Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бъдещето на село Кунино е в камъка и туризма

14
Снимка: радио Видин

Село Кунино е едно уникално място, което привлича и очарова с красотата на своята природа. То се намира в Западния Предбалкан. От тук започва проломът, който река Искър образува. Природата е изваяла карстови форми, създаващи специфичния пейзаж от скални красоти край селото. Над всички се откроява емблематичната за село Кунино скала Червеница, около 3 хиляди хектара. Наречена така поради червения си цвят, който се засилва, когато е огряна от слънцето. В района има и около 150 пещери, които все още не са изследвани напълно. Името на селото идва от легендата за Куна кралица, която е защитавала населението от нашествието на турците. 

Селото е известно с единствената на Балканския полуостров Професионална гимназия по каменообработване, в която се подготвят специалисти по обработка на камък и облицовка. 
От древността до днес основният поминък в Кунино е бил добивът на камък и обработката му. Общо 310 са постоянно живеещите в селото към момента. Населението е застаряващо. 

Кунино ни посреща с изключителна чистота и подреденост. На площада се издига паметник с български лъв, в памет на загиналите във войните. За съжаление, преди десетина години са били закрити детската градина и основното училище. Сега децата пътуват до училището в Роман. 


Кметът Ивайло Георгиев  ни чака на площада. Посреща ни в добре поддържаната сграда на кметството:

"Кметската работа не е никак лесна, особено по селата... Бюджетът ни е ограничен, използваме го най-вече за плащане на уличното осветление... Всички улици са ни осветени, предстои ни да осветим една спортна площадка, поне до 23:00-24:00 часа през летния период да е светло, има деца, които го ползват... За съжаление, закрихме училището и детската градина... Поисках средства за покрива на училището, предлагаме го за продан, детската градина е продадена на търг и ще стане обучителен център... Има в селото цехче за заготовки, в него работят 10-15 човека, но няма друга работа... Другият ни поминък е каменоделството. Две кариери имаме и там работят 7-8 човека..."
Общо 378 са жителите по списък, но в селото живеят 300- 310 души. Кунино намалява, но пък се наблюдава и завръщане на по-възрастните местни жители. Те правят ремонт на родните къщи. Има интерес и от софиянци към имоти. Процесът започва особено по време на ковид пандемията, казва кметът Ивайло Георгиев:

"В събота и неделя се пълни селото... Доста къщи се ремонтираха, това са на хора в пенсионна възраст... Търсят се къщи и по 2-3 къщи на година се купуват... Къщите ни са правени с мерак и от майстори - каменари... Нашата кариера е за добив на варовик, той е чисто снежно бял, много е хубав и много се търси... Имаме кариери до Мездра и всичко отива за износ, и е купено от китайци и японци... Работната ни ръка е по големите градове... Личен лекар идва на място в три дни през седмицата... Социалната ни дейност е на добро ниво. Предстои ни нова програма с две работни места, лични асистенти имаме... 24 човека получават топъл обяд... С поддръжката на селото се справяме с помощта на доброволци. Търся спонсори..."

Освен в кариерите за добив на камък хората намират работа в земеделието, в цеха за заготовки и до тук, казва кметът Ивайло Георгиев.

Съборът на Кунино е на 22 юни, когато се отбелязва най-дългият ден. Разбрахме и че има самодейци деца, както и възрастни от пенсионерския клуб, които ще се включват със свои изпълнения на събора.


Стигаме до извода, че най-важното в едно общество е човешкият фактор, който да се включва в обществения живот с отношение, помощ, критика, организация, казва кметът Ивайло Георгиев: 

"Иска ми се парка ни за отдих в реката да направим нещо като водно огледало, тук хвърляме кръста на Йордановден... С водата нямаме проблем, имаме водоем, три кладенеца в селото имаме. Когато лятото има засушаване, се тегли вода от водоема... Сега ползваме вода по гравитачен път... Пътищата са ни хубави, ремонтират се... В селото също са ни добре асфалтирани улиците... Роман- Кунино е добре... Имаме жп гара София-Варна."

Природните красоти и скални образования са предпоставка село Кунино да се развива като туристическа дестинация и първата стъпка е изграждането на еко пътека "Николов вир". Тя ще бъде с дължина 7 км, стойността ѝ е 205 хиляди лева. Целта е да се превърне в притегателен туристически маршрут, който разкрива красотите на местната природата.

Ще бъдат изградени 14 беседки за пикник, 25 маси и пейки, кът за отдих с барбекюта, информационни табла и един голям парапет на скалата "Николов чукар". На някои места ще бъдат изградени парапети. 

За историята на село Кунино от древността до днешни времена ни разказват двама жители на селото - Павлин Петров и  потомственият  каменоделец, синът на скулптора Марко Радоев. 

Посещаваме старинната църква "Свети Николай". Вратите на храма отваря Бисерка, жената, която се грижи днес за него и преди години го възстановила от забравата и запустението. Църквата е с мраморен под, с нов иконостас, с нови изображения на светците, с прекрасен поддържан двор, в който са засадени плодни дръвчета, тревата е окосена, а цветя красят входа на сградата. Един каменен заек стои встрани и наблюдава влизащите в църковния храм. Всичко е плод на много години работа и усилия на хората от селото. 


Повече - в прикачения звуков файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Страхил Делийски

Страхил Делийски: Демокрацията у нас е застрашена не от пропаганда, а от неспособността да функционира

Вот на недоверие към правителството подготвят от десницата с цел промяна в конкретни политики.  През следващия месец Продължаваме промяната ще избере основната тема на предстоящата парламентарна процедура, докато от Демократична България остават твърдо на позиция, че все още има достатъчно рискове, които могат да попречат на България да стане член..

публикувано на 12.06.25 в 10:00

Да учите или не – кой взима решението за висше образование?

Изборът на висше образование е едно от най-важните решения в живота на човека. То определя бъдещата ви професионална кариера. Много често не знаем или не сме напълно сигурни кой би бил най-правилният път. Всъщност висшето образование не е задължително за всеки. Има прекрасни професии, които могат да се придобият и без да се завърши висше учебно..

публикувано на 11.06.25 в 12:05

Промените в Закона за движение по пътищата - ще имат ли ефект

Водачи с неплатени глоби и фишове да не могат до минат годишен технически преглед е една от промените в Закона за движение по пътищата. На парламентарна комисия е одобрено също максималната граница за употреба на алкохол да е до 0,2 промила, в случай, че става въпрос за неопитни шофьори и професионални водачи. Елица Буенова, адвокат на..

публикувано на 10.06.25 в 11:00

Електронен регистър заменя хартиените трудови книжки

От първи юни е активен електронният регистър на заетостта към Националната агенция за приходите (НАП), който заменя хартиените трудови книжки. Към него работодателите вече подават данните както при сключване или прекратяване, така и при всяко изменение на трудовия  договор, което се е осъществило след 31 май т.г., обясни националният секретар..

публикувано на 09.06.25 в 13:09
Красимир Георгиев, председател на Асоциацията за квалификация на автомобилистите в България

Красимир Георгиев: Проблемът е, че в България експертизата все още не е над политиката

Едномесечен срок на всички отговорни институции да постигнат видим напредък в борбата с войната по пътищата постави премиерът Желязков.  Ултиматумът цели гражданите да усетят реални резултати от по-добрата координация, засиления контрол, ефективните проверки и действията.  Ако напредъкът не се осъществи, ще последва структурна реформа в..

публикувано на 05.06.25 в 10:00

Денят на данъчната свобода настъпи рекордно късно

През настоящата година близо 154 дни работим за държавата, сочи проучване на Института за пазарна икономика (ИПИ). Според проучването, рекордно късно, на 3 юни, сме отбелязали своеобразния Ден на данъчната свобода - хипотетична дата, на която бихме попълнили държавната хазна, ако всичко, което изработваме от началото на годината, отива..

публикувано на 04.06.25 в 12:43

И еврото дълбоко раздели българското общество

Разделението в българското общество "за" и "против" еврото достига своя пик. Утре се очаква да бъде публикуван докладът за готовността на България за членство в еврозоната. За същото време в София е насрочен протест срещу приемането на единната европейска валута.  Президентът Румен Радев заяви, че протестите, социологическите данни и..

публикувано на 03.06.25 в 12:01