Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво ще покаже преброяването на населението през есента

Промени ли пандемията демографските процеси

Снимка: Светослав Цветанов

Преброяването на населението през есента ще ни даде картината на демографските процеси в страната. Около 30 са въпросите в анкетната карта. Събраната информация ще е не само за броя на населението, а и за неговата материална осигуреност, както и за жилищата. Данните, които се очакват, са различни от тези, които Националният статистически институт предоставя след края на всяка календарна година.  Преброяването на населението ще ни покаже фактическото положение, каза началникът на отдел "Статистически изследвания" във Видин към НСИ Цветан Цветков:
"Данните, които получаваме в края на всяка година, това е така нареченото изчислено население. То стъпва на базата на предходното преброяване, като за всяка година се добавят родените, изваждат се починалите и също се взима под внимание и механичния прираст, т. е. заселени и изселени. Преброяването ще ни даде една много по-обширна информация. Тук  ще получим информация за сградите. Ще получим и информация за съответните жилища в тези сгради, с тяхната обезпеченост, с какво разполага съответното домакинство. В самото преброяване получаваме информация за етническия характер на населението, за вероизповеданието. Разбира се, това са въпроси, които са по желание. Също така ще получим информация за заетостта, т.е.  лицата къде работят, с каква професия са. За техния здравен статус ще има въпроси в картата. Общо взето, въпросите, които се попълват в анкетната карта, било то електронно или по стандартния начин с анкетьори и преброители, са около 30."

Преброяването трябваше да започне през януари, но заради пандемията кампанията беше отложена. Така началото ще е в 00.00 часа на 7 септeмври, като преброяването първо ще е електронно, а от 18-и септември ще се извършава чрез анкетьори.  Цялата кампания ще приключи в 20 часа на 3 октомври.

"Преброяването се занимава с фактическото население, т.е. тези хора, които откриваме към определен момент на дадения адрес. Ние не се интересуваме дали самото лице има адресна регистрация в град Видин или неговата адресна регистрация е в друго населено място. Щом той обичайно живее във Видин, то той ще бъде преброен тук. Същото се отнася и за обратния вариант. Ако лица са регистрирани в град Видин, но обичайно живеят в други населени места, те ще бъдат преброени като постоянно население в тези населени места"- каза Цветан Цветков.  

По време на преброяването ще се събират данни, които са актуални към 7 септември. 

По данни на НСИ за края на миналата година населението на цялата област Видин е 81 212 жители. Регионът е с най-застаряващо население. 30 % от хората са над 65 години. Тенденцията на обезлюдяване е от десетилетия. Теодора, която е майка на близнаци, е от младите, които са категорични, че ще останат във Видин, но нейни приятели са вече в чужбина:

"На мен ми харесва, че Видин е малък град. В същото време има достъп до много различни услуги- до здравни грижи, до социални услуги, природата е навсякъде около нас. Има детски градини. Изобщо, всичко, което е необходимо да отглеждаш децата си, е налице."

Много от апартаментите в жилищните блокове са вече празни. Повечето от съседите на Райна вече ги няма: 


"Два апартамента са свободни, защото децата са на друго място, а старите починаха. Други са в Испания... Ние лятото сме тук, но през зимата и ние си тръгваме в София при децата."


Навсякъде в региона естественият прираст е отрицателен и намаляването на населението продължава да е тенденция, но през миналата година, която премина под знака на пандемията, в малките общини се наблюдава положителен механичен прираст. Хората, които са се заселили, са повече от тези, които са напуснали. Най-голяма е разликата в община Ново село, където новодошлите са с над 90 повече.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Калоян Велчев

Калоян Велчев: Предизборната кампания трябва да повдигне въпроса за изказа и приличието

Парламентът обяви първия мандат за неуспешен, с което безпрецедентната ротация остава в историята.  Втората политическа сила не успя да състави кабинет, връщайки празна папка на държавния глава.  Защо се счупи Сглобката?  Кои са причините за разваляне на отношенията между доскорошните партньори?  Какво следва на политическата сцена?..

публикувано на 28.03.24 в 10:00

Има ли бизнесът ресурс да повиши заплатите?

Представителите на бизнеса у нас бяха песимистично настроени за 2023 година, като с подобни опасения навлязоха и в новата 2024 г. Това показват резултатите от традиционното онлайн допитване до членовете на Българска стопанска камара (БСК), проведено сред 784 микро, малки, средни и големи предприятия от цялата страна и от всички сектори на..

публикувано на 27.03.24 в 10:45

Румен Гълъбинов, икономист: Очаквам към средата на годината да сме изпълнили всички критерии за еврозоната

Министерството на финансите публикува за обществено обсъждане проекта на Закон за въвеждане на еврото в Република България. Страната ни може да стане част от еврозоната още през 2025 г. Това каза председателят на Еврогрупата Паскал Донахю, който посети София. Единствено по-високата инфлация у нас спира към момента членството на България..

публикувано на 26.03.24 в 12:29

Социален фонд за климата– подкрепа на прехода към зелена икономика

Преходът към възобновяема и чиста енергия поставя за цел българската енергетика да се декарбонизира и да стане климатично неутрална до 2050 г. Това, обаче, не трябва да се случва по несправедлив начин, особено що се касае до енергийно бедната част от обществото и домакинствата, уязвими от цената на електроенергията и горивата. За тази цел от януари..

публикувано на 25.03.24 в 13:40

Село Рабиша - с прекрасна природа, но без работа за хората

Село Рабиша се намира на път, който води към известната пещера Магурата и към красивото Рабишко езеро.  Най-близкият град е Белоградчик, на 12 км, а на 38 км е Видин.  В миналото Рабиша е било голямо село. През 1946 година жителите са над 1200, с два големи площада и с еднотипни едноетажни къщи, с няколко големи сгради, в които се помещавали..

публикувано на 22.03.24 в 12:20

Тома Ушев: Сглобката е евтин заместител на луксозен продукт от китайски сайт

Бъдещето на властта зависи от извинение към Мария Габриел.  Ще бъдат ли подновени преговорите между партньорите, които не успяха до този момент да постигнат съгласие?  Предстои ли разглеждане на неодобрения проектокабинет?  Безпрецедентната политическа ситуация дискутираме с Тома Ушев , автор в дясната платформа Консерваторъ. Радио ВИДИН : Ако ми..

публикувано на 21.03.24 в 10:00

Намират ли успешна професионална реализация младите хора у нас?

Пазарът на труда в Европа става все по-динамичен, а по всичко личи, че тези процеси ще продължат и занапред. Първото голямо сътресение бе регистрирано с началото на COVID-19 пандемията, когато бяха освободени от работа много хора, а други бяха принудени да преминат към работа от вкъщи. Възстановяването и свързания с него недостиг на..

публикувано на 20.03.24 в 10:30