Новина
събота 6 декември 2025 12:17
събота, 6 декември 2025, 12:17
СНИМКА: Facebook/Здравко Василев
Размер на шрифта
Продължават опитите да бъдат евакуирани моряците от бедстващия край Ахтопол танкер Kairos. Неблагоприятното време в района възпрепятства дейностите.
Направен е опит за спасителни действия, но вълнение от 4 бала не позволява операцията. Областният управител Владимир Крумов обобщава ситуацията:
Времето е много лошо. Сутринта направихме опит с кораб на „Гранична полиция“ да стигнем до кораба и да застанем от дясната страна на борда, но го спряхме и го върнахме обратно, тъй като вълнението е много високо. При първа възможност, когато времето се успокои ще използваме летателно средство, с което да доставим необходима техника, храна и вода на екипажа на кораба. Постоянна комуникация имаме с тях. Към момента нямат нужда-не бедстват. От снощи, откакто е закотвен, корабът не е мръднал от позицията си. Стабилно е закотвен.
Няма опасност за населението и обстановката по нашето Черноморие, добави Крумов.
Операцията е под ръководството на транспортното министерство с участието на „Гранична полиция“, Военно-морските сили и изпълнителната агенция “Морска администрация“.
Румен Николов, директор на Главна дирекция "Аварийно-спасителни дейности" към "Морска администрация" уточнява пред радио Варна:
Информацията, че българските власти не са били запознати със ситуацията, е невярна. Корабът е следен, заедно с буксиращия го кораб от Турция. Навлязал е първо в отговорния район за търсене и спасяване на България, след това в териториално море и след като се разделят двата кораба е уведомена, съответно „Морска администрация“, „Гранична полиция“, турският буксир се е върнал и е застанал на пристанище Инеада.
По публикацията работи: Петя Янакиева - БНР Бургас