Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гербът на Видин на 89 години

4
Снимка: Архив на Радио ВИДИН

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб. Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде излят от бронз и поставен на Стамбол капия - главната порта на града. 

Историята, която се е запазила до ден днешен, е благодарение на известния видински краевед Христо Лишков. Той през 70-те години на миналия век се свързва с известните видинския художник Владимир Мански и фотографа Мехмед Челебиев и те обещават, че ще се свържат с архитекта Майер Аладжемов и техника Живко Попов много бързо. След няколко дни пристигат техните отговори и така до ден днешен знаем повече подробности за историята на нашия герб. Самият герб е изработен от дърво по модел от дърворезбаря, който е евреин по произход, Леон Морено. След това от дървения модел се излива символът от бронз. Поставя се на главната порта на видинското кале, столичната врата или Стамбол капия и до ден днешен е там, разказа уредникът в отдел "Нова история" към Регионалния исторически музей във Видин Полина Петрова.

През 1995 година обаче е приет стилизиран вариант на герба, изработен по проект на покойния художник Красимир Кръстев. Ето какво каза той пред Радио ВИДИН през 2015 година:

"Пътят беше доста дълъг. Точно 89-а, хубавата година, Държавната комисия ми възложи на мен създаването на герб на Видин официално. Няколко месеца търсих материали. Първото, което намерих в "Кръстата казарма" във Видински общински вестник от 34-а година едно гербче. След това съществуваше и гербът на чешмичката, която беше зад банята. Третия герб беше този на Бърни Бончев, който е на Стамбол капия. Четвъртото беше един герб, създаден 70-те години, с едни разкривени линии, които са пародия на формата на щита на Шишмановци. От тези четири герба, които издирих, реших да тръгна по линията на разбираемото за всички. Трябваше след няколко месеца, когато бях готов, да отида на Държавна комисия. Трябваше задължително да присъства човек от Общината. Имах уверението, че ще присъства някой от зам.-кметовете. Пътувах за София и присъствах на Държавната комисия. Те одобриха един от проектите, но за жалост не пристигна представител от Общината. Без неговото съгласие и подпис, не можеше да се осъществи и да влезне вече в употреба гербът. Минаха няколко години и се оказа вече, че без знанието на Общинския съвет е приет герб на Видин. Аз останах изненадан. Нямам нищо против този герб. Той е прекрасен, но не е за нашия град. Авторът е един много голям български плакатист, който е от нашия край - Йордан Петров. В един момент се разбра за това нещо, макар че то не е влезнало в употреба, но е бил платен. Оказа се, че трябва наново да се гледат тези неща. Извикаха ме в Общината и трябваше да се гледа този герб, моят вариант и още един на колегата Евстати Маринов. Успях да убедя Общинския съвет в достойнствата на този герб и така стана приемането на нашия герб." 

"Гербът има грозде и риба. Хубав е... Не знаех, че това е оригиналният... Има и корона, и символите на Видин... За пръв път виждам, че тук има герб... Ами грозде и друго какво имаше? Корона... Риба и други работи. Лъв има, нали сме "бдинци, лъвове, титани"... Риба има и "Баба Вида". И грозде има...", коментираха видинчани.

През 2010 година гербът на Видин, който е на Стамбол капия, стана обект на кражба. Справка в полицейския бюлетин ни припомня, че трима души във вторник вечер са откраднали металния герб на град Видин, като го свалили от Стамбол капия - главната порта на видинското кале. Сигналът за кражбата бил подаден около 22.20 часа от жител на града на тел. 166, съобщават от МВР. В близост до мястото били заловени криминално проявените извършители. Тримата са задържани с полицейска мярка за 24 часа. След това Видинският районен съд изпрати за 5 месеца зад решетките един от тримата апаши, които се опитаха да откраднат бронзов герб на града от 1936 год. Вторият получи условна присъда от 8 месеца с три години изпитателен срок, а най-малкият не се призна за виновен. Крадците бяха задържани на местопрестъплението от видинчанина Георги Александров.

И сега гербът си е на мястото на Стамбол капия.

По публикацията работи: Красимир Каменов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Неделник" от 16 март 2025 година

Пролет. Цветове. Събуждане. Любов. Обич. Омая. Магия. Красота. А това е "Неделник". Какво ви предлагам? Община Видин си поставя висока цел - най-дълга мартеница и подобряване на своя собствен рекорд на Гинес ! Мисията е да бъде изработена 50-километрова мартеница , в чието изработване ще се включат рекорден брой хора...

публикувано на 16.03.25 в 13:05

Да се замислим за духовното си състояние

Втората неделя на Великия и спасителен пост , която отбелязваме днес, е обявена от Църквата Христова и посветена на един велик отец и учител –  Свети Григорий Палама . "Кое е по-лесно да кажа на разслабения: прощават  ти се греховете ли, или да кажа: стани, вземи си одъра и ходи?" /Марк.2:9/ Светата Църква през последните..

публикувано на 16.03.25 в 08:00

Благотворителна великденска кампания стартира в Северозапада

Неправителствени организации от Северозапада - "Кауза Северозапад" - Монтана, "Северозапазване" - Видин и "Приобщени в действие Ромакт Враца" обединиха усилия в поредица от благотворителни събития. Преди Великденските празници са с нова кампания  "Стари традиции за новото поколение". Сред първите, които посетиха, са децата от училище "Христо Ботев" в..

публикувано на 14.03.25 в 17:23

Какво се случва в една учебна кухня

В Професионалната гимназия "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин ученици сами приготвят храната, която след това се предлага в учебния ресторант.  Приготвянето на храната, която от предишния ден е поръчана за обяд, започва с първия учебен час, разказват ученици.  "В нашите часове по готвене готвим за учителите и за други ученици, които..

публикувано на 14.03.25 в 16:33

Има ли "Светулки зад решетките"

С годините сме свикнали с образа на Мира Добрева като журналист и телевизионен водещ. Дълго време тя беше лицето на сутрините ни, гласът, който ни пожелаваше „добро утро“. В този образ някак естествено се вписа и първата ѝ книга „Столетниците“, която се появи през 2020 г. като продължение на едноименния телевизионен проект. През 2024 г. обаче на..

публикувано на 14.03.25 в 15:00

Изчезващите занаяти - историята на един видински точилар

Точиларството е един от изчезващите занаяти в наши дни. Все още обаче има хора, които го крепят. В малката, но кокетна работилница на Цветомир Боянов до видинското кино, звучи приятен рок, а той приема поредната поръчка от един господин да наточи самоделен нож и моята за заточване и полиране на едно старо острие. Докато говорим, ръката му..

публикувано на 14.03.25 в 14:00

Отбелязваме Световния ден на съня

На 14 март отбелязваме Световния ден на съня. Целта е на този ден да се обърне внимание върху значението на съня за здравето на хората. Според множество изследвания на специалисти осемчасовият сън е оптималната норма, при която човек би следвало да се чувства в добра кондиция за да посрещне ежедневните си дейности. Според други изследвания, 7 часа..

публикувано на 14.03.25 в 14:00