязаха Световния ден на Земята. Показаха постери с послания, засадиха дърво, говориха за Земята и мястото на хората.  "Децата на Търнава определиха Деня на Земята за неин рожден ден. Така съвместно кметство, училище, читалище проведохме един чудесен детски..

публикувано на 25.04.24 в 16:15
есетри

Пускат в Дунав 1,6 милиона есетри

Въпреки че са надживели динозаврите, днес есетрите са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са останали само четири. Чигата е застрашена от изчезване, а моруната, пъстругата и руската есетра са със статус на критично застрашени. Oпазването и възстановяването на техните популации..

публикувано на 25.04.24 в 16:12

Археологически проучвания сочат за по-стара история на Гушовския манастир

Нови археологически проучвания на Гушовския манастир край Чипровци сочат за по-ранната история на светата обител. След извършени няколко сондажа и стратиграфски наблюдения около черква на манастира са открити множество фрагменти от стенописи с доста сериозни запазени изображения. Благодарение на стенописите и последващото им проучване е установено,..

публикувано на 25.04.24 в 15:50

С доброволен труд ремонтираха храма под Алботинския скален манастир

С доброволен труд и дарение ремонтираха покрива на храм "Възкресение Христово" в подножието на Алботинския скален манастир. Идеята е на кметството на видинското село Градец, откъдето са договорили местна строителна бригада, която да извърши безвъзмездно нужните строителни дейности. Финансовата подкрепа за материалите е на Видинската митрополия,..

публикувано на 25.04.24 в 12:02

Нов прочит на "Грозното патенце" представят във Видинския куклен театър

"Грозното патенце" ще оживее на сцената на видинския куклен театър. Своя оригинален прочит на любимата приказка от Ханс Кристиян Андерсен ще представи Никола Стоянов. Това е режисьорският дебют в кукления театър на популярния кино и театрален актьор. "Видинската публика ще я изненадаме с нашето различно грозно патенце. Един много симпатичен..

публикувано на 25.04.24 в 11:28