Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доброволци проучваха традиционните български къщи в Ново село

300 са къщите, които са описани и обследвани във видинското село

5
Снимка: личен архив

Тридневно теренно проучване на традиционните български къщи във видинското село Ново село се проведе от 6-и до 9 юни. В него се включиха 7 души архитекти, инженери, реставратори, хора с интерес в сферата на опазване на архитектурното и културно наследство. Те успяха да обходят 300 къщи и да опишат състоянието им в кадастралната карта на общината, разказва арх. Румен Джагаров, организатор на проучването, заедно със сдружение "Мещра":

"Теренното проучване протече за мен безупречно. За почти три дни успяхме да проучим цялото Ново село... Аз представих Ново село като презентация пред участниците първия ден... Те имаха контакти с местните хора и тази връзка с местните беше много ценна, защото се събираше информация за това кога и как е построена дадена къща... Разделихме се на 3 групи и с 3 зони - централна част, крайбрежната и полската част 


На мен много ми хареса ентусиазмът на участниците, жегите не им попречиха за издирваме информация за къщите... Това , което успяхме да направим, е да изготвим рецепта за провеждане на теренното проучване. Всеки екип си има кадастрална карта на Ново село и с цветове обозначава коя къща е в добро, лошо състояние или има някакви намеси. Към всяка къща има опция за допълнителни  бележки... И снимков материал направихме... Всеки обект беше номериран. В момента всичко това имаме на хартиен носител. Трайната цел е да се направи дигитална карта...

Това е база данни, от която може да има много възможности. Ако се комбинираме с местните институции могат да се направят различни стратегии за популяризиране на тези къщи, културни маршрути за гости и местни хора, информационни табла и други..."

След събиране на информацията за традиционните български къщи в Ново село предстоят следващи стъпки, а именно  материалът да бъде дигитализиран, добавя арх. Румен Джагаров.

Милена Григорова е скулптор. Тя работи в Регионален исторически музей - Перник. Силно е впечатлена от традиционните български къщи и смята, че селото може да бъде определено като  архитектурен резерват:

"Това, което най-силно ми направи впечатление, че имаше много голям материал, който трябва да бъде изследван... Имаше и много автентични къщи, има много етнографски материал и това село може да бъде обявено за малък своеобразен резерват... Това е начало на по-задълбочен изследвания. Направи ми впечатление много живият дух на селото, разнообразието от стилове, това, че има толкова много запазени къщи от този вид..."

Повече - в прикачените звукови файлове. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Неделник" от 22 юни 2025 година

Заповаядайте да попътуваме с "Неделник". Школата по керамика към видинското Народно читалище "Цвят 1870" подреди изложба с ръчно изработени изделия. Подобно обучение се провежда за първи път във Видин. Ще чуете преподавателят Нонка Матеева . Читалище „Надежда“ в село Раковица се готви за прегледа, който ще определи съставите..

публикувано на 22.06.25 в 13:46

Десислава Тошева и пътят на успеха

Тя е млада, умна, красива и можеща. Успешно пробива на световния моден пазар.  Нищо, че е самоука в тънкостите на кроене, моден дизайн и специфичност на различните тъкани, тя се потапя скоростно в практическия опит, стартирайки своето начинание с незабавен успех.  Междувременно с развитието на Модната ѝ къща „Caviar couture“ , тя..

публикувано на 22.06.25 в 12:30

Светиите от българския род – пример за подражание

Неделя на Всички български светии /Втора след петдесетница/ е най-новият, подвижен празник в нашия църковен календар. Денят на Всички български светии е уникален празник. На него Църквата отдава почит към всички исторически личности, живели по нашите земи, които са канонизирани за светци. Те са се отличавали с благочестив живот,..

публикувано на 22.06.25 в 08:00

21 години от създаването на фондация "Благотворител"

Фондация "Благотворител", която подпомага обучението на деца и младежи в неравностойно положение и насърчава благотворителни инициативи на ученици, отбелязва 21 години от създаването си. Събитието ще е на  24 юни в тържествената зала "Марин Дринов" в централната сграда на БАН. Водещ ще е певецът Орлин Павлов. Той не само приема поканата с..

публикувано на 20.06.25 в 18:00

Куклите с душа: Историята на Мария Асенова от Лом

"Професия хоби" продължава да ни среща с вдъхновяващи творци - хора, които са се отдали на изкуството, а то оживява в ръцете им. Чрез него те ни предават частица от своята душа. Именно такава е и днешната история, която с радост споделяме с вас. Днес ви срещаме с Мария Асенова, родом от Лом . Още от дете тя изработва кукли и през годините това..

публикувано на 20.06.25 в 16:30

"Дефицит", но на какво?

В началото на 1990 г. на големия екран излиза един филм, заснет още преди паметния 10 ноември 1989 г. Един от последните социалистически филми, който обаче по всички правила и закони на онова време, не би трябвало да съществува. Става дума за „Дефицит“ с участието на Катя Паскалева, Надя Тодорова и Ели Скорчева, заснет по сценария на..

публикувано на 20.06.25 в 16:10

Младоженци избраха българските обичаи за най-важния си ден

Сватбеното тържество несъмнено е едно от най-запомнящите се и важни моменти за всички младоженци. Съвременните представи за сватба са свързани с пищни тържества, стилни рокли и костюми, разбира се булката да е в бяло и много други подробности, отговарящи на желанията на младоженците.  Мария Петрова и Ники Николов решават да оставят целия..

публикувано на 20.06.25 в 16:00