Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Каква ще е Европа след пандемията

Снимка: ЕПА/БГНЕС


Едва ли има някой, който не би желал час по-скоро пандемията от COVID-19 да приключи. В Европа, в частност в България има признаци най-тежката част от здравната криза да е в миналото. И въпреки че все още сме далеч от това да сложим край на пандемията, уверено вървим в тази посока. Всички помним как се промени животът ни след появата на коронавируса, затова и идва логичният въпрос- как ще изглежда Европа след пандемията? 

Със сигурност страните от ЕС ще бъдат по-добре организирани, с ясен алгоритъм за действие при бъдещи здравни кризи. За следващите години е осигурен и солиден бюджет, такъв, какъвто никога не е имало, заяви Андрей Новаков евродепутат от групата на Европейската народна партия.
 

"Пандемията промени Европа завинаги, за добро или лошо, тя няма да бъде такава, като през 2019 г. Според мен- за добро, защото тя ни принуди да действаме като един. Оттук насетне такива глобални проблеми няма да могат да се решават поотделно от държавите и за съжаление този урок го научихме по трудния начин. Крачка по крачка Европа показа, че може да действа като един. Предстои освен високите амбиции за чиста икономика и намаляване на вредните емисии, да имаме и визия за общ стандарт, здравен протокол или поне алгоритъм за действие при заплаха, която застрашава живота и здравето на хората... Да е ясно без да отнема време, че когато нещо подобно се случи, Европа ще знае как да действа, защото в началото на тази криза не се знаеше. Със сигурност ще бъде по-добре организирано. Европа най-малкото обезпечи солиден бюджет, такъв, какъвто никога не е имало. Той ще стигне до всеки един човек, благодарение на фондовете, които бяха приети съвсем наскоро с чисто нов регламент, в който имах щастието да отговарям като преговарящ и съавтор.."


В следващите 7 години България ще получи почти 60 млрд. лв. по новия програмен период, добави Андрей Новаков.


"Сума, която би могла коренно да промени ситуацията в страната и завинаги да скъсаме с групата на догонващите и да станем част от групата на развитите държави на ЕС... Очаква ли се скоро Европа да излезе от пандемията? Нека вземем няколко неща за пример, първото от които е да кажем туризма и авиацията. С мерките, които се предприемат сега- като въвеждането на зелен паспорт, с който да преминаваш границите, ако си ваксиниран или преболедувал, се очаква, че например по отношение на авиацията тя да достигне своите нива на превозвани пътници след 2- 2,5 години. Това е за един сектор прогнозата, същата е прогнозата и за туризма. Възстановяването вече започна, но то ще отнеме време, година, две, за различните сектори ще бъде различно, но в този порядък. Ние сме част от един икономически съюз, така че когато заводите в Германия тръгнат, те ще имат нужда от доставчици в България, скачени съдове сме. Аз очаквам възстановяването да започне скоро, то разбира се ще отнеме време, тъй като това е шок, който не сме преживявали от Втората световна насам."


Как видинчани си представят Европа след пандемията? 


"Надявам се да е по-добре от сега, философски погледнато... Цял свят се бори с тази пандемия и аз смятам, че с науката, която върви сега, ще се справим, ще бъде по-добре. Европа е сърцето тук на света, просто Европа е цивилизацията на света. Много бързи мерки се взеха, веднага се направиха Европейски организации за борба с пандемията. България много добре се справи с това. В момента имаме предостатъчно количества ваксина... Донякъде мерките се спазват, ето в Австрия какво е било- вечерни часове, всичко под контрол. Горе- долу добре, нашият край не е чак толкова много населен. Значи на фона на Италия си беше абсолютно по-безопасно. Не ни затваряха."


Ясно е, че това как ще изглежда Европа след пандемията, е много трудно да бъде прогнозирано с точност, но всички ние- жителите на Стария континент, се надяваме да живеем по-добре и отпреди.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Звезда и Викенти Водови от Гъмзово - за живота на село и хармоничната любов

В рубриката "На раздумка с Яна Маринова" днес ви срещаме с едно трудолюбиво българско семейство. Това са Звезда и Викенти Водови от видинското село Гъмзово, които са пример за един щастлив и хармоничен съвместен живот. Звезда е работила като счетоводител, Викенти по професия е енергетик, също така е и инструктор по плуване. Те са от тези..

публикувано на 25.04.24 в 16:50

Богомил Петров с предстоящи екологични инициативи във Видин

Приключи едномесечно почистване на Видин, което започна на 22 март- Световния ден на водата и приключи на 22 април- Денят на Земята, обясни видинският еколог Богомил Петров: "За един ден не може да се почисти, то и за един месец не може, но все пак в училищата изпратихме известие и в детските градини и всичко започна на 22 март от детска..

публикувано на 25.04.24 в 16:18

В Търнава отбелязаха Деня на Земята

В парка в центъра на село Търнава, община Бяла Слатина, децата от местното училище отбелязаха Световния ден на Земята. Показаха постери с послания, засадиха дърво, говориха за Земята и мястото на хората.  "Децата на Търнава определиха Деня на Земята за неин рожден ден. Така съвместно кметство, училище, читалище проведохме един чудесен детски..

публикувано на 25.04.24 в 16:15
есетри

Пускат в Дунав 1,6 милиона есетри

Въпреки че са надживели динозаврите, днес есетрите са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са останали само четири. Чигата е застрашена от изчезване, а моруната, пъстругата и руската есетра са със статус на критично застрашени. Oпазването и възстановяването на техните популации..

публикувано на 25.04.24 в 16:12

Археологически проучвания сочат за по-стара история на Гушовския манастир

Нови археологически проучвания на Гушовския манастир край Чипровци сочат за по-ранната история на светата обител. След извършени няколко сондажа и стратиграфски наблюдения около черква на манастира са открити множество фрагменти от стенописи с доста сериозни запазени изображения. Благодарение на стенописите и последващото им проучване е установено,..

публикувано на 25.04.24 в 15:50

С доброволен труд ремонтираха храма под Алботинския скален манастир

С доброволен труд и дарение ремонтираха покрива на храм "Възкресение Христово" в подножието на Алботинския скален манастир. Идеята е на кметството на видинското село Градец, откъдето са договорили местна строителна бригада, която да извърши безвъзмездно нужните строителни дейности. Финансовата подкрепа за материалите е на Видинската митрополия,..

публикувано на 25.04.24 в 12:02

Нов прочит на "Грозното патенце" представят във Видинския куклен театър

"Грозното патенце" ще оживее на сцената на видинския куклен театър. Своя оригинален прочит на любимата приказка от Ханс Кристиян Андерсен ще представи Никола Стоянов. Това е режисьорският дебют в кукления театър на популярния кино и театрален актьор. "Видинската публика ще я изненадаме с нашето различно грозно патенце. Един много симпатичен..

публикувано на 25.04.24 в 11:28