Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Промяната на потребителското поведение- гаранция за повече и по-достъпни блага

Снимка: Радио ВИДИН

Потребителите трябва да бъдат уверени и подкрепени в своята централна роля за нужните още днес промени, които да гарантират наличието на достатъчно и достъпни за всички ресурси в утрешния ден. Необходима е фундаментална трансформация в начина, по който произвеждаме, разпространяваме и консумираме храна. Това заяви Габриела Руменова от платформата "Ние, потребителите" по повод Деня на потребителя, който отбелязахме на 15 март. Тази година той премина под мотото "Справедлив преход към устойчив начин на живот". Темата е по-шрока от класическия смисъл, по който сме свикнали да възприемаме потребителските права.

"Кои са замесените? Освен потребителите, които, разбира се, трябва да бъдат в центъра, техният глас трябва да бъде чут, каквато е и една от причините да отбелязваме Световния ден на потребителите, но също и самите правителства, институциите, които са призвани да подкрепят гражданите в защитата на техните права, неправителствените организации и бизнесите, които също трябва да вървят към такава промяна на своята дейност по отношение на добиването на ресурсите, тяхното разпределение и предлагане на потребителите, че да може да осигурим най-близкото ни бъдеще да ни предлага, да имаме достатъчни и достъпни за всички ресурси. За да не се озовем в ситуация, в която не само да говорим за поскъпването, но и да си кажем, че няма достатъчно за всички", каза Габриела Руменова.

Затоплянето на климата, загубата на биоразнообразие и замърсяването на околната среда будят все по-големи тревоги за това в какъв свят може да се събудим в обозримо бъдеще. Днес близо 800 милиона души са изправени пред хроничен глад, над 3 милиарда не могат да си позволят питателна диета, а всеки пети смъртен случай в световен мащаб е свързан с нездравословно хранене, алармират от "Ние, потребителите".

Как да променим потреблението, така че да се намалят неравенствата и да има достатъчно и достъпни за всички блага? Мнения споделиха двама ученици от ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин.

"Например, като купуваме само необходимото. Това, което ни трябва на нас точно в този момент. Това е първото. Второто- можем вместо да купуваме чисто нови книги или инструменти, или някакви други неща, да ги даряваме на някой друг, който се нуждае от тях", каза Денислав Борисов от 8 Б клас.

"Според мен да избягваме да купуваме всякакви стоки първа ръка. В смисъл като дрехи, книги, техника. Първо- ще вземем на по- намалена цена, второ- ще употребим един продукт два пъти, вместо да се купуват два различни продукта. Така ще има и за следващите поколения", смята Божидар Николов от 9 В клас.

Федерацията на потребителите съществува от 35 години. Организацията беше една от тези, които обявиха бойкот на хранителните магазини в България, заради високите цени. 

"Напоследък се сблъскахме с търговските вериги. Знаете, ние бяхме активна част за бойкота. Мисля че така стресирахме правителството. Защото малко преди протеста те казаха, че не е необходимо въобще да се разговаря. Имаше корифеи, финансисти, банкери, какви ли не още, които казаха, че това просто не трябва да се случва... Сега ни предстои нова битка с мобилните оператори. Там сагата също е жестока, но тя предстои да се развива. Така, че сблъскваме се ежедневно, в нашия офис в София ежедневно, имало е случаи, когато до 15 души чакат, така да се каже пред вратата и ние ги приемаме. Нещо като изповедалня сме се превърнали", каза Емил Георгиев- председател на Федерацията на потребителите. 

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45

Петър Петров: Пътят Видин-Ботевград се бави заради стремежа към еврозоната

Народният представител от "Възраждане" от Монтана Петър Петров публикува видеоклип с огромните дупки, които са се появили по международния път Е-79 между Монтана и Враца. Той обясни, че само за няколко километра по тази отсечка е преброил над 100 дупки, които са предпоставка за пътни произшествия:  "През последните две години изключително много..

публикувано на 15.04.25 в 13:46