Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Поскъпват основни храни- защо и докога?

Снимка: Радио ВИДИН

Ускорено повишение на основни хранителни и нехранителни стоки и услуги отчете КНСБ. Близо 17 месеца от началото на извънредното положение (13 март 2020 г.) се наблюдаваше задържане на общия индекс на потребителските цени, което основно се дължеше на свитото потребление и по-високата безработица, намаление и задържане на ниски нива на международни котировки на петрола и природния газ, а оттам и на вътрешните цени на бензина и горивата, съобщават от КНСБ. От средата на настоящата година трендът се обръща и синдикатът отчита растеж на цените и драстичен скок в цената на някои стоки, като тази на олиото. 

Проучването се спира върху 32 стоки от потребителската кошница. Освен олиото, което регистрира сериозен срок на годишна база, тенденциите са притеснителни и при основни плодове и зеленчуци- краставици, домати, пипер, зеле и други. Ръст има и при цените на хляба, брашното, месата. Сред нехранителните стоки е отчетен ръст и при бензините.

"Спрямо нашата анкета, направена във всички областни градове на страната, имаме ръст на олиото с 43%, ръст при цените на краставиците с 36%, ръст в цените на доматите с близо 20%, 24% ръст при цената на червен пипер, съответно осезаем ръст с 18% имаме при зеле и моркови. От плодовете мога да спомена 24% поскъпване на праскови, при пилешко месо- 8% ръст и вече така друга основна стока на нашата трапеза хлябът- близо 5-процентен ръст, брашното и то със 7%. Според нас това поскъпване се очаква да се задържи, да, тъй като наблюдаваме един осезаем ръст в цените на международните пазари на петрол и на природен газ. Отделно това, което наблюдаваме и следим, са данни, изнесени от министерство на земеделието, храните и горите, които също отчитат възходяща тенденция в цените на основни суровини като царевица, пшеница, слънчоглед. Отделно трябва да споменем, че тази година имаше и значителни щети върху реколтата и редица производители не успяха да реализират своята продукция и не на последно място ръстът на цените, според нас, се обуславя и от настъпващата либерализация на енергийния пазар и ръстът на електроенергията за бизнеса", каза Росица Макелова- научен секретар в Института за социални и синдикални изследвания /ИССИ/ към КНСБ.

"Олио си купувам на промоция, иначе в другите магазини е три и нещо, ама човек си избира откъде да си пазарува. Поскъпнало е наистина, ама не може да се борим с това. И хлябът е поскъпнал. Хляб не ядем, че има глутен... Купуваме пълнозърнест или пак на промоция, иначе е поскъпнало- сирене, кашкавал. Всеки си прави сметка и се лишава от което може... Има увеличение. В олиото, захарта. При тази продукция голяма по тон жито от декар значи има нещо отгоре нередно... На всичко. Олиото много драстично се увеличи- три пъти повече и оттук нататък като скочи електроенергията и всичко, пак хлябът се очаква много да скочи. Това, с което ще ни увеличават пенсиите, изобщо няма да го усетим. Това предварително е изядено. Цените много се вдигат. Плодове и зеленчуци също...", споделиха видинчани.

Високите цени на олиото се дължат основно на високата цена на слънчогледа, коментира Адриан Александров- управител на маслобойна фабрика във Видин:

"Всичко идва от цената на слънчогледа, която е в момента 1000 лева на тон, нова реколта. Ако поскъпва още суровината, нормално е олиото да поскъпва."

Цената на хляба още от май- юни започна да се променя нагоре, защото е увеличена цената на брашното, заяви Костадин Георгиев- председател на Регионалния съюз на хлебопроизводителите в Монтана:

"Друг фактор е повишаване цената на електроенергията и цената на електроенергията влачи след себе си много от консумативите, които се работят. Т.е. всички неща, които са свързани с хляба, имат повишение на цените."


Очаква се пшеницата тази година да е с цена 400 лева на тон, за разлика от миналата година, когато е била 250 лева. Ако това се случи, брашното ще бъде с нови цени, което ще доведе и до увеличение в цената на хляба.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00

Един от трима съвременни българи би защитил родината във военен конфликт

На фона на няколко сериозни военни конфликта, дори близо до нас, едва 30% от българите заявяват, че биха се били за страната си, ако има война . 42% не биха, а останалите от запитаните се колебаят и не знаят как да отговарят. Ние се нареждаме по-близо в нагласите си до западните европейски държави, отколкото до източните. Това показват резултати от..

публикувано на 16.04.24 в 12:40

Северозападна България с трайно присъствие на туристическата карта

Седемнадесет проекта са одобрени за финансиране в конкурса "Развитие на туризма в Северозападна България и по поречието на река Дунав" на Фондация "Америка за България". Финансирането на всички тях е за 1 312 000 лева. Средствата ще подкрепят развитието на туристически продукти и услуги в регионите с цел да удължат престоя на посетителите. Над 150..

публикувано на 15.04.24 в 15:38
Цветан Ценков, кмет на община Видин

Цветан Ценков: С булевард "Панония" се случва това, което се случва и в държавата (видео)

До края на април се очаква да завърши ремонтът на първото платно на бул. "Панония" във Видин . Следващата седмица Народното събрание трябва да гласува окончателно останалите 3,5 млн. лева за завършването на проекта. Това обясни в "Посоките на делника" кметът на Община Видин д-р Цветан Ценков в отговор на въпроса "Какво се случва с бул...

публикувано на 12.04.24 в 13:03
Марая Цветкова

Марая Цветкова: Превърнахме демокрацията ни в елитарно хоби за глупаци

Кабинетът "Главчев" положи клетва и встъпи официално в длъжност, с което 103-тото правителство в историята на България е факт.  Президентът Румен Радев насрочи за 9 юни националните и европейските парламентарни избори.  Кои са причините, поради които отново ще се отправим към урните?  Може ли предизборната кампания да предложи решения, а не битовизми..

публикувано на 11.04.24 в 10:00