Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Село Главановци - сгушено в зеленина и пазещо спомени за майстори килимари и многоброен добитък

17
Снимка: Радио Видин

Селото ни е много малко, обяснява кметският наместник Цветанка Маркова. Тя е на този пост от 2010 година и добре познава живота в селото и причините за западането му:

"Имало е период, когато сме били до 800 човека, но сеgа сме едва 50. Един по един си отиват, почти никой не идва, няма работа, няма работни места. От година на година селото обезлюдява и все по-малко оставаме. Улиците са пусти, но това през последните дни е и заради горещината. Иначе летните месеци идват внуците и е пълно с деца. Направихме детска площадка, за да могат да се събират. Направихме и пенсионерски клуб. Откакто е Нина Петкова общински кмет, доста неща се направиха по селата. Гробищният парк не беше заграден, оправихме го. Направихме ремонт и на църквата, като издействахме помощ и от Дирекция "Вероизповедания" към Министерски съвет. Подменихме и част от ВиК инсталацията. Имаме и три чешми, които са с постоянно течаща вода на улиците- направи се ремонт и на тях, сега постоянно имаме студена планинска вода. Асфалтираха се и две улици... Проблем имаме с тока - постоянно спира, пускат го, пак спира. Преди няколко дни пък гръмотевица изгори моя компютър и в 4 къщи телевизорите. Но това не зависи от никой, то си е природно бедствие. Лошото е, че тук никой не е застраховал уредите си. Повечето хора при нас са възрастни и се надяват тези проблеми да ги отминат. Интересното пък е, че са все вдовици - нямаме нито един вдовец... Имаме патронаж и който желае получава безплатно или срещу заплащане храна. 50 лева струва на месец, Общината доплаща разликата, което е около 2 лева на ден, но и това е добре за възрастните хора в селото. За дървата за огрев също имаме голяма помощ от Общината. Желаещите, които живеят тук постоянно, могат да си купят 5 кубика дърва на цена по 45 лева. Това е добра цена в сравнение с тази, на която се предлагат дървата в други населени места. Например 100 лева за кубик дърва стига в Монтана... В селото имахме и  по-млади жители, но те заминаха на работа в чужбина. Най-много са в Англия, в Германия също...
Селото обезлюдява и това е жалко, тъжно, трагично, просто нямам думи, с които да изкажа чувствата си, но тук няма поминък. Преди демокрацията,
тук хората са се издържали с килимарство. Във всяка къща е имало стан, тъкали са, предавали са килимите, но вече от десетина години занаятът замря. Останаха само възрастните, които вече не могат, а младите така и не усвоиха този занаят... Както казах, няма поминък. Навремето тук във всяка къща се гледаха кози, овце, магарета, дори крави. Стопанство също имаше, а и хората бяха по-задружни. Името Главановци идва от многобройните стада с глави добитък, а днес са останали само котките и по някое куче... Двама души от селото се разболяха от коронавирус. Имахме такива от чужбина, които се завърнаха и бяха под карантина. Но проблемът е, че и при нас хората не желаят да се ваксинират. Може би 10-12 човека да са ваксинирани. Наскоро пак обикалях и ги убеждавах, но успях само с 6 човека. Не желаят. Просто не вярват. Може би защото при нас не е имало тежък случай..."   


Целите интервюта с кметския наместник Цветанка Маркова, Ивана Василева, бивш ръководител на колектив от тъкачки на килими и други жители на селото - в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00